Przepis na klasyczną karpatkę. Karpatka zrobiona jest z lekkiego ciasta parzonego, które pięknie wyrasta, tworząc wysokie góry i kremowej masy budyniowej. Dla mnie jest to idealny przepis na karpatkę. Masa jest zbita, nic nie wypływa po bokach i smakuje świetnie.
Składniki na formę o wymiarach ok. 35x 24cm:
Ciasto parzone:
1 szklanka wody (250 ml)
150 g masła (lub margaryny)
1 szklanka mąki pszennej (= 150 g)
5 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
szczypta soli
szczypta proszku do pieczenia (tak na koniec noża)
Masa budyniowa:
3 szklanki mleka (750 ml)
300 g masła, temperatura pokojowa (Ilość masła możecie zmniejszyć, jeśli nie lubicie bardzo maślanej masy).
4 kopiate łyżki skrobi lub mąki ziemniaczanej (lub 80 g)
2 żółtka
Do posypania:
cukier puder
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto parzone: Wodę zagotować z masłem. Garnek ściągnąć z pieca i mieszając energicznie (najlepiej łyżką drewnianą), dodać na raz mąkę. Garnek postawić z powrotem na piecu i gotować na niskiej mocy palnika, ciągle mieszając, ok. 2- 3 minut. (Ciasto ma być jednolite i ładnie odchodzić od garnka). Ciasto pozostawić na chwilę do ostygnięcia. (Najłatwiej przełożyć do miski lub innego garnka, wtedy szybciej ostygnie, ale nie musi całkowicie).
Do lekko ciepłego lub zimnego ciasta, miksując mikserem, dodać po jednym jajku, szczyptę soli i proszek do pieczenia.
Wmiksowane pierwsze i drugie jajko:
Wmiksowane trzeci i czwarte jajko:
Wmiksowane piąte jajko (po lewej) i dodatkowo wymieszane szpatułką (po prawej):
Ciasto podzielić na 2 części.
Formę prostokątną o wymiarach ok. 35x 24cm wysmarować masłem (lub margaryną) i posypać mąką (lub wyłożyć papierem do pieczenia). Połowę ciasta rozprowadzić łyżką w formie.
Piec w nagrzanym piekarniku, na złoty kolor, ok. 30 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. W ten sam sposób upiec drugą połowę ciasta.
Przygotować masę budyniową: 2 szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie trzepaczką z żółtkami, cukrem waniliowym i mąkami. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Od zagotowania, gotować 1 minutę. (Budyń będzie gęsty). Garnek ściągnąć z pieca. Pozostawić do ostygnięcia, mieszając bardzo często energicznie trzepaczką, aby budyń, który jest bardzo gęsty, pozostał w miarę gładki.
Miękkie masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 8 minut na jasną, kremową masę. Dalej miksując na średnich obrotach, dodawać stopniowo chłodny budyń.
Masę rozsmarować na jednym blacie ciasta. Przykryć drugim blatem. Ciasto wstawić do lodówki, na co najmniej 3 godziny (lub do dnia następnego).
Gotowe ciasto posypać cukrem pudrem.
Uwaga:
Przed podaniem ciasto najlepiej wyciągnąć trochę wcześniej z lodówki, aby masa zmiękła.
Właśnie zrobiłam moją pierwszą karpatkę, wyszła pięknie! Przyznam, że nie spodziewałam się sukcesu za pierwszym podejściem, a tu jednak ;) Widocznie przepis jest naprawdę doskonały:) Dziękuję za niego, jednak muszę powiedzieć, że jak na mój smak w kremie jest za dużo masła - czy gdyby zmniejszyć nieco jego ilość np. o połowę, to wówczas trzeba by jakoś modyfikować masę budyniową?
Ciasto pyyycha. Już dawno nie robiłam karpatka bo nie wychodziły mi placki. Z tego przepisu to poprostu petarda!!! Krem zrobiłam inaczej ze wzgledu na zróżnicowane opinie. Pabi od przepisu używa obu rodzajów mąki po 80g to nie jest błąd ? Na drugi raz wypróbuję również krem z przepisu😊
Ja właśnie robię tę karpatkę 3 raz. Wcześniej robiłam z gotowych budyniów i krem czasem miał grudki po schłodzeniu. Odkad robię budyń id podstaw nie ma tego problemu. Ten krem jak i sam budyń jest przepyszny! No i z tych proporcji kremu jest idealna ilość. Z innych przepisów,gdzie trzeba było zrobić 2 budynie gotowe, musiałam robić z podwójnej porcji.
Nigdy więcej nie skorzystam przepisu z Domowe Wypieki - jakim trzeba być dyletantem, żeby podać takie proporcje mąki do mleka w kremie: 2 x80g mąki na 3 szklanki mleka, czy to jest jakiś żart?!!! W każdym innym przepisie jest max 80 na taką ilość mleka tu 2 razy więcej, przecież z tego wychodzi jakiś glut a nie krem, nawet po dodaniu masła jest to twarda mączna masa! Jakim cudem w ogóle publikujecie przepisy, wstyd!
Dzień dobry, może ktoś mi podpowie dlaczego nie wyszły mi "fale" na cieście?Dwa tygodnie temu robilam z tego przepisu i wyszły idealne.
A teraz Robilam wszystko wg przepisu , piekarnik dobrze nagrzany, Piekarnika nie otwierałam w trakcie pieczenia, temperatura 185 stopni z termoobiegiem
Mąka ta sama, margaryna ta sama, nawet brytfanny te same😅Jedynie jajka tym razem nie ze swojego kurnika ale też "swojskie"
Mam taką zagwozdkę jak nigdy, bo ciasta pieke od wielu lat i nigdy nie mialam takiego przypadky🤭
Ja dodaję trochę więcej proszku do pieczenia i wychodzą fale, ciasto wykładam na papier do pieczenia bo zrobiłam raz zgodnie z przepisem to nie chciało się oderwać...
Robię tą karpatka 4 rok ,tylko i wyłącznie ta !!!najlepszaaaaaaa .Tak jak pani niżej w komentarzy dodaje więcej jajek do ciasta bo zamiast 5 daje 7i mam Himalajeeeeeee ze ło ho ho .Od 1 do 10 daje karpatka minimum 12 !!!!Polecam ,łatwa szybka i przepyszna
Najlepszy i najprostszy przepis na przepyszna karpatkę ,krem idealny smaczny gładki 100 razy lepszy niż z budyniu z torebki ,ciasto zawsze górzyste 😁 ciasto karpatka pierwsza klasa 🤩
Nie wiem jaki jest sens dodawania maki do budyniu. Zrobilam wg przepisu i wyladowal w koszu.... a na stronie jest przepis na domowy bydym, gdzie w skladzie jest tylko maka ziemniaczana....
A gdzie w przepisie jest " dodać mąkę do budyniu" , widzę tylko przepis na domowy budyń, musi być gęsty- bo przecież tak się robi krem, to trzeba utrzeć żeby zachowało konsystencję a nie wypłynęło bokami... to nie przepis na sam budyń jako deser .