Przepis na zwyczajne ciasto drożdżowe ze śliwkami. Ciasto upiekłam na "styl" niemiecki (Zwetschgenkuchen lub Zwetschgendatschi), w którym ciasto drożdżowe rozłożone jest cienko na dużej blasze i pokryte śliwkami pokrojonymi na ćwiartki. Ciasto pieczone jest z kruszonką lub bez niej. W sprzedaży dominuje wersja bez kruszonki. Ja zrobiłam jednak z kruszonką, gdyż według mnie z kruszonką ciasto jest smaczniejsze.
Składniki:
Ciasto drożdżowe:
500 g mąki pszennej
30 g świeżych drożdży
100 g cukru
250 ml mleka
70 g masła
szczypta soli
1 jajko
Kruszonka:
150 g mąki pszennej
60 g cukru
90 g masła
Dodatkowo:
ok. 1,6 kg śliwek
2 łyżki cukru
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto drożdżowe: Pokruszone drożdże wymieszać z łyżką cukru, lekko ciepłym mlekiem i ok. 5 łyżkami mąki. Zaczyn przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10- 15 minut do wyrośnięcia.
Resztę z 500 g mąki wsypać do dużej miski. Dodać resztę cukru, jajko, szczyptę soli, miękkie masło i wyrośnięty zaczyn. Wyrobić ciasto. Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 40- 60 minut, aż podwoi swoją objętość.
W tym czasie przygotować kruszonkę: W tym celu zagnieść wszystkie składniki na kruszonkę i gotową wstawić do lodówki.
Śliwki umyć, przekroić na pół i wypestkować. Połówki śliwek pociąć na ćwiartki. (Najlepiej nie przecinać do końca. Ćwiartki powinny pozostać złączone skórką. Nic się jednak nie stanie jak całkowicie je przetniemy ;))
Gdy ciasto wyrośnie, rozłożyć je na dużej blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Śliwki ułożyć na cieście. (Śliwki układamy bardziej na pionowo niż na leżąco i lekko odchylamy je do tyłu. Jeden rząd nachodzi na drugi).
Śliwki posypać cukrem, a następnie kruszonką.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół.
Ładowanie komentarza...
The comment will be refreshed after 00:00.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
EWELINA·
11 lat temu
A czy zamiast śliwek mogą być maliny? Kiedyś jadłam coś podobnego, a malin mam teraz aż za dużo :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kingax·
7 lat temu
Tak
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Atlanta·
11 lat temu
Moje pierwsze ciasto drożdżowe i wyszło rewelacyjne. Dziękuję za przepis.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
nieja·
11 lat temu
Właśnie zajadamy pierwszy kawałek wyjęty z pieca. PYSZNE!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Agnieszka·
12 lat temu
A czy do takich ciast nadają się tylko węgierki? Z żółtymi śliwkami ciasto też wyjdzie?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
6 lat temu
Mogą być również inne śliwki.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Agnieszka·
12 lat temu
Zamierzam zrobić to ciasto, ale najpierw chciałabym się dowiedzieć, jakie powinny być wymiary blachy by ciasto z takich proporcji składników nie wyszło ani za grube ani za cienkie :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
6 lat temu
Użyłam tej płaskiej blachy z piekarnika. Blachy mogą się od siebie różnic lekko wymiarem w zależności od piekarnika. Ma ona ok. 30x 40cm, mierząc środek blachy.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Zaneta·
12 lat temu
chcialabym sprobolwac upiec:) mam sliwki w cukrze taka mamalyga.. czy one tez sie nadadza?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
6 lat temu
Jeśli piszesz, że mamałyga, to obawiam się, że śliwki nawet po odsączeniu z soku będą mocno mokre, a takie namoczą ciasto. Raczej się nie nadadzą.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
paula·
12 lat temu
Witam, Czy śliwki mogą być mrożone?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
6 lat temu
Tak, ale rozmrożone i dobrze odsączone z soku. Polecam również posypać lekko ciasto np. bułką tartą, aby nie namokło mocno od śliwek.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Asia Ch·
12 lat temu
hej parę dni temu zrobiłam i wyszło pysznie dzięki za przepis :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
agnieszka·
12 lat temu
witam mam pytanie czy żółtko od białka oddziela pani bo nie którzy to robią i jeszcze jedno czy zamiast masła czy może być jakaś margaryna kasia lub inna.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
6 lat temu
Daję całe jajko. Może być również margaryna.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ania·
12 lat temu
Ciasto pyszne jez tez z powidlami.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
kuba·
12 lat temu
bardzo pyszne :D
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
stefan·
12 lat temu
Fajny jest te przepis !!!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Dorota·
12 lat temu
Ciasto wyszło przepyszne, zrobiłam z jabłkami, najlepsze ze wszystkich. Dziękuje autorce za przepis:)))
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ola·
12 lat temu
Ciasto wyszło pycha, wszyscy zachwyceni:)na pewno niedługo upiekę!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kamila·
12 lat temu
wczoraj upieklam ciasto duza blache.ciasto wyroslo wygladalo rewelacyjnie.kazdy jadl nawet cieple.wstalam rano a tu prawie pusta blacha i pytali kiedy zrobie 2 :D polecam wszystkim !
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Sandra·
12 lat temu
Wyszło pyszne ! Bardzo ładnie wyrosło , byłam w szoku , ponieważ pierwszy raz robiłam takie drożdżowe ciasto z owocami. Polecam wszystkim ! Bardzo tanie i proste w przygotowaniu :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
ola·
13 lat temu
super przepis ja zmienilam owoce dalam truskawki z rabarbarem :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Dana·
13 lat temu
Robie ciasto drozdzowe w maszynce do wypieku chleba.Jest pyszne.Program na ciasto i tylko wylac na blache i dac wyrosnac!!!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
ewa·
13 lat temu
witam właśnie spisałam przepisik na ciacho drożdżowe zobaczymy czy wyjdzie pozdrawiam:}
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ewelina·
13 lat temu
Witam zamierzam upiec proponowane ciasto mam pytanko czy mogę użyć czereśni zamiast śliwek i masła oraz bułki tartej zamiast papieru? jak duża powinna być blaszka bo na zdjęciu jak na drożdzowe ciasto to nie jest wysokie pozdrawiam dziekuje za odp
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
6 lat temu
Możesz użyć czereśni. Możesz wysmarować blachę samym tłuszczem, bez bułki tartej. Blachę użyj tą standardową z piekarnika.