Pyszny, puszysty tort Raffaello składający się z lekkiego biszkoptu przełożonego kremem raffaello z białej czekolady z dodatkiem płatków migdałowych. Dodatkowo dla wzbogacenia i przełamania smaku, w kremie znajdują się maliny, które dodatkowo dodają świeżości, kontrastu i większej wilgotności.
Krem raffaello należy zacząć przygotowywać dzień przed składaniem tortu. Również biszkopt można upiec wcześniej i po ostygnięciu przykryć go ściereczką.
Składniki na tortownicę o śr. 20cm (Tort jest wysoki na ok. 10cm):
Biszkopt:
4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
150 g cukru
80 g mąki pszennej
70 g skrobi ziemniaczanej
2 łyżki wody
Poncz:
ok. 120 ml likieru Amaretto
Krem raffaello:
200 g białej czekolady
500 ml słodkiej śmietany 30- 36%
250 g serka mascarpone, schłodzonego
100 g migdałów w płatkach
100 g malin, świeżych lub mrożonych
Do dekoracji:
ok. 350 ml słodkiej śmietany 30- 36%, schłodzonej
2 łyżki cukru pudru
ok. 100 g wiórków kokosowych
białe/ srebrne perełki cukrowe lub pralinki Raffaello (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Zacząć przygotowywanie kremu raffaello: Białą czekoladę posiekać. Śmietanę doprowadzić prawie do zagotowania, ściągnąć z pieca i dodać posiekaną czekoladę. Odczekać ok. 1 minuty, aby czekolada zmiękła, a następnie wymieszać łyżką, aż czekolada całkowicie się rozpuści i powstanie gładka masa. Pozostawić do ostygnięcia, mieszając od czasu do czasu, a następnie przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 12 godzin.
Dno dwóch tortownic o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
Przygotować biszkopt: W miseczce wymieszać mąkę ze skrobią. (Najlepiej jeszcze przesiać). Odstawić na bok.
Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując na najwyższych obrotach, dodawać po kolei po jednym żółtku, a następnie wodę. Mąkę dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. (Dodając mąkę, można dalej miksować, ale na najmniejszych obrotach, tylko do połączenia się składników).
Gotowe ciasto przełożyć po pół do przygotowanych tortownic i piec w nagrzanym piekarniku ok. 25 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Wyciągnąć i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Biszkopty przeciąć na pół tak, aby powstały łącznie 4 blaty.
Jeden blat biszkoptowy pokruszyć jak najdrobniej do miski.
Przygotować krem raffaello: Do misy miksera przełożyć zimny serek mascarpone i zimną śmietanę z czekoladą. Ubić przez chwilę na gęsty krem. (Stopniowo zwiększać obroty, zaczynając od najniższych, aby nie pryskało. Nie miksować za długo, aby krem się nie zwarzył).
Krem podzielić na pół.
Do jednej połowy kremu wmieszać delikatnie szpatułką pokruszony biszkopt i migdały w płatkach.
Na paterze ułożyć jeden blat biszkoptowy. Nasączyć go częścią ponczu i rozłożyć połowę kremu z migdałami i okruszkami biszkoptu. Wyłożyć połowę drugiego kremu (czyli mascarpone i śmietana z czekoladą). W krem wcisnąć połowę malin. Przykryć drugim blatem, nasączyć, wyłożyć resztę kremu z migdałami i okruszkami, a na to resztę drugiego kremu. W krem wcisnąć resztę malin. Przykryć trzecim blatem i go nasączyć. (Jeśli macie obręcz do tortu, dobrze jest ją zapiąć, aby tort był prosty. Nie jest to jednak konieczne, bo kremy są stabilne).
Tort wstawić do lodówki na kilka godzin lub noc. (W przypadku użycia malin mrożonych proszę tort włożyć do lodówki na noc lub 12 godzin, aby maliny w kremie miały czas się rozmrozić).
Ubić śmietanę do dekoracji tortu, dodając pod koniec ubijania cukier puder.
Ubitą śmietaną obłożyć tort. (Trochę śmietany zachować do dekoracji). Cały tort obsypać wiórkami kokosowymi. Pozostałą, ubitą śmietanę przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką i ozdobić górę tortu. Można udekorować dodatkowo perełkami cukrowymi lub pralinkami Raffaello.
Maliny zamrożone można ułożyć na kremie, ale złożony tort powinien postać przez noc w lodówce, aby zdążyły się one rozmrozić. Z resztą cały tort dobrze jest schłodzić przez noc, więc pasuje ;)
Ja po prostu wsypałam cały cukier waniliowy i zalałam ciepła woda do miseczki która może miała 250ml.nie wiem. Zamieszaj łyżeczka aby cukier się rozpuścił. I maczając palce w wodzie nasączyłam biszkopt. Chyba dobrze wytłumaczyłam hah
Tort cudo 💕 idealne połączenie smaków i konsystencji kremu oraz biszkoptu.Pierwszy raz robiłam tort i wyszedł znakomicie, polecam każdemu miłośnikowi kuleczek Raffaello i nie tylko!
Wyglada pieknie:) czy po wykonaniu calosci torta musi byc on zjedzony w ten Sam dzien czy moze postac ze 2 dni? Czy warto dodac do smietany dekoracyjnej Smietanfix? Dziekuje:)
Ganache ze śmietanki i czekolady (punkt 1) może leżeć w lodówce spokojnie do jutra popoludniu, a nawet dwa dni. Mascarpone dałabym przed samym przekładaniem blatów.