Chleb zmieniający życie

Chleb bez mąki, na samych ziarnach. Jest bezglutenowy, bez jajek, laktozy, bez żadnych środków spulchniający jak drożdże, soda, proszek do pieczenia, czy zakwas. Właściwie są to same ziarna i orzechy posklejane wodą zmieszaną z nasionami babki płesznik, siemieniem lnianym i nasionami chia. Chleb jest bardzo prosty i szybki do przygotowania. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki. Jest wilgotny, kleisty, sycący i bogaty w błonnik.

Składniki na keksówkę 25 cm:

 • 135 g ziaren słonecznika
 • 90 g siemienia lnianego
 • 65 g orzechów laskowych lub migdałów
 • 145 g płatków owsianych, jaglanych lub ryżowych (lub mieszanka tych płatków)
 • 2 łyżki nasion chia
 • 4 łyżki łupin nasion babki jajowatej lub 3 łyżki zmielonych łupin (Psyllium*)
 • 1 płaska łyżeczka soli
 • 1 łyżka syropu klonowego (lub płynnego miodu, w przypadku diety bezcukrowej szczypta stewii)
 • 3 łyżki oleju kokosowego lub masła ghee (45 g)
 • 350 g wody

Sposób przygotowania:

 1. Formę keksową o długości 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
 2. Olej kokosowy lub masło roztopić. Odstawić na bok.
 3. W jednej misce wymieszać suche składniki: ziarna słonecznika, siemię lniane, orzechy lub migdały, płatki, nasiona chia i babki jajowatej oraz sól.
 4. W drugiej misce wymieszać wodę, roztopiony tłuszcz i syrop klonowy.
 5. Połączyć składniki z obu misek i wymieszać.
 6. Masę przełożyć do keksówki i mocno ugnieść z góry ręką. Keksówkę owinąć folią spożywczą i pozostawić na blacie w temperaturze pokojowej na co najmniej 2 godziny (lub na całą noc/ dzień).
 7. Piec w nagrzanym piekarniku przez 20 minut w temperaturze 175°C, grzałka góra- dół. Następnie chleb wyciągnąć formy, chwytając za wystający papier do pieczenia i wsunąć chleb do pieca bez formy. (Ja zostawiam chleb na tym papierze do pieczenia co był w formie, tylko rozkładam go na płasko na ruszcie z piekarnika). Piec kolejne 30- 40 minut (u mnie 50 minut). Sprawdzić, czy chleb jest upieczony, ostukując go od spodu. Powinien wydać głuchy dźwięk.
 8. Gotowy chleb wyciągnąć z piekarnika, przełożyć na kratkę kuchenną i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Chleb musi być dobrze ostudzony przed pokrojeniem. Lekko ciepły będzie się kruszył.
 9. Chleb można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku do 5 dni. Można go również pokroić na kromki i zamrozić. Można z takiego chleba zrobić również grzanki.

Wariant Thermomix:

Składniki j.w.

Sposób przygotowania:

 1. Formę keksową o długości 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
 2. Wodę, olej kokosowy i syrop klonowy przełożyć do naczynia miksującego i roztopić 2 min/37°C/obr. 3.
 3. Osobno w misce wymieszać suche składniki: ziarna słonecznika, siemię lniane, orzechy lub migdały, płatki, nasiona chia i babki płesznik oraz sól.
 4. Do naczynia miksującego z wodą, tłuszczem i syropem dodać suche składniki z miski i połączyć 3 min/Interwał.
 5. Masę przełożyć do keksówki i mocno ugnieść z góry ręką. Keksówkę owinąć folią spożywczą i pozostawić na blacie w temperaturze pokojowej na co najmniej 2 godziny (lub na całą noc/ dzień).
 6. Piec w nagrzanym piekarniku przez 20 minut w temperaturze 175°C, grzałka góra- dół. Następnie chleb wyciągnąć formy, chwytając za wystający papier do pieczenia i wsunąć chleb do pieca bez formy. (Ja zostawiam chleb na tym papierze do pieczenia co był w formie, tylko rozkładam go na płasko na ruszcie z piekarnika). Piec kolejne 30- 40 minut (u mnie 50 minut). Sprawdzić, czy chleb jest upieczony, ostukując go od spodu. Powinien wydać głuchy dźwięk.
 7. Gotowy chleb wyciągnąć z piekarnika, przełożyć na kratkę kuchenną i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Chleb musi być dobrze ostudzony przed pokrojeniem. Lekko ciepły będzie się kruszył.
 8. Chleb można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku do 5 dni. Można go również pokroić na kromki i zamrozić. Można z takiego chleba zrobić również grzanki.

Uwaga:

* Po niemiecku Flohsamen (nasiona babki jajowatej) i Flohsamenschalen, gemahlen (zmielone łuski na proszek)

Źródło: Przepis pochodzi ze strony: mynewroots.org

Czas:

Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Czas oczekiwania:
Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: średni
Chleb zmieniający życie Chleb zmieniający życie Chleb zmieniający życie