Ganache z białej czekolady z masłem

Ganache do tynkowania tortu z białej czekolady i masła. To rozpuszczona biała czekolada w śmietance i połączona z utartym masłem. Taki tynk jest stabilny i nadaje się jako podkład pod masę cukrową.

Ganache wystarcza na otynkowanie tortu o śr. 20 cm i ok. 13 cm wysokości.

Składniki:

  • 200 g białej czekolady
  • 50 g słodkiej, płynnej śmietanki 30%
  • 100 g masła, temperatura pokojowa

Sposób przygotowania:

  1. Czekoladę posiekać drobno. Śmietankę mocno podgrzać (nie doprowadzając do zagotowania). Garnek ściągnąć z pieca i dodać posiekaną czekoladę. Wymieszać łyżką lub trzepaczką do rozpuszczenia się czekolady, na gładką masę. (Konsystencja będzie gęstawa). Pozostawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia, aż będzie chłodna i o konsystencji przypominającej nutellę.

2

  1. W tym czasie utrzeć miękkie masło mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 5 minut na jasną, kremową masę.

3

  1. Dalej miksując na wysokich obrotach, dodawać stopniowo po łyżce chłodną, roztopioną czekoladę w śmietance.
  2. Gotowy krem jest dość luźny, ale takim dobrze tynkuje się tort. Na schłodzonym torcie dość szybko tężeje. (Jeśli chcecie gęstszy krem to można pozostawić go na dłuższy czas na blacie lub schłodzić w lodówce do odpowiedniej konsystencji. Należy jednak uważać, aby nie był za gęsty, bo będzie trudno nim tynkować).
  3. Polecam nałożyć na schłodzony tort najpierw cienką warstwę ganache tzw. okruszkową. Tort schłodzić ok. pół godziny w lodówce, aby ganache lekko stwardniał i nałożyć drugą, grubszą warstwę ganache. Wygładzić packę lub łopatkę do tortu, zanurzoną uprzednio w gorącej wodzie i osuszoną ręcznikiem papierowym. (Paterę z tortem stawiam na talerzu obrotowym. Ułatwia on pracę przy wygładzaniu kremu).
  4. Gdyby ganache był za gęsty, bo np. stał za długo można go krótko podgrzać na niskiej mocy palnika, ciągle mieszając lub kilka sekund w kuchence mikrofalowej, aż znowu będzie miękki. (Należy podgrzewać ostrożnie, bo biała czekolada jest wrażliwa na przegrzanie i może się zwarzyć).

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Liczba porcji:

Tynk na tort o śr. 20 cm i ok. 13 cm wysokości.

Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: średni
Ganache z białej czekolady z masłem