Rogale świętomarcińskie to rogale z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku. Tradycyjnie przygotowuje się je w Poznaniu i okolicach na 11 listopada z okazji Dania Świętego Marcina.
Prezentowane przeze mnie rogale to domowa wersja prawdziwych rogali marcińskich. Smakiem mają być zbliżone do oryginalnych, ale wielkościowo są co najmniej o połowę mniejsze. Są bardzo smaczne, kruche z zewnątrz, a miękkie w środku i z dużą ilością nadzienia. Nie bójcie się użyć dużo nadzienia. Nie wypłynie. Może, a nawet powinno lekko wychodzić na zewnątrz.
Składniki na ok. 24 rogale:
Ciasto:
1 szklanka lekko ciepłego mleka
1 łyżka suchych drożdży lub 30g świeżych
1 jajko
½ łyżeczki ekstraktu z wanilii
3,5 szklanki mąki pszennej (u mnie 525g)
3 łyżki cukru
szczypta soli
225g miękkiego masła (z tego 2 łyżki należy użyć do ciasta)
Nadzienie:
300g białego maku
100g masy marcepanowej
¾ szklanki cukru pudru
100g orzechów włoskich
100g zblanszowanych migdałów
1- 2 łyżek kandyzowanej skórki pomarańczowej
ok. 2 łyżek gęstej, kwaśnej śmietany
3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki
Do posmarowania:
1 jajko
2 łyżki mleka
Lukier:
1 szklanka cukru pudru
ok. 3 łyżek mleka (u mnie gorącej wody)
posiekane migdały do posypania
Sposób przygotowania:
Jeśli mamy suche drożdże należy wymieszać je z mąką, solą i cukrem. Dodać 2 łyżki masła i rozetrzeć je palcami. Dodać mleko, jajko i ekstrakt. Wymieszać najpierw łyżką lub ręką, a następnie przełożyć ciasto na blat i zagnieść krótko, tylko do momentu, aż ciasto stanie się gładkie. Nie wyrabiać za długo. Ciasto powinno zostać chłodne. (Jeśli mamy świeże drożdże należy najpierw przygotować zaczyn. Pokruszone drożdże wymieszać z lekko ciepłym mlekiem, łyżką cukru i ok. sześcioma łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. 15 minut do wyrośnięcia. Resztę mąki wsypać do miski, dodać resztę cukru, sól i 2 łyżki masła. Masło rozetrzeć palcami razem z mąką. Dodać wyrośnięty zaczyn, jajko i ekstrakt z wanilii. Wymieszać najpierw łyżką lub ręką, a następnie przełożyć ciasto na blat i zagnieść krótko, tylko do momentu, aż ciasto stanie się gładkie. Nie wyrabiać za długo).
Ciasto uformować w prostokąt. Zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na ok. 1 godziny.
Schłodzone ciasto rozwałkować na blacie (lub stolnicy) na prostokąt o wymiarach 30x 15cm, podsypując niewielką ilością mąki. Ciasto ułożyć tak, aby krótsze boki stanowiły górę i dół. Masło rozłożyć (lub rozsmarować) równomiernie na cieście, pozostawiając odstęp od brzegów na ok. 0,5 cm.
Złożyć 1/3 ciasta od góry. Następnie złożyć dolną część tak, aby przykryła to złożenie (tak, jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi i delikatnie rozwałkować na wymiar 25x 17cm (używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania). Złożyć jak poprzednio, owinąć folią spożywczą i schłodzić przez 45 minut w lodówce. Powtórzyć proces 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po ostatnim złożeniu, ciasto owinąć w folię i schłodzić w lodówce przez co najmniej 5 godzin, a najlepiej całą noc.
Ciasto wyciągnąć z lodówki 20 minut przed dalszym przygotowaniem rogali.
W międzyczasie przygotować nadzienie. Mak i orzechy sparzyć wrzątkiem. Po 15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem razem z cukrem pudrem. Dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Wymieszać. Dodać tyle śmietany, aby uzyskać dość zwartą, ale plastyczną masę. (Masa nie powinna być za gęsta, ani za płynna. Konsystencję należy regulować śmietaną).
Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na prostokąt o wymiarach ok. 65x 34cm. Przeciąć na pół wzdłuż dłuższego boku. Każdy z powstałych pasków pociąć na 12 trójkątów.
Na trójkątach rozłożyć nadzienie, pozostawiając mały odstęp od brzegów. Podstawę trójkąta zawinąć na masę, zrobić pośrodku nacięcie, delikatnie odgiąć na boki i zwinąć rogala.
Rogale układać na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia, zachowując odstępy. Przykryć ściereczką i pozostawić, aż podwoją objętość (na ok. 1 godzinę).
Wyrośnięte rogale posmarować jajkiem rozkłóconym z mlekiem.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 25- 30 minut w temperaturze 180°C, na złoty kolor. (Piekłam 2 blachy równocześnie z termoobiegiem).
Upieczone rogale wyłożyć na kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem (cukrem pudrem wymieszanym z mlekiem lub wrzątkiem na gładką masę) i posypać posiekanymi migdałami.
