Makowiec na biszkopcie
Klasyczny makowiec na biszkoptowym spodzie. Ciasto pieczone jest w ten sposób, że ciężka masa makowa znajduje się na spodzie formy, a delikatny biszkopt na górze. Po upieczeniu i ostudzeniu ciasta należy je odwrócić, aby biszkopt znajdował się na dole. Makowiec można udekorować lukrem lub polać polewą czekoladową. Makowiec jest smaczny, ale nie jest wilgotny. Należy do ciast suchych.
P.S. Moja ciocia piekła ten makowiec zawsze od razu z biszkoptem. Jednak podpiekając najpierw masę makową i dopiero później wylewając na nią biszkopt mamy pewność, że masa makowa będzie upieczona, a biszkopt niewysuszony.
Na zdjęciach znajduje się makowiec na biszkopcie bezglutenowym.
Składniki na formę o wymiarach ok. 35x 24cm:
Masa makowa:
- 500 g maku
- 4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
- 150 g masła, temperatura pokojowa
- 130 g cukru pudru
- 2 łyżki płynnego miodu
- kilka kropli aromatu migdałowego, opcjonalnie
- 100 g posiekanych orzechów włoskich
- łącznie 100 g rodzynek, kandyzowanej skórki pomarańczowej lub cytrynowej
- mleko do sparzenia maku (ok. 700 ml)
Biszkopt:
- 4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
- ¾ szklanki cukru (lub 150 g)
- ½ szklanki mąki pszennej (w wersji bezglutenowej: mąki kukurydzianej) lub 80 g
- ½ szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej (lub 80 g)
Lukier:
- 250 g cukru pudru
- ok. 5 łyżek soku pomarańczowego
Dodatkowo (opcjonalnie):
- kandyzowana skórka pomarańczowa lub cytrynowa do dekoracji
Sposób przygotowania:
- Dno formy prostokątnej o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Odstawić na bok.
- Przygotować masę makową: Mak zalać gorącym mlekiem (więcej niż do przykrycia), przykryć talerzykiem i pozostawić na co najmniej 30 minut (można na noc). Odkryć i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. (Można również mak gotować chwilę w mleku). Mak odcedzić na sitku wyłożonym gazą lub ściereczką i dobrze odcisnąć. Następnie zmielić dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa, używając sitka o drobnych oczkach lub zmielić w malakserze typu Thermomix.
- Oddzielić białka od żółtek. Miękkie masło utrzeć z cukrem pudrem na jasną, kremową masę. Dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać po kolei po jednym żółtku. Następnie dodać mak, miód, kilka kropli aromatu migdałowego, posiekane orzechy i rodzynki (lub kandyzowane skórki).
- Osobno ubić białka na sztywną pianę. Wmieszać delikatnie do masy makowej.
- Masę makową przełożyć do formy.
- Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. Ok. 15 minut przed końcem pieczenia masy makowej przygotować biszkopt: Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie, dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku. W miseczce wymieszać mąkę ze skrobią. Dodawać stopniowo do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką, tylko do połączenia się składników.
- Formę z masą makową wysunąć z piekarnika. Rozłożyć na niej biszkopt i piec dalej ok. 20 minut. Ciasto sprawdzić patyczkiem, czy jest upieczone w środku. Wyciągnąć na kratkę kuchenną i pozostawić do ostygnięcia. Kolejno oddzielić ciasto nożem od brzegów formy. Na formie ułożyć dużą deskę i odwrócić ciasto tak, aby biszkopt znajdował się na spodzie.
- Przygotować lukier: Przesiany cukier puder rozetrzeć z taką ilością soku pomarańczowego, aż powstanie biały, dość gęsty lukier. (Gdyby lukier był za rzadki, należy dodać cukru pudru. Gdyby był za gęsty, dodać więcej soku). Lukier rozsmarować na warstwie makowej. Posypać posiekaną skórką pomarańczową lub cytrynową.
Uwaga:
1 szklanka = 250ml.
Kuchnia: |
Polska |
|
Czas: |
Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Czas oczekiwania:
|
|
Liczba porcji: |
ok. 24 |
|
Trudność: | średnia | |
Koszt: | średni |