Strudel z jabłkami (Apfelstrudel)

46 Komentarzy
Strudel z jabłkami

Z podanego przepisu otrzymamy dwa pyszne strudle z jabłkami. Strudel z jabłkami to bardzo popularne ciasto szczególnie w Austrii i Niemczech. Idealne ciasto na jesienno- zimową porę. Smakuje najlepiej na ciepło, podane z sosem waniliowym, bitą śmietaną, lodami waniliowymi, czy po prostu z cukrem pudrem.

Strudel z tego przepisu jest pyszny. Cała tajemnica w jego przygotowaniu polega na rozwałkowaniu (rozciągnięciu) ciasta tak cienko, jak to jest tylko możliwe. Mówi się, że ciasto powinno być tak cienkie, żeby można było czytać leżącą pod nim gazetę;). Ciasto jest bardzo elastyczne, dobrze się go wyrabia i co najważniejsze bez większych problemów daje się cienko rozciągnąć. Dzięki temu po upieczeniu jest delikatne i chrupiące.

Zazwyczaj do nadzienia, poza jabłkami z rodzynkami, dodaje się podsmażoną na maśle bułkę tartą. Bułka tarta jest wyczuwalna, ale w niczym nie przeszkadza i całość smakuje super. Jeśli komuś taka kombinacja nie odpowiada może albo zmniejszyć jej ilość, albo całkowicie z niej zrezygnować.

Składniki na 2 strudle:

Ciasto:

Składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową. Mleko lekko podgrzać.

  • 250 g mąki pszennej typu 550
  • 1 jajko (rozmiar M), temperatura pokojowa
  • szczypta soli
  • 1 łyżka masła, temperatura pokojowa
  • 1 łyżka octu
  • 100 ml mleka, lekko ciepłe

Nadzienie:

  • ok. 1 ½ kg jabłek (powinny być kwaśne)
  • 100 g rodzynek
  • 3 łyżki rumu
  • 100 g cukru
  • 70 g bułki tartej
  • 50 g masła

Dodatkowo:

  • ok. 200 g masła
  • olej
  • jako dodatek: cukier puder, sos waniliowy, lody waniliowe, bita śmietana

Sposób przygotowania:

  1. Przygotować ciasto: Mąkę wsypać do miski. Dodać jajko, sól, miękkie masło, ocet i lekko ciepłe mleko. Zagnieść ciasto. Następnie przełożyć ciasto na blat oprószony mąką i zagniatać ok. 10 minut. (W razie potrzeby podsypać lekko mąką), aż ciasto