Ładowanie komentarza...
The comment will be refreshed after 00:00.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Marta·
5 lat temu
Czy zamiast tego ciasta można użyć ciasta francuskiego?Pozdrawiam :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ania·
4 lat temu
Nie, nie wolno pod żadnym pozorem bo wyjdzie inny rodzaj rogala. Ciasto pół francuskie poprzez kilkakrotne walkowanie charakteryzuje się rozwarstwieniem. Polecam zrobić i po pierwszym kesie będziecie wiedzieć, że warto bylo
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Malwina·
5 lat temu
Super przepis! Zrobiłam wszystko sama,mak kupiłam na allegro i masę marcepanową takze ukręciłem samodzielnie. Zamiast cukru,daję ksylitol i największy problem to brzydki kształt moich rogali! :-))))
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Elżbieta·
5 lat temu
Dziękuje za przepis.Przepyszne rogale.Pozdrawiam.Elżbieta
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Emilia·
5 lat temu
Niestety moje ciasto od samego początku było bardzo twarde i trudne do rozwalkowania za każdym wyciagnieciem z lodówki. Także podczas ostatecznego rozwalkowania było bardzo twarde i nieelastyczne, więc wyszły mi straszne grubasy z wystajacym nadzieniem. Teraz sobie rosną, ale powiedzcie mnie, że chociaż nie piękne to chociaż wyjdą smaczne :-/
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Agnieszka·
5 lat temu
(happy)Przepis idealny. Wbrew pozorom rogal nie są trudne do zrobienia. A smakują wyśmienicie. Palce lizać.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ola·
5 lat temu
Świetny doskonały w proporcjach przepis. Z takim opisem rogaliki nie maja szansy się nie udać :) i wyszły 😋 i to jakie pyszneChyba rozpocznę produkcje takim się cieszą powodzeniemDzieki za super przepis❤️
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
monika·
5 lat temu
Czy moge zamrozic gotowe ciasto i zrobic z niego rogale za kilka dni?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 lat temu
Tak, możesz. Rozmrażać najlepiej jest w lodówce, aby było chłodne.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Tamara·
5 lat temu
Właśnie działam, mam nadzieję że będą mojej Rodzince smakować 😉
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ela ·
5 lat temu
I oto najmilsza część, przepyszne 🥐. 🤗😋
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Katarzyna·
5 lat temu
Hej moje wyszły właśnie z pieca, nie są idealne ale przepyszneDzięki za świetny przepisPs robiłam pierwszy raz w życiu🙂
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ela ·
5 lat temu
Dzięki za fantastyczny przepis, pozdrawiam świątecznie 😉
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ela ·
5 lat temu
Ciasto przygotowane wczoraj, dziś pora na wypiek 🥧 anie😊😋
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Jolanta·
5 lat temu
Jak zwykle dokładność , można napisać aptekarska lub zegarmistrzoska. Kolejny, może już setny przepis, który powoduje, że nigdy nie wyrzucam pieniędzy w błoto. Dzięki za oszczędności, które dzięki pani mam. Rogaliki pyszne i naprawdę poznańskie (wiem co piszę, mieszkam w Poznaniu). Już kilkunastu osobom poleciłam pani stronę.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Teresa ·
5 lat temu
Czy stanie się coś jeśli maslo (dwie łyżki) zdążyłam roztopić i dołożyć do ciasta ? Chyba za bardzo chaotycznie podeszłam do sprawy 😏
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 lat temu
Nic się nie stanie ;)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ewelina·
5 lat temu
Czemu moje ciasto po położeniu masla i potem po walkowaniu ciągle się odkleja, przykleja do walka przez to masło...
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 lat temu
Wałek podsypuj mąką, aby nie kleił się do ciasta i wałkuj delikatnie.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Izabela ·
5 lat temu
Jaka konkretnie ma być ta masa marcepanowa? Jakiś konkretny smak?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 lat temu
Klasyczna masa marcepanowa bez zbędnych dodatków.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ania·
5 lat temu
Czy ciasto może leżeć w lodówce dłużej niż całą noc, około 20-24 godzin?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 lat temu
Myślę, że max. do 20 godzin da radę, ale lepiej byłoby krócej. Za długie przetrzymywanie spowoduje, że ciasto będzie za mocno przerośnięte.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Natalia·
5 lat temu
Jak długo rogale zachowują świeżość? Czy mogę zrobić je dzień przed podaniem? Pozdrawiam! :)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 lat temu
Na następny dzień po upieczeniu będą jeszcze dobre, ale jeśli planujesz je dłużej przechowywać to ja zdecydowanie bym je zamroziła ;)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Rafał·
5 lat temu
A ja kupiłem masę z białego maku z Lidlu. Ostatnie trzy puszki wziąłem 😍
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Paweł·
5 lat temu
Taki jeden rogal ile tak mniej więcej ma gram? Pozdrawiam
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 lat temu
Oj niestety nie ważyłam, ale liczę na pomoc kogoś, kto upieczeni według przepisu w tym roku i nam napisze :)