Puszyste, delikatne i wilgotne ciasto z jabłkami. Cóż więcej oczekiwać od dobrego jabłecznika? Bardzo lubię ten przepis. Piekłam go już parokrotnie, również w wersji bezglutenowej.
Przy jego przygotowaniu należy zwrócić uwagę na długi czas pieczenia. Ciasto piecze się ok. 1 ½ godziny. Jeśli będzie się za bardzo rumienić, można przykryć go z wierzchu folią aluminiową.
Składniki na tortownicę o średnicy 26 cm:
Ciasto:
Wszystkie składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową.
1 kg jabłek
1 łyżeczka cynamonu
skórka otarta z jednej cytryny
sok wyciśnięty z jednej cytryny
4 jajka
200 g cukru
250 g oleju roślinnego np. rzepakowego
250 g mąki pszennej (w wersji bezglutenowej: 180 g mąki jaglanej lub zmielonej kaszy jaglanej i 70 g skrobi ziemniaczanej)
2 łyżeczki proszku do pieczenia (w wersji bezglutenowej: bezglutenowego proszku do pieczenia)
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
Jabłka umyć, osuszyć, obrać, przekroić na ćwiartki, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w bardzo cienkie plasterki.
Plasterki jabłek posypać cynamonem, cukrem waniliowym, skropić sokiem z cytryny i wymieszać ze skórką z cytryny. Odstawić na bok.
W osobnej miseczce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia.
Całe jajka ubić z cukrem na jasną, puszystą masę. (Miksować na najwyższych obrotach co najmniej 5 minut). Dalej miksując, wlewać stopniowo olej. Zmniejszyć obroty miksera i dodać mąkę z proszkiem. Miksować krótko, tylko do momentu połączenia się składników.
Połowę ciasta przełożyć do przygotowanej tortownicy. Na cieście rozłożyć połowę jabłek. Na jabłka wyłożyć resztę ciasta i na górę ułożyć resztę jabłek.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 1,5 godziny w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. (Jeśli ciasto będzie się szybko rumienić, można podczas pieczenia przykryć je z góry folią aluminiową. Sprawdzić ciasto patyczkiem. Ciasto jest gotowe, jeśli patyczek będzie suchy). Po upieczeniu pozostawić ciasto w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach, aż lekko przestygnie. Następnie wyciągnąć na blat i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Podawać oprószone cukrem pudrem.
Uwaga:
W wersji bezglutenowej proszę upewnić się, że wszystkie produkty są bezglutenowe.
Źródło: Na podstawie przepisu z książki: "Jüdische Küche", Elizabeth Wolf Cohen.
Ładowanie komentarza...
The comment will be refreshed after 00:00.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Pawlik·
12 lat temu
Wczoraj robiłam ten jabłecznik.Był bardzo pyszny. Sposób jego wykonania jest bardzo prosty. Nawet osoba, która nie czuje się dobrze w kuchni upiecze go bez problemu. Jedyne co zmieniłam w tym przepisie to to,że dodałam 1/2 kg więcej jabłek. Wszyscy, którzy skosztowali ten jabłecznik byli nim zachwyceni. Cała blacha ciasta została zjedzona w ciągu jednego dnia. Na pewno będę go jeszcze robiła. Polecam wszystkim ten przepis. Musicie go koniecznie wypróbować !
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
aga·
12 lat temu
mam pytanie co do jabłek-czy musza to b yc jabłka kwaskowe typu-reneta, antonówka, czy każdy rodzaj jabłek będzie pasowal do tego typu jabłecznika
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
9 lat temu
Właściwie mogą być dowolne.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Emm@·
12 lat temu
Mam nadzieję że wyjdzie wspaniałe!!!
Pozdrawiam Wszystkich czytelników!!!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Aneta·
12 lat temu
Moze ciasto nie wyglada zbyt wykwintnie, ale jest pyszne! Bardzo latwe, nie moze sie nie udac.
