Tort klasyczny, dwukolorowy składający się z jasnego i ciemnego biszkoptu. Przełożony jest masą maślaną i nasączony alkoholem.
Składniki na tortownicę o średnicy 28 cm:
Biszkopt jasny:
5 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
150 g cukru (lub ¾ szklanki cukru)
150 g mąki pszennej (lub 1 szklanka mąki)
1 łyżeczka skrobi lub mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Biszkopt ciemny:
5 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
150 g cukru (lub ¾ szklanki cukru)
120 g mąki pszennej (lub ¾ szklanki mąki)
2 łyżki kakao (po połączeniu kakao i mąki pszennej powinniśmy otrzymać 1 szklankę)
1 łyżeczka skrobi lub mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa maślana:
9 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
18 łyżek cukru
800 g masła, temperatura pokojowa
2 łyżki kakao
ok. 20 ml spirytusu (wódki lub rumu)
Poncz:
500 ml wody
2 łyżki cukru
50 ml spirytusu (wódki lub rumu)
Polewa czekoladowa:
70 g czekolady gorzkiej (50% kakao)
70 ml słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%
20 g masła
Do dekoracji:
bezy, rurki waflowe, płatki czekoladowe, serduszka czekoladowe itp.
Sposób przygotowania:
Dno tortownicy o średnicy 28 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
Przygotować jasny biszkopt: Mąkę wymieszać ze skrobią i proszkiem do pieczenia, najlepiej jeszcze przesiać. Odstawić na bok. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dalej miskując na wysokich obrotach, dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku. Mieszankę mączną dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. (Dodając mąkę, można dalej miksować robotem kuchennym, ale na najmniejszych obrotach, tylko do połączenia się składników).
Gotowe ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Dno tortownicy o średnicy 28 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
Przygotować ciemny biszkopt: Mąkę wymieszać ze skrobią, kakao i proszkiem do pieczenia, najlepiej jeszcze przesiać. Odstawić na bok. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dalej miskując na wysokich obrotach, dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku. Mieszankę mączną dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. (Dodając mąkę, można dalej miksować robotem kuchennym, ale na najmniejszych obrotach, tylko do połączenia się składników).
Gotowe ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Przygotować masę maślaną: Jajka (całe) i cukier ubić mikserem w kąpieli wodnej. (Ubijać ok. 10 minut. O ubijaniu na parze czytaj w uwagach). Następnie miskę/ garnek z masą jajeczną przełożyć do zimnej wody i dalej ubijając, całkowicie ją ostudzić. Osobno utrzeć miękkie masło na jasną, kremową masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo do masła ostudzoną masę jajeczną, miksując do połączenia się składników. Na końcu dodać małymi porcjami spirytus. Masę podzielić na pół. Do jednej połowy wmiksować lub wmieszać kakao.
Składniki na poncz wymieszać, aż do rozpuszczenia się cukru.
Każdy biszkopt przeciąć na pół tak, aby powstały po dwa blaty.
Jako pierwszy ułożyć na paterze ciemny blat. Delikatnie łyżką polać go zimnym ponczem, nałożyć kilka łyżek ciemnej masy i ją rozsmarować. Nałożyć biały blat, nasączyć ponczem i posmarować białą masą. To samo powtórzyć dla ciemnego i jasnego blatu. Pozostałą masą posmarować boki i górę tortu. Tort wstawić do lodówki najlepiej na kilka godzin, aby masa stwardniała. (Według uznania można udekorować tort częścią masy lub zrobić polewę czekoladową jak poniżej).
Przygotować polewę czekoladową: Czekoladę drobno posiekać. Przełożyć do garnka i zalać śmietaną. Całość podgrzewać na małej mocy palnika, ciągle mieszając, aż czekolada się rozpuści i powstanie jednolita masa. Garnek ściągnąć z pieca i dodać masło. Wymieszać, aż do rozpuszczenia się masła. Chłodną polewę, lekko gęstniejącą wylać na górę tortu, zaczynając od brzegów, aby spływała, a na wierzchu tortu szybko ją rozprowadzić. (Jeśli polewa będzie lekko ciepła należy pozostawić ją do ostygnięcia lub schłodzić, wkładając garnek do zimnej wody).
Udekorować według uznania.
Uwagi:
1 szklanka = 250 ml
Masy maślanej jest wystarczająco dużo, aby zrobić z niej również dekorację. Ja tym razem wykorzystałam całą masę do przełożenia i posmarowania góry i boków tortu, a górę polałam polewą czekoladową.
