Tarta z crème pâtissière i mascarpone

8 Komentarzy
Tarta z creme patissiere i mascarpone

Chrupiąca tarta z lekkim kremem budyniowo- serowym i polewą czekoladową. Bardzo smaczne kruche ciasto z mocno kremowym, budyniowym nadzieniem.

Składniki:

Ciasto kruche:

  • 150 g mąki pszennej
  • 75 g masła (zimnego, pokrojonego na kawałki)
  • 1 żółtko
  • 50 g cukru pudru
  • 1 łyżka jogurtu greckiego lub gęstej, kwaśnej śmietany

Nadzienie:

  • 5 żółtek
  • 50 g skrobi kukurydzianej (lub ziemniaczanej)
  • 500 ml mleka
  • 80 g cukru
  • 250 g serka mascarpone

Polewa:

  • 50 g czekolady gorzkiej
  • 50 g słodkiej śmietany 30- 36%
  • 10 g masła

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki na ciasto kruche zagnieść na jednolite ciasto. (Najlepiej najpierw robotem kuchennym, a następnie ręcznie). Ciasto zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 30 minut.
  2. Formę na tartę o średnicy 28 cm wysmarować masłem i wykleić w niej ciasto, wyklejając również brzegi. Ciasto nakłuć widelcem, przykryć papierem do pieczenia i obciążyć kulkami ceramicznymi lub fasolą.
  3. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 20 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Po tym czasie ściągnąć papier z kulkami i piec dalej ok. 10 minut, aż ciasto będzie lekko zarumienione. Formę z ciastem wyciągnąć z pieca.
  4. Przygotować nadzienie. Do garnka wlać mleko i zagotować. Garnek ściągnąć z pieca, przykryć pokrywką lub talerzykiem i odstawić na bok.
  5. Żółtka utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę. Pod koniec ubijania, dodać skrobię. Gorące mleko wlewać stopniowo do ubitych żółtek, mieszając cały czas trzepaczką. Całą masę przelać do garnka, postawić na piecu i mieszając trzepaczką podgrzewać na średniej mocy palnika do zagotowania. Od zagotowania gotować jeszcze ok. 1 minuty. Powstanie gęsty budyń. (Należy ciągle mieszać, aby masa się nie przypaliła i nie zrobiły się grudki).
  6. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i pozostawić, aby trochę ostygł. (Przemieszać delikatnie od czasu do czasu, aby nie zrobił się kożuch). Następnie wmieszać stopniowo trzepaczką mascarpone. W międzyczasie nagrzać piekarnik do 150°C (grzałka góra- dół).
  7. Nadzienie wylać na podpieczony spód. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut w temperaturze 150°C (grzałka góra- dół), aż wierzch się zetnie. Pozostawić do ostygnięcia w uchylonym piekarniku, a następnie schłodzić w lodówce przez parę godzin, albo przez noc.

2

  1. Przygotować polewę. Czekoladę posiekać i razem ze śmietaną i masłem podgrzewać w kąpieli wodnej lub na małej mocy palnika, mieszając, aż wszystkie składniki się połączą. Polewę wylać na ciasto. Tartę schłodzić w lodówce, aby polewa zastygła.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Ilość porcji:

ok. 12

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Tarta z creme patissiere i mascarpone Tarta z creme patissiere i mascarpone Tarta z creme patissiere i mascarpone
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Aga · 1 lat temu
    Hej, a gdyby tak na masę dać maliny i to razem do piekarnika i potem całość delikatnie polać czekoladą? Dobrze by to smakowało?
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 1 lat temu
      Tak, będzie dobrze smakować, ale maliny wcisnęłabym w masę lub ułożyć na cieście kruchym i zalała masą.
      • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
        Aga · 1 lat temu
        Zrobilam z malinami i wyszlo oblednie pyszne - slodka masa budyniowa przelamana kwaskowatymi malinami, rewelacja. Bez malin chyba by mi tak nie smakowalo, ale tylko dlatego, ze nie przepadam za bardzo slodkimi ciastami. Jedynie zamienilam mascarpone na zwykly seek kremowy. Na pewno jeszcze powtorzymy, bo zniklo blyskawicznie 🙂
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Gosiaczek · 1 lat temu
    Robię tartę w zasadzie na oko identyczną. Tyle, że "biała warstwa" to ricotta z odrobiną masła, mąki i cukru. Ewentualnie jakiegoś aromatu. Mniej roboty :o)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Karolina · 2 lat temu
    Super! Szukałam ciasta na ostatnią chwilę, nie miałam żadnego pomysłu i poszłam na żywioł - strzał w 10! Pyszne ciacho i domownicy zachwyceni :) Polewę jedynie zmodyfikowałam - 50g śmietany 30% rozptusciłam w kąpieli wodnej i dodałam 100g czekolady, dzięki temu czekolada nie zastygła do końca a ciacho rozpływało się w ustach. Pozdrawiam
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Agata · 4 lat temu
    Czy można dać więcej mascarpone?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    bozena · 7 lat temu
    Witam, czy tego kremu można użyć do przełożenia ciasta czy będzie zbyt rzadki i trzeba go zapiekać?
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 7 lat temu
      Ciasta możesz przekładać samym kremem patissiere po ostygnięciu, z małym dodatkiem ubitej śmietany, z ubitym mascapone na pewno też. Zobacz artykuł o [url="https://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/polprodukty-cukiernicze/950-creme-patissiere-francuski-krem-cukierniczy"]cremie patissiere[/url], a tutaj jest przepis na [url="https://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciasta/951-tort-bezowy-z-creme-patissiere-i-owocami"]tort bezowy z cremem patissiere i owocami[/url], gdzie jest połączenie tego kremu z bitą śmietaną.