Puszyste, delikatne i wilgotne ciasto z jabłkami. Cóż więcej oczekiwać od dobrego jabłecznika? Bardzo lubię ten przepis. Piekłam go już parokrotnie, również w wersji bezglutenowej.
Przy jego przygotowaniu należy zwrócić uwagę na długi czas pieczenia. Ciasto piecze się ok. 1 ½ godziny. Jeśli będzie się za bardzo rumienić, można przykryć go z wierzchu folią aluminiową.
Składniki na tortownicę o średnicy 26 cm:
Ciasto:
Wszystkie składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową.
1 kg jabłek
1 łyżeczka cynamonu
skórka otarta z jednej cytryny
sok wyciśnięty z jednej cytryny
4 jajka
200 g cukru
250 g oleju roślinnego np. rzepakowego
250 g mąki pszennej (w wersji bezglutenowej: 180 g mąki jaglanej lub zmielonej kaszy jaglanej i 70 g skrobi ziemniaczanej)
2 łyżeczki proszku do pieczenia (w wersji bezglutenowej: bezglutenowego proszku do pieczenia)
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
Jabłka umyć, osuszyć, obrać, przekroić na ćwiartki, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w bardzo cienkie plasterki.
Plasterki jabłek posypać cynamonem, cukrem waniliowym, skropić sokiem z cytryny i wymieszać ze skórką z cytryny. Odstawić na bok.
W osobnej miseczce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia.
Całe jajka ubić z cukrem na jasną, puszystą masę. (Miksować na najwyższych obrotach co najmniej 5 minut). Dalej miksując, wlewać stopniowo olej. Zmniejszyć obroty miksera i dodać mąkę z proszkiem. Miksować krótko, tylko do momentu połączenia się składników.
Połowę ciasta przełożyć do przygotowanej tortownicy. Na cieście rozłożyć połowę jabłek. Na jabłka wyłożyć resztę ciasta i na górę ułożyć resztę jabłek.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 1,5 godziny w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. (Jeśli ciasto będzie się szybko rumienić, można podczas pieczenia przykryć je z góry folią aluminiową. Sprawdzić ciasto patyczkiem. Ciasto jest gotowe, jeśli patyczek będzie suchy). Po upieczeniu pozostawić ciasto w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach, aż lekko przestygnie. Następnie wyciągnąć na blat i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Podawać oprószone cukrem pudrem.
Uwaga:
W wersji bezglutenowej proszę upewnić się, że wszystkie produkty są bezglutenowe.
Źródło: Na podstawie przepisu z książki: "Jüdische Küche", Elizabeth Wolf Cohen.
Piekłam ciasto, jest rewelacyjne, uwielbiam i napewno zostanie z nami ten przepis. Zastanawiam się czy moglabym zastąpić jabłka gruszkami akurat mam ich dość spora ilość???
Jabłecznik mimo swojej prostoty jest wyśmienity! Robiłam w obydwu wersjach (glutenowa - ta na zdjeciu i bezglutenowa). Na zdjęciu dodatkowo z kremowym sosem waniliowym, pozostałym z babeczek 😉
mam pytanie odnośnie nastaw piekarnika i czasu pieczenia. piekłem to ciasto i spaliłem spód.podaj na której półce pieczesz i czy w tak wysokiej temp. czy można użyć termoobiegu i jakie wtedy parametry pieczenia.
Piekę na drugiej szynie od dołu w 180st. przy ustawieniach góra- dół. Przy termoobiegu obniżyłabym temperaturę
o 10st. Piecz do suchego patyczka. Jeśli góra jest jasna, a przypala się spód to musisz piecz na poziomie wyższym.