Chcąc ubić jajka z cukrem w kąpieli wodnej należy wybrać dwa, nie za małe garnki, gdzie garnek mniejszy po nałożeniu na większy będzie się na nim dobrze utrzymywać. Do większego garnka należy wlać trochę wody (tyle, aby po nałożeniu na niego mniejszego garnka, woda nie dotykała jego dna). W mniejszym garnku umieścić jajka i cukier. Garnek z wodą postawić na piecu i wodę zagotować. Gdy woda zacznie się gotować, ustawić moc palnika na najniższą i nałożyć mniejszy garnek. Ubijać jajka z cukrem mikserem ręcznym ok. 10 minut. Masa jajeczna urośnie i będzie bardzo puszysta. (Dokładny opis ze zdjęciami znajdziecie tutaj: "Masa maślana").
Gdzie w tym torcie jest odrobina kwasku dla zrównoważenia dojmującej słodyczy? Nawet w ponczu nie ma odrobiny soku cytrynowego. Biszkopt wspomagany proszkiem do pieczenia... Moja mama przewraca się w grobie.
Całe życie piekę biszkopty z proszkiem do pieczenia i nikt od tego nie umarł. Pani widać taka profesjonalna, że aż dziw, czego szuka na domowych wypiekach:-)Proszę podzielić się swoimi przepisami - chętnie zerknę ;-)
Pani Aniu, pozdrawiam i z całego serca dziękuję za wszystkie przepisy. Moja mama też używała proszku do pieczenia i dzięki temu nie musi się przewracać w grobie.
Zrobiłem dziewczynie torta pierwszy raz w życiu według tego przepisu i nawet wyszedł :D Dekoracja z komentarza + własna. Tortownica trochę mała po24 ale po przeliczeniu w kalkulatorze wszystko wyszło ok :) Dziękuję bardzo i pozdrawiam:D
Dzień dobry, na sobotę mam zamiar zrobić ten torcik. Mam małe pytanie. Średnio mi wychodzi krojenie biszkoptów. Czy mogę upiec 4 blaty (2 jasne, 2 ciemne) każdy z 3 jajek? Średnica mojej tortownicy to 26 cm :)
Chciałabym zrobić dużo mniejszy torcik (tylko dla 4 osób), czyli najlepiej wszystko z połowy składników (i na mniejszej formie). Ma Pani jakieś doświadczenie w kwestii ilości jajek? :)
Jeśli tort obłożę masą z pianek marshmallow, to uda mi się lukrem uzyskać taki wzór jak ta polewa czekoladowa, czy lepiej z lukru zrezygnować i wykonać polewę czekoladową? Chodzi o efekt sopli, aby nie rozpuściły się w kontakcie z masą plastyczną, co Pani sądzi? 🙂
REWELACJA! Od zawsze moja mama robiła klasyczne torty na większe okazje, nawet znajomi ją o to prosili. Moje niestety nigdy nie mogły im dorównać, aż do teraz :) zrobiłam na chrzciny córki i sama mama orzekła, że uczeń przerósł mistrza. Przepis super jasny, a tort wychodzi pyszny. Do ponczu spirytusowego dodałam trochę zapachu rumowego i cytryny.
Robiłam ten tort już kilka razy - jest świetny!!! Przypomina mi smaki dzieciństwa :) Mam tylko pytanie: czy taka masa jest odpowiednia dla kobiet w ciąży? Nie ukrywam, że zbliżają się kolejne urodziny i mam ogromną chcicę na ten tort ale spodziewam się maleństwa i wolałabym mu nie zaszkodzić. Bardzo proszę o odpowiedź oraz ewentualnie sugestię jakie inne torty można jeść w ciąży.
Bardziej niż o alkohol chodziło mi o jajka i ryzyko salmonelli... Zazwyczaj pomijam alkohol ze względu na dzieci. Przeglądałam kategorię już kilka razy ale przyznam, że zafiksowałam się na ten smak, tylko że te jajka nie dają mi spokoju. Pewnie skończy się na bitej śmietanie i mascarpone, ale to nie to samo ;)
Pisaliśmy o salmonelli już we wcześniejszych komentarzach. Przeglądnij proszę. Jeśli nie dodasz alkoholu, to ja wyparzyłabym po prostu skorupki jaj i zrobiła ten tort, ale decyzję musisz podjąć sama ;)