Tort na roczek z misiem

16 Komentarzy
Tort na roczek z misiem

Tort na roczek dla dziewczynki z misiem z masy cukrowej, lizakami i cyfrą "1" z białej czekolady. Tort składa się z biszkoptu kakaowego, przełożonego żelką jagodową oraz ciekawym, pysznym kremem z masy krówkowej, bananów i soku pomarańczowego. Obłożony jest stabilnym kremem 3M (masło, mleko i mascarpone) i polany dripem z białej czekolady.

Składniki na tort o śr. 20 cm i wysokości ok. 13cm (bez dekoracji):

Biszkopty na tortownice o śr. 20 cm: (Składniki podane są od razu na dwa biszkopty*)

  • 6 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • 200 g cukru (najlepiej drobnego do wypieków)
  • 140 g mąki pszennej
  • 2 opakowania budyniu czekoladowego bez cukru (każde po ok. 40 g)

Żelka jagodowa na tortownicę o śr. 17 cm:

  • 250 g jagód lub borówki amerykańskiej, świeżych lub mrożonych
  • 2 łyżeczki żelatyny w proszku (5 g)
  • 2 łyżki zimnej wody
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 30 g cukru

Poncz:

  • ok. 200 ml soku pomarańczowego (u mnie kupnego z kartonu)

Krem krówkowo- pomarańczowo- bananowy:

  • 1 puszka gotowej masy krówkowej 400 g
  • 200 g bananów, waga bez skórki (potrzebne 2 sztuki)
  • 200 ml soku pomarańczowego (u mnie kupnego z kartonu)
  • 3 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku lub 4 listki żelatyny

Krem 3M:

  • 250 g serka mascarpone, temperatura pokojowa (min. 5 godzin wcześniej wyciągnięty z lodówki)
  • 140 g masła, temperatura pokojowa
  • 140 g słodzonego mleka skondensowanego, temperatura pokojowa

Drip z białej czekolady:

  • 100 g białej czekolady
  • ok. 35 g płynnej, słodkiej śmietany 30- 36%

Cyfra:

  • 50 g białej czekolady
  • posypka cukrowa
  • patyczek do szaszłyków

Lizaki:

  • ok. 50 g izomaltu
  • posypka cukrowa (opcjonalnie)
  • patyczki do szaszłyków
  • mata silikonowa

Dodatkowo:

  • różowy barwnik spożywczy w żelu
  • biały barwnik spożywczy (u mnie w płynie)
  • miś według przepisu: "Miś z masy cukrowej"
  • ok. 50 g świeżych borówek amerykańskich
  • wysoka obręcz do tortu

Sposób przygotowania:

  1. Dno dwóch tortownic o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
  2. Przygotować biszkopt: Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku.
  3. W miseczce wymieszać mąkę z budyniami w proszku. (Mieszam trzepaczką, wtedy nie trzeba przesiewać. W razie grudek proszę przesiać). Dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do momentu połączenia się składników.
  4. Ciasto przełożyć po pół do przygotowanych tortownic i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu wyciągnąć biszkopty z piekarnika i razem z formą odwrócić do góry dnem na blat wyłożony papierem do pieczenia. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
  5. Przygotować żelkę jagodową: Tortownicę o średnicy ok. 17 cm wyłożyć folią spożywczą, wykładając dno i boki formy. (Sposób przygotowania ze zdjęciami znajduje się tutaj: "Żelka jagodowa").
  6. W jednym garnku namoczyć żelatynę w 2 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia. Zamrożone jagody przełożyć do drugiego garnka i zasypać cukrem. Podgrzewać, mieszając, aż cukier się rozpuści i jagody zmiękną. Garnek ściągnąć z pieca, jagody zmiksować blenderem i przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się skórek. (Świeże jagody i cukier przełożyć do miski, zmiksować i przetrzeć przez sitko). Do puree jagodowego dodać sok z cytryny i mocno podgrzać. Wlać do napęczniałej żelatyny i wymieszać, aby żelatyna się rozpuściła.
  7. Chłodne puree wlać do tortownicy i wstawić do lodówki na co najmniej 2- 3 godziny do stężenia.
  8. Biszkopty oddzielić nożem od formy i każdy przeciąć na pół tak, aby powstały łącznie 4 blaty.
  9. Przygotować krem krówkowo- pomarańczowo- bananowy: Dwa banany obrać ze skórki i odważyć 200g. Przełożyć do miski.
  10. Żelatynę przełożyć do garnka, zalać 3 łyżkami soku pomarańczowego i wymieszać. Pozostawić do napęcznienia.
  11. Resztę soku pomarańczowego wlać do miski z bananami i zmiksować blenderem na gładkie puree. Dodać masę krówkową z puszki i ponownie zblendować na gładką masę.
  12. Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie wlewać masę bananowo- krówkową. Masę wstawić do lodówki, aż zacznie tężeć. (Należy do niej zaglądać, aby za mocno nie zgęstniała. U mnie trwało to ok. 25 minut).
  13. Jeden blat biszkoptowy ułożyć na paterze. (Jeden dolny blat biszkoptowy pozostawiam, aby ułożyć go jako ostatni blat tortu, odwrócony dołem do góry, aby tort był płaski). Blat nasączyć ponczem i zacisnąć wysoką obręcz do tortu. Wyłożyć trochę lekko tężejącego kremu krówkowo- bananowego, aby przykryć biszkopt. Żelkę jagodową wyciągnąć z formy i ułożyć odwróconą (folią do góry) na środku tortu. Ściągnąć folię. Przykryć kremem. Ułożyć drugi blat biszkoptowy, nasączyć i wyłożyć połowę z pozostałego kremu. Przykryć trzecim blatem, nasączyć i wyłożyć resztę kremu. W krem powciskać borówki. Przykryć czwartym blatem, odwracając go do góry dnem, aby tort był płaski. Nasączyć.
  14. Tort wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
  15. Przygotować cyfrę: Wydrukować szablon cyfry 1. (U mnie cyfra ma wysokość 11cm). Na kartkę z cyfrą położyć kawałek najlepiej białego papieru do pieczenia. (Może też być ciemny, jeśli będzie cyfrę widać).
  16. Białą czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Przełożyć do jednorazowego worka cukierniczego lub woreczka do mrożenia. Odciąć jeden róg i wycisnąć czekoladę na przygotowany papier do pieczenia, zaczynając od brzegów cyfry i następnie wypełniając środek. Od razu posypać posypką cukrową. Pozostawić do zastygnięcia w chłodnym miejscu. Gdy czekolada zastygnie, roztopić ponownie pozostałą czekoladę, odwrócić cyfrę i od tyłu przykleić czekoladą wykałaczkę. Przykryć grubo czekoladą, aby wykałaczka dobrze się trzymała. Pozostawić do zastygnięcia.

