Ciasto to nazwałam "ciastem piernikowym", a nie piernikiem, ponieważ nie zawiera ono miodu. Jest to więc "prawie" piernik. Dla mnie dobry piernik nie może być suchy. Ten jest z dodatkiem całego słoika dżemu, dzięki któremu ciasto jest wilgotne, a dzięki przyprawom korzennym bardzo aromatyczne. Ciasto jest bardzo szybkie do przygotowania. Jest gotowe do spożycia od razu po upieczeniu. Pozostaje wilgotne przez ok. 3 dni.
Formę keksową (o długości 30 cm) wysmarować masłem i posypać mąką lub bułką tartą. Odstawić na bok.
Przygotować ciasto: W miseczce wymieszać mąkę z sodą, kakao i przyprawą korzenną. Odstawić na bok. Masło (lub margarynę) utrzeć z cukrem na jasną, kremową masę. Dalej ubijając na wysokich obrotach, dodawać po kolei po jednym jajku. Zmniejszyć obroty miksera i dodawać stopniowo wymieszaną mąkę na przemian z mlekiem, miksując tylko do połączenia. Na końcu wmiksować stopniowo dżem.
Ciasto przełożyć do przygotowanej formy keksowej.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 50- 60 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. (Sprawdzić ciasto patyczkiem. Jeśli patyczek będzie suchy, ciasto jest gotowe).
Przygotować polewę czekoladową: Czekoladę połamać na kawałki i roztopić z łyżeczką oleju w kąpieli wodnej. Ciasto polać roztopioną czekoladą.
Właśnie piernik jest w piekarniku z tego przepisu robię pierwszy raz , niestety miałam tylko dżem truskawkowy , a zawsze dawałam porzeczkowy - zobaczymy czy będzie smaczny 🙂
A nam takie wyszły... W smaku jeszcze lepsze niż wyglądają, dodam, że piernik im dłużej leży, zwłaszcza w lodówce i okryty folia spożywcza tym bardziej staje się wilgotny. Przyprawę korzenna robiła mi kucharz pomocnik😀
Robilam dwa razy razy z marmolada wyszedł super a dzis dalam dżem wiśniowy biedronki i nie wiem czy to byl powod ale wyszedl okropny zakalec takze polecam z marmoladą;)
Naprawdę genialny przepis! Dodałem więcej kakao, polewę również zrobiłem inną (z czekolady i śmietany). Wszyscy byli najpierw zdziwieni a później zachwyceni, że aż takie dobre. Po prostu idealne. Dziękuję za znakomity przepis.
Super ciasto! Robiłam pierwszy raz i wyszło idealne :) zamiast całości mąki pszennej dodałam 1/4 mąki orkiszowej, a dzemu yżyłam z czarnych porzeczek Stovit, porzeczki cudownie podbiły wilgotność ciasta i dodały odrobiny kwaśnego smaku, co przełamało słodycz ciasta. Całość wyszła bosko.
Zrobiłam wg tego przepisu. Wyszło pięknie, wilgotne jednak w smaku zdecydowanie za dużo sody; zredukowała bym do 1,5 łyżeczki albo wymienić na proszek do pieczenia.
Ciasto pięknie pachniało pod acz pieczenia, wyrosło równie piękne, ale niestety było niesmaczne. Odczuwało się gorzki smak który niestety przewyższył wszystko.
Ciasto piekło się nieco dłużej niż w przepisie, ale myślę że to wynika że specyfiki piekarnika, każdy jakoś tam inaczej dopieka, więc nie uważam żeby był to jakiś problem. Ciasto wyszło pyszne, mokre i nie za słodkie, takie w punkt. Dodałam jeszcze do niego posiekane orzechy włoskie, jest petarda :)
Ciasto rewelacja, wilgotne ☺️ i wyrosło piękne..ja przełożyłam powidłami z śliwki węgierki i osłodzonego serka mascarpone... pychaaaa palce lizać, będę piec nie tylko w święta. Przepis trafia do zeszytu :D dziękuję