Pyszne ciasto, lekkie, słodkie i delikatne. Gdy herbatniki zmiękną od masy, ciasto będzie rozpływać się w ustach. Biszkopt kakaowy przełożony krówkową masą budyniową. W środku znajduje się największa słodycz tego ciasta, dwie warstwy herbatników sklejone pyszną masą krówkową wymieszaną z nutellą. Dla zrównoważenia smaku dodałam jeszcze kwaskowaty dżem z czarnych porzeczek.
Składniki:
Biszkopt kakaowy:
4 jajka
15 g kakao
65 g mąki pszennej
70 g skrobi ziemniaczanej
150 g cukru
2 łyżki wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa budyniowa:
4 żółtka
100 g cukru
500 ml mleka
40 g skrobi ziemniaczanej
250 g masła, temperatura pokojowa
Poncz:
ok. 60 ml zaparzonej kawy*
Dodatkowo:
1 puszka masy krówkowej (500g) lub puszka słodzonego mleka skondensowanego
ok. 350 g dżemu z czarnych porzeczek
ok. 280 g herbatników (40 sztuk)
100 g kremu orzechowo- czekoladowego np. nutella
kakao do posypania
Sposób przygotowania:
Jeśli mamy puszkę słodzonego mleka skondensowanego, należy gotować ją w garnku z wodą na małym ogniu przez 3 godziny. (Puszka musi być przez cały czas gotowania pokryta wodą). Po ugotowaniu pozostawić puszkę do całkowitego ostygnięcia.
Przygotować biszkopt. Mąkę wymieszać z kakao, skrobią i proszkiem do pieczenia. Odstawić na bok.
Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku, a następnie wodę. Mąkę przesiać i dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników.
Formę prostokątną o wymiarach ok. 35x 24 cm wysmarować margaryną i posypać bułką tartą lub mąką (lub dno wyłożyć papierem do pieczenia).
Ciasto przełożyć do formy i piec w nagrzanym piekarniku do suchego patyczka ok. 30 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia, a następnie przeciąć na pół tak, aby powstały 2 blaty.
Przygotować masę budyniową. 1 ½ szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami i skrobią ziemniaczaną. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (ok. 1 minutę), aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i od razu przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. (W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na jasną, kremową masę. Dalej miksując, dodać stopniowo 100 g masy krówkowej. Nie przerywając miksowania, dodawać stopniowo chłodny budyń.
Osobno wymieszać resztę masy krówkowej z kremem orzechowo- czekoladowym.
Dolny blat biszkoptu włożyć do formy. Rozsmarować dżem, a na dżemie ok. ⅓ masy budyniowej. Na masę wyłożyć herbatniki. Na herbatnikach rozsmarować masę krówkową z kremem orzechowo- czekoladowym i przykryć kolejną warstwą herbatników.
Następnie rozsmarować ⅓ masy budyniowej i nałożyć drugi blat biszkoptu. Biszkopt nasączyć ponczem, posmarować resztą masy budyniowej i posypać kakao.
Ciasto włożyć na noc do lodówki.
Uwaga:
*Kawa może być dowolna: z ekspresu, rozpuszczalna lub parzona bez fusów.
Chciałabym się jeszcze zaputać czy potrzebny jest ten poncz??jak go nie zrobie to coś sie stanie? A jak już go zrobię, to jakim sposobem mam polewać biszkopt,nigdy nie robiłam ponczu i nie wiem jak mam ten biszkopt nasączyc
Witam Pani Joanno. Wlasnie trafiam na Pani blog i bardzo zaintrygowalo mnie ciasto krówkowo-czekoladowe. Szukam fajnych przepisów na komunie mojej córki.Pani Joanno mam pytanie odnosnie mleka skondensowanego: czy w tym przepisie mozna użyc mleka skondensowanego ale nie slodzonego i ewentualnie doslodzic na wasną reke? Ciasto wygląda pieknie ale nie chce by bylo bardzo sodkie, zeby nie zamulilo gości:). Co pani na to? z góry dziekuje za odpowiedź. Pozdrawiam Katarzyna
Ciasto zrobiła i okazało się pyszne. Bardzo słodkie nawet jak dla mnie, więc jeden kawałek na raz jest wystarczający.
Dziękuje za przepis na pewno wrócę do niego :-)
Albo ja nie mam ręki do ciast, albo coś jest nie tak:
masę zrobiłam dokładnie jak w przepisie, a mi się zważyła (masa była zimna, żeby nie było)
rozsmarowanie masy na dżemie - porażka - zmieszało mi się wszystko i wyszła jedna warstwa niewiadomego smaku i koloru..
Jak smakuje jeszcze nie wiem, bo się chłodzi w lodówce.
Po przeczytaniu tak pozytywnych opinii o tym cieście postanowiłam upiec go na moje urodziny. Dziś z tej okazji zaniosłam go do pracy by poczęstować koleżanki. Ciasto zrobiło furorę i od razu pytały o przepis, a narzeczonym się dopytuje, czy coś jeszcze zostało:)
Serdecznie polecam. Pyszota:)
Właśnie dzisiaj zrobiłam to ciasto- zapowiada się wspaniale. Wstawione jest do lodówki. Trochę przypomina mi 3-bit, ale ma trochę inną recepturę.
Pierwszy raz jestem u Pani na stronie, ale już ją polubiłam:)
witam,zrobiła ciasto pycha ale masa krówkowo-nutellowa mi wypływa nie wiem czemu, zmieszałam wg proporcji czy można by dodać trochę żelatyny żeby się trzymało?
Zrobiłam ciasto na urodziny, bardzo dobre, zrobione dzień wcześniej rozpływa się w ustach, polecam bardzo i dziekuję za przepis, to już kolejny Twój przepis który wychodzi idealnie. P.s masy krowkowej w swoim ciescie mialam 460 g a nutelli 75 g.
Nie. Zwykłe mleko jest potrzebne, aby ugotować budyń.
Natomiast mleko skondensowane słodzone można ugotować, aby powstała masa kajmakowa lub użyć już gotowej masy krówkowej.