2

3

  1. Schłodzony tort wyciągnąć z lodówki, oddzielić nożem ciasto od obręczy i ściągnąć obręcz do tortu. Tort wstawić jeszcze do lodówki na co najmniej 1 godzinę, aby tort "osiadł" bez obręczy.
  2. Przygotować krem 3M: Masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 10 minut na jasną, kremową masę. Dalej miksując, wlewać cienkim strumieniem słodzone mleko skondensowane. Miksować, aż powstanie gęsty krem. Następnie dodać mascarpone w 2- 3 turach i zmiksować na gładki krem. (Jeśli krem po dodaniu mascarpone się zwarzy, co pomimo składników o temp. pokojowej, często się zdarza, należy ok. ⅓ kremu podgrzać np. w kuchence mikrofalowej, aż zrobi się płynny. Ten rozpuszczony krem wlewać do zwarzonego kremu, cały czas miksując, aż wszystko się połączy i powstanie gładki krem). Dodać trochę białego barwnika, aby masę wybielić i zmiksować. Następnie dodać na wykałaczce trochę różowego barwnika, aby zabarwić krem na delikatnie różowy kolor. Następnie miksować krem przez kilka minut na najniższych obrotach, aby odpowietrzyć krem.
  3. Tort obłożyć kremem 3M i wygładzić. (Paterę z tortem stawiam na talerzu obrotowym. Ułatwia on pracę przy wygładzaniu kremu).
  4. Tort wstawić na co najmniej 1 godzinę do lodówki, aby krem stężał.
  5. Przygotować drip z białej czekolady: Czekoladę drobno posiekać i przełożyć do miseczki. Śmietanę mocno podgrzać, prawie do zagotowania. Czekoladę zalać śmietaną. Chwilę poczekać, aby trochę zmiękła i wymieszać łyżką, aż się rozpuści. (Gdyby polewa była za gęsta, dodać jeszcze trochę śmietanki). Wlać trochę białego barwnika, aby czekoladę wybielić. Następnie dodać na wykałaczce trochę różowego barwnika i zabarwić czekoladę na ciemniejszy od tynku róż.
  6. Polewę przełożyć do jednorazowego rękawa cukierniczego lub małego woreczka do mrożenia, odciąć róg i wylać ją na górę tortu, zaczynając od brzegów, aby spływała, a na wierzchu tortu szybko ją rozprowadzić np. małą łopatką lub tylną stroną łyżki. Można delikatnie polewę posypać posypką cukrową. Wstawić do lodówki do zastygnięcia.
  7. Przygotować lizaki według przepisu: "Lizaki z izomaltu".
  8. Przed podaniem na torcie ułożyć misia, wbić cyfrę "1" i lizaki.

Uwagi:

* Jeśli macie tylko jedną tortownicę o średnicy 20 cm, to proszę upiec biszkopt dwukrotnie z połowy składników.

Biszkopty, żelkę, misia i cyfrę najlepiej przygotować dzień przed składaniem tortu. Chłodne biszkopty owinąć w folię spożywczą lub włożyć do worka foliowego, aby nie obsychały. Można włożyć je dodatkowo do lodówki. Schłodzony biszkopt kruszy się mniej przy krojeniu.

Ilość porcji

Liczba porcji:

ok. 12

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: wysoki
Tort na roczek z misiem Tort na roczek z misiem
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.