Z gatunku tych co "nie mozna odejsc od blachy".
Polecam!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Monika·
12 lat temu
Z racji mojej diety wymianiłam mąkę na 100g kukurydzianej i 80g orzechowej, olej na masło klarowane i cukier na xylitol. Właśnie jem kawałek. Jest przepyszny :). Polecam
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kasia·
12 lat temu
Bardzo prosty przepis, a ciasto udało się wyśmienicie, zniknęło w mgnieniu oka :) Dziękuję i pozdawiam
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Anna·
12 lat temu
Ciasto jest pyszne! Na pewno jeszcze nie raz je upiekę! Pychotka! I nie jest trudne :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Iwona·
12 lat temu
Wczoraj upiekłam ciasto z podwójnej porcji w wersji bezglutenowej na blaszce.Nie dałam papieru do pieczenia.
Wyszło przepyszne,pieknie wyrosło,puszyste,rewelacja.
Piekłam je w temp.190 stopni bez termoobiegu przez godzinę,potem wyłączyłam piekarnik i tak zostawiłam ciasto na ok.20 min.
Dziękuję za przepis i poproszę więcej bezglutenowych:)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Anna·
12 lat temu
Przepis i ciasto genialne!!! Teraz będę je robiła w każdej wolnej chwili! Pychotka:) Pozdrawiam!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
aaasik·
12 lat temu
Czy w formie bezglutenowej mozna dac maslo zamiast oleju? Lub troche oleju troche masla? Mam mak2 ryzowa, kukurydziana, sojowa i kaszke jaglana (taka dla dzieci)ale nie mam czym zmielic na make:/czy cos mi sie uda z tego zrobic? Dziekuje za odp z gory:)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
9 lat temu
Spróbowałabym dać mąkę kukurydzianą zamiasta jaglanej. Nie piekłam na maśle. Może za pierwszym razem spróbuj zamienić tylko mąkę, a jak będziesz zadowolona to poeksperymentuj z masłem (roztopionym).
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ola·
12 lat temu
Te ciasto jest wprost bajeczne.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
grazyna·
12 lat temu
ciasto pycha i bardzo tanie piekę je co sobotę :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ilona·
12 lat temu
Ciasto upiekłam dzisiaj w wersji bezglutenowej. Jest fantastyczne! Pozostało po nim wspomnienie :-) Wszystkie "bezglutki" w moim domu gratulują pomysłu. Zaadoptowaliśmy przepis, jest już nasz!!!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Justyna·
12 lat temu
Ciasto jest genialne! Bardzo polecam!! :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Tonieja·
12 lat temu
Pysznie puszysty i delikatny. Aż żałuję,że w domu miałam tortownicę tylko o średnicy 16 cm, bo ciasto poszło prawie całe na jeden raz. Bardzo dziękuję za przepis :) Pozdrawiam!!
P.S. Dziękuję też za stronę przeliczania form do pieczenia. Już kilka razy mi się przydała :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Monika8507·
12 lat temu
Joanno 250 g oleju to będzie jedna cała szklanka 250 ml czy troche mniej?jestem w trakcie pieczenia i się dopiero zastanawiam :D
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
9 lat temu
1 szklanka (250ml) to 220g oleju rzepakowego. Najlepiej wszystko zważ.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Jolanta Szyndlarewic·
12 lat temu
Upiekłam dziś to ciasto i jest po prostu boskie:) Fajnie, ze tak czuć w nim cytrynę, bo wnosi to dużo ciekawego smaku do ciasta:) dziękuję za przepis:)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
NatiZdw·
12 lat temu
Mniam, ciasto wygląda naprawdę smakowicie. Korzystając z okazji mam do was takie pytanie. Ostatnio kupiłam 2 gotowe spody biszkoptowe DanCake (Mega promocja mnie urzekła) Czy któraś z Was ma jakiś pomysł czym mogę je przełożyć?