Ciasto to nazwałam "ciastem piernikowym", a nie piernikiem, ponieważ nie zawiera ono miodu. Jest to więc "prawie" piernik. Dla mnie dobry piernik nie może być suchy. Ten jest z dodatkiem całego słoika dżemu, dzięki któremu ciasto jest wilgotne, a dzięki przyprawom korzennym bardzo aromatyczne. Ciasto jest bardzo szybkie do przygotowania. Jest gotowe do spożycia od razu po upieczeniu. Pozostaje wilgotne przez ok. 3 dni.
Formę keksową (o długości 30 cm) wysmarować masłem i posypać mąką lub bułką tartą. Odstawić na bok.
Przygotować ciasto: W miseczce wymieszać mąkę z sodą, kakao i przyprawą korzenną. Odstawić na bok. Masło (lub margarynę) utrzeć z cukrem na jasną, kremową masę. Dalej ubijając na wysokich obrotach, dodawać po kolei po jednym jajku. Zmniejszyć obroty miksera i dodawać stopniowo wymieszaną mąkę na przemian z mlekiem, miksując tylko do połączenia. Na końcu wmiksować stopniowo dżem.
Ciasto przełożyć do przygotowanej formy keksowej.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 50- 60 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. (Sprawdzić ciasto patyczkiem. Jeśli patyczek będzie suchy, ciasto jest gotowe).
Przygotować polewę czekoladową: Czekoladę połamać na kawałki i roztopić z łyżeczką oleju w kąpieli wodnej. Ciasto polać roztopioną czekoladą.
Ładowanie komentarza...
The comment will be refreshed after 00:00.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Marta·
8 lat temu
Ciasto rewelacja, wilgotne ☺️ i wyrosło piękne..ja przełożyłam powidłami z śliwki węgierki i osłodzonego serka mascarpone... pychaaaa palce lizać, będę piec nie tylko w święta. Przepis trafia do zeszytu :D dziękuję
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
maga·
8 lat temu
Witam, czy można zamiast dżemu dodać powidła śliwkowe? Czy będą zbyt mało wilgotne?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
8 lat temu
Myślę, że te sklepowe można dodać. Nie są tak gęste jak domowe.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Agnieszka·
8 lat temu
Czy taki piernik się uda na blachę 25x25?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
8 lat temu
Tak. Wyjdzie ok. połowy niższy. Czas pieczenia będzie pewnie krótszy. Proszę piec do suchego patyczka.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
madeleine94·
9 lat temu
ciasto wyszło idealne jak z obrazka :) polecam pani stronę wszystkim koleżankom :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna ·
10 lat temu
[b]Beciu[/b] tak :-)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Beata G·
10 lat temu
Mozna dodac przyprawy do piernika z twojego przepisu?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kalls·
10 lat temu
Zrobiłam, samo ciasto smaczne i faktycznie wilgotne, ale tej przyprawy do piernika w przepisie zdecydowanie za dużo. Może to zależy od producenta, nie wiem, ale strasznie "mocne" to ciasto wychodzi. Następnym razem dam max 2 łyżeczki. No i ilość cukru zwiększyłam, to trochę bardziej słodkie jest.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Julka·
10 lat temu
Wyszło puszyste i smaczne. Polecam.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
edit·
11 lat temu
Przepis super świetny, ciasto rewelacja, ja dodałam jeszcze mieszankę suszonych owoców i orzechy, na wierzch polewę z białej czekolady, do kawy miód malinka :)))
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Edyta·
11 lat temu
Dzień dobry, mam zepsuty mikser, czy jak utrę jajka z cukrem nad parą i dodam rozpuszczoną margarynę, a potem resztę składników, to nie wyjdzie zakalec?Co Pani o tym myśli?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Tomasz·
11 lat temu
Witam. Ciasto łatwe szybkie i smaczne. Zrobiłem wczoraj wieczorem miał być na święta ale nie doczeka. Dodałem orzechy i skórkę pomarańczową.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Justyna·
11 lat temu
No niestety to nie jest mój przepis..wyszedł zakalec buuu
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Marcyśka·
12 lat temu
No i upiekłam wczoraj . Wyszło świetnie, piekłam 70 min. już myśłałam, że sie nie dopiecze, ale jest pyszne. Dziękuję za przepis, teraz sie przymierzam do chleba z cukinią.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna ·
12 lat temu
[b]Marcyśko[/b] tak.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Marcyśka·
12 lat temu
Można użyć dżemu jagodowego? akurat tylko taki posiadam.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Monika z Włocławka·
12 lat temu
Przepis idealny.Doskonale dobrane składniki.Wyszedł śliczny i przepyszny.
Szybko znikł z naszego stołu,godny polecenia :-)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna ·
12 lat temu
[b]Izo[/b] najlepiej nie wyciągać ciasta z piekarnika, bo niedopieczone może opaść, tylko delikatnie je wysunąć, sprawdzić patyczkiem i jeśli jest wilgotne w środku to piec dalej.
Co do miksera, to zgadzam się, że są takie które na najniższyć obrotach dalej miksują szybko. Ja mam jeden taki mikser ręczny i używam go tylko do ubijania piany, bo do wmieszania np. mąki się nie nadaje.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Iza·
12 lat temu
A ja po godzinie wyjęłam z piekarnika, wyglądało ładnie...po włożeniu patyczka okazało się, że w środku płyn :| Starałam się robić wszystko jak w przepisie...czy możliwe jest, że mam za szybki mikser ? Bo nawet na tych najwolniejszych obrotach działa dosyć szybko. Na koniec musiałam mieszać ręcznie bo mikser prawie by się spalił z wysiłku :/
Wstawiłam jeszcze do piekarnika, ale chyba się nie uratuje :/
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
joanna·
12 lat temu
Brzmi i wygląda smakowicie. Bardzo zbliżony przepis do tego który ja wykorzystuje namiętnie przy niemal każdej okazji. :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna ·
12 lat temu
[b]Magdaleno[/b] całe ciasto można przygotować używając miksera z trzepakami.