Tradycyjny sernik pieczony bez ciasta. Jest wilgotny, puszysty, delikatny, a do tego łatwy i szybki do przygotowania. Można przygotować go na klasycznym twarogu, twarogu z wiaderka lub quarku. Można wzbogacić jego smak dodając startą skórkę z pomarańczy, rodzynki lub ulubiony aromat.
Puszystości dodaje sernikowi piana z białek. To przez nią sernik rośnie, a potem opada. Nie przejmujcie się tym. Opadnięty, a może nawet popękany sernik można przykryć polewą czekoladową. Swój wygląd zrekompensuje smakiem.
Składniki:
Masa serowa:
1 kg twarogu półtłustego dwukrotnie zmielonego, twarogu z wiaderka lub quarku 20%
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
Oddzielić żółtka od białek.
W miseczce wymieszać skrobię z mąką pszenną.
W misie miksera utrzeć miękkie masło z cukrem i cukrem waniliowym na jasną masę. (Cukier się nie rozpuści, masa stanie się kremowa dopiero po dodaniu żółtek). Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo po jednym żółtku.
Zmniejszyć obroty miksera na średnie i dodawać stopniowo ser, a następnie wymieszaną mąkę. (Teraz można dodać startą skórkę z pomarańczy, aromat lub rodzynki i wymieszać do połączenia).
Osobno ubić białka na sztywno i wmieszać delikatnie szpatułką do masy serowej.
Masę serową wyłożyć do tortownicy i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60 minut w temperaturze 170°C (grzałka góra- dół). Wyłączyć piekarnik i studzić sernik przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Zimny sernik wstawić na parę godzin do lodówki.
Sernik oprószyć cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.
Uwagi:
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
Używając "lekkiego" sera typu z wiaderka, czy quarku należy koniecznie wybrać jajka rozmiaru M lub w przypadku dużych jajek użyć większej formy, ponieważ podczas pieczenia masa serowa rośnie mocno w górę. Klasyczny twaróg jest ciężki i masa serowa nie unosi się aż tak bardzo, jak w przypadku delikatnego sera.
Na trzech pierwszych zdjęciach znajduje się sernik na klasycznym twarogu półtłustym z dodatkiem startej skórki z pomarańczy, a na dwóch ostatnich na quarku 20% z dodatkiem rodzynek.
Przepyszny. Robię wersję bg więc dodaję 2 budynie śmietankowe bez cukru. Zamiast masła dodaję mascarpone. Wychodzi baaardzo mięciusi :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Renata ·
2 lat temu
Super przepis pychotka!😋
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kasia·
2 lat temu
Zrobiłam na dzisiejszego sylwka, wyszedł pyszny, puszysty, dałam tylko 1 szkl. Cukru a i tak wyszedł słodziutki. Wszyscy zachwyceni, szybko znikł zespołu
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Anita·
2 lat temu
Robiłam pierwszy raz, wyglada dobrze. Musiałam improwizować i dorobić wyższe brzegi foremki bo widziałam już po ilości ciasta ze wyskoczy. Zobaczymy po rozkrojeniu co tam wyszło…
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kkk·
2 lat temu
Witam, wylało mi się podczas pieczenia poza formę 🤷♀️🤷♀️ bywa. Czy coś z niego będzie
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ewa·
2 lat temu
Co z białkiem do sernika?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
2 lat temu
Ubijamy na sztywno i łączymy z masą serową według punktu 6.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kasia·
2 lat temu
Zastanawiam się czy lepiej piec sernik z funkcją pary? Może zmniejszy to prawdopodobieństwo opadania, czy jednak góra dół, bez wody w dolnym zbiorniczku piekarnika?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Anita·
2 lat temu
Ja tez miałam zagwostkę, jednak rozbiłam wszystko wg przepisu i nic nie opadło
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Anna·
2 lat temu
Witam rodzynki najpierw namoczyć czy wrzucać takie
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
2 lat temu
Wrzucam bez namaczania. One napęcznieją od masy serowej.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Justyna Gaczol·
2 lat temu
Czy zamiast mąki ziemniaczanej mogę dodać budyń jesli tak to ile 😄
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
2 lat temu
Tak, możesz dodać tyle samo co skrobi.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Lucyna ·
2 lat temu
Ile jajek dać jak rozmiar L ?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Alicja ·
2 lat temu
Dawałam 5 i było ok
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Gracjan·
2 lat temu
Zrobiłem zgodnie z przepisem, ale chyba coś poszło nie tak 🙂 Tylko co? Pierwszy w życiu sernik, a mam zrobić na Wigilię.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Klaudia ·
2 lat temu
U mnie podobnie, środek opada i brzegi są ciemne. Sam sernik pycha. Następnym razem można przykryć górę papierem pod koniec pieczenia, żeby brzegi były jaśniejsze.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
2 lat temu
Wygląda dobrze. Z pęknięciami w tym serniku to loteria 😉
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Beata Misztal·
2 lat temu
Sernik jest przepyszny, puszysty a zarazem wilgotny. Robię na każde święta, ze startą skórką z pomarańczy. Moja rodzina go uwielbia. Polecam ten przepis . 😍
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Marcin ·
2 lat temu
Mam piekarnik gazowy, jak piec? :(
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Magda ·
2 lat temu
Czy można jednak zrobic spód do tego sernika? Chodzi mi o spód z herbatników pokruszonych z rozpuszczonym masłem?? 🤔
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
2 lat temu
tak
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Zadowolona·
2 lat temu
Upiekłam ten sernik wg przepisu. Ładnie wyrósł i prawie w ogóle nie opadł. Był puszysty i wilgotny. Będę wracała do tego przepisu.