Jest to podstawowy przepis na upieczenie makaroników na bezie francuskiej. Przepis jest łatwy do przygotowania, ale wymagający wprawy i precyzji. Jeśli jeszcze nigdy nie piekliście makaroników lub macie za sobą nieudane próby to zachęcam najpierw do zapoznania się z artykułem: „Jak upiec makaroniki”.
Składniki na ok. 36 pojedynczych makaroników:
70g zmielonych migdałów bez skórki
100g cukru pudru
50g białka
szczypta soli
ewentualnie barwnik spożywczy lub kakao
Sposób przygotowania:
Migdały wymieszać z połową cukru pudru, zmielić i przesiać przez sitko. Odstawić na bok.
Białko dokładnie zważyć i ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę.
Dalej miksując dodawać stopniowo cukier puder. Miksować, aż masa będzie gładka i błyszcząca. Teraz można, w zależności od przepisu, dodać trochę barwnika spożywczego lub kakao i zmiksować krótko, aż powstanie jednolity kolor.
Wyłączyć mikser i dodać migdały z cukrem pudrem w dwóch porcjach mieszając delikatnie silikonową szpatułką.
Powoli mieszać dalej, od dołu miski do góry, aż masa będzie swobodnie spływać/ opadać ze szpatułki.
Masa zaraz po połączeniu składników:
Tak powinna wyglądać gotowa masa na makaroniki:
Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia (najlepiej z podłożonym szablonem) lub z matą silikonową. Masę przełożyć do rękawa (lub worka) cukierniczego z tylką z okrągłą końcówką o wielkości otworu ok. 7- 10mm. Trzymając rękaw cukierniczy pionowo, wyciskać masę tworząc makaroniki o średnicy ok. 3cm. (Masa rozleje się jeszcze trochę na boki).
Blachę z przygotowanymi makaronikami stuknąć kilkakrotnie o blat. Blachę odstawić na ok. 20- 60min., aby makaroniki obeschły. (Makaroniki są gotowe do pieczenia, gdy po delikatnym dotknięciu opuszkiem palca powierzchnia makaronika nie będzie się do niego kleić).
W międzyczasie rozgrzać piekarnik do temperatury 140°C, z funkcją termoobiegu. Makaroniki piec ok. 15 min.
Po upieczeniu pozostawić makaroniki do całkowitego ostygnięcia, a następnie ostrożnie ściągnąć z maty (papieru do pieczenia). Po ostygnięciu spód makaroników powinien być suchy, a środek lekko wilgotny.
Gotowe makaroniki przełożyć nadzieniem.
Smacznego.
Przepis pochodzi z książki: „Jeder kann macarons backen!” Birkmann
Dzień dobry ! Jutro robię makaroniki tylko mam jedno pytanie. Nie wiem jaki krem zrobić czy da pani/pan przepis na jakiś fajny krem ? (Robię czerwone i zielone makaroniki) (heart)
Właśnie jestem w trakcie robienia ale nie mam czym zmielić migdałów ubilam je tłuczkiem do mięsa ale nie przechodzą przez drobne sitko jest to praktycznie pył ale zdarza się zwykły migdał czy coś stanie się z ciastem jeśli będzie tam kilka całych migdałów?
Cudowny przepis, prosty, a jakie pyszne makaroniki z niego wychodzą. Kiedy trzyma się dokładnie przepisu, uważam, że nie mogą się nie udać. Robiłam je dziś z 5 latką po raz pierwszy i wyszły idealnie. Użyłyśmy mąki z migdałów 100%, nie odtłuszczonej. Z przepisu zrobiłyśmy 40 ciasteczek, czyli 20 makaroników.
Makaroniki ze względu na wygląd powinno robić się ze zmielonych midgałów bez skórki. Ze skórką będą miały nieładne, ciemne punkty, a jeśli jeszcze będziesz chciała dodać barwnik spożywczy to wynik będzie najprawdopodobniej nie taki, jaki chciałaś, szczególnie przy jasnych kolorach.
Śmiało można robic ze skórką i wcale nie są gorzkie. Jedyna roznica ze maja ciemne plamki. Znam cukiernię w centrum wiednia ktora robi tylko ze skorkami i są pyszne. Sama tez takie piekłam jak nie miałam innej mąki i nie czuje zadnej roznicy w smaku
Może pod warunkiem, że mąka migdałowa = 100% migdałów zmielonych bez skórki i nieodtłuszczonych. W Niemczech na przykład można kupić najczęściej mąkę migdałową, która jest cześciowo odtłuszczona i taka do makaroników się nie nadaje. W Polsce często producenci używają nazwy "mąka migdałowa" jako synonim zmielonych migdałów bez skórki. Dlatego należy przeczytać uważnie opakowanie.
Mąka migdałowa (w firmie, w której pracuje) powstaje podczas krojenia migdałów na drobne kawałki. Odpad jest przesiewany jeszcze z dużych kawałków migdałów.
Masa nie może czekać. Należy ją od razu rozłożyć. Jeśli masz jedną matę do makaroników to resztę należy wycisnąć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec można kilka blach naraz z termoobiegiem lub w przypadku dwóch można piec jedną po drugiej.