Strudel z jabłkami (Apfelstrudel)
Z podanego przepisu otrzymamy dwa pyszne strudle z jabłkami. Strudel z jabłkami to bardzo popularne ciasto szczególnie w Austrii i Niemczech. Idealne ciasto na jesienno- zimową porę. Smakuje najlepiej na ciepło, podane z sosem waniliowym, bitą śmietaną, lodami waniliowymi, czy po prostu z cukrem pudrem.
Strudel z tego przepisu jest pyszny. Cała tajemnica w jego przygotowaniu polega na rozwałkowaniu (rozciągnięciu) ciasta tak cienko, jak to jest tylko możliwe. Mówi się, że ciasto powinno być tak cienkie, żeby można było czytać leżącą pod nim gazetę;). Ciasto jest bardzo elastyczne, dobrze się go wyrabia i co najważniejsze bez większych problemów daje się cienko rozciągnąć. Dzięki temu po upieczeniu jest delikatne i chrupiące.
Zazwyczaj do nadzienia, poza jabłkami z rodzynkami, dodaje się podsmażoną na maśle bułkę tartą. Bułka tarta jest wyczuwalna, ale w niczym nie przeszkadza i całość smakuje super. Jeśli komuś taka kombinacja nie odpowiada może albo zmniejszyć jej ilość, albo całkowicie z niej zrezygnować.
Składniki na 2 strudle:
Ciasto:
Składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową. Mleko lekko podgrzać.
- 250 g mąki pszennej typu 550
- 1 jajko (rozmiar M), temperatura pokojowa
- szczypta soli
- 1 łyżka masła, temperatura pokojowa
- 1 łyżka octu
- 100 ml mleka, lekko ciepłe
Nadzienie:
- ok. 1 ½ kg jabłek (powinny być kwaśne)
- 100 g rodzynek
- 3 łyżki rumu
- 100 g cukru
- 70 g bułki tartej
- 50 g masła
Dodatkowo:
- ok. 200 g masła
- olej
- jako dodatek: cukier puder, sos waniliowy, lody waniliowe, bita śmietana
Sposób przygotowania:
- Przygotować ciasto: Mąkę wsypać do miski. Dodać jajko, sól, miękkie masło, ocet i lekko ciepłe mleko. Zagnieść ciasto. Następnie przełożyć ciasto na blat oprószony mąką i zagniatać ok. 10 minut. (W razie potrzeby podsypać lekko mąką), aż ciasto będzie sprężyste, jednolite i nieklejące. (W przypadku strudla powinno zrezygnować się z zagniatania ciasta robotem kuchennym i zrobić to ręcznie. W rękach mamy wyczucie, czy ciasto ma odpowiednią konsystencję. Ciasto na początku jest lekko klejące, ale z czasem wyrabiania staje się miękkie, gładkie, elastyczne i nieklejące).
- Z ciasto uformować kulę. Obtoczyć ją w oleju i przełożyć do miski wysmarowanej olejem. Przykryć miskę ściereczką i pozostawić na 30 minut.
- W tym czasie przygotować nadzienie: Rodzynki wymieszać z cukrem i rumem. Przykryć i odstawić na bok.
- 50 g masła roztopić, dodać bułkę tartą i przysmażyć na złoty kolor. Odstawić do ostygnięcia.
- Jabłka umyć, osuszyć, obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i pokroić na jak najcieńsze plasterki. Jabłka wymieszać z rodzynkami w rumie i cukrze.
- 200 g masła roztopić. (Najlepiej trzymać garnek na najmniejszym ogniu, aby było ciągle płynne lub gdy zacznie zastygać lekko je podgrzać).
- Po ok. 30 minutach ciasto podzielić na pół. Połowę ciasta wyłożyć na posypaną mąką ściereczkę i rozwałkować jak najcieniej, a następnie rozciągnąć w rękach, tyle ile się da ;) (Ręce włożyć pod ciasto i delikatnie rozciągać w każdą stronę, zaczynając od środka. U mnie rozciągnięte ciasto miało wymiar 50x 47cm). Przez ciasto musi być widoczny wzór ściereczki. (Jeśli by się zdarzyło, że zrobi nam się gdzieś niechcący dziura, to najlepiej odciąć z brzegu kawałek ciasta i dokładnie ją zakleić, a nie zagniatać i wałkować od początku). Gdyby brzegi były grubsze od reszty ciasta, można je obciąć lub rozwałkować wałkiem.
- Ciasto posmarować cienko roztopionym masłem, używając pędzelka.
- Na cieście rozłożyć połowę bułki tartej, pozostawiając ok. 3 cm odstęp od brzegów. Na bułkę wyłożyć połowę jabłek, uważając, aby jabłka były w miarę suche. Jeśli jabłka będą suche, wtedy upieczone ciasto będzie chrupiące. W przeciwnym wypadku niepotrzebnie namoknie. (Można też bułkę tartą wymieszać z jabłkami).
- Krótsze boki ciasta należy założyć na nadzienie.
- Następnie zwinąć ciasto w roladę, wzdłuż dłuższego boku. (Można pomóc sobie ściereczką przy zwijaniu).
- Ciasto przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia złączeniem do dołu. Posmarować z góry cienko roztopionym masłem.
- Piec w nagrzanym piekarniku ok. 45 minut w temperaturze 200°C, grzałka góra- dół. (Strudel musi się dobrze zarumienić. Najlepiej obserwować go po 30 minutach pieczenia). Strudel wyciągnąć i ponownie posmarować roztopionym masłem.
- W czasie pieczenia przygotować w ten sam sposób drugie ciasto.
- Upieczony strudel zostawić na ok. 30 minut, następnie pokroić w dość grube kawałki i podawać na ciepło z ulubionym dodatkiem. (Gdy ostygnie, można go jeść również na zimno lub ponownie podgrzać).
Kuchnia: |
Austriacka, Niemiecka |
|
Całkowity czas przygotowania: |
||
Liczba porcji: |
ok. 14 |
|
Trudność: | trudne | |
Koszt: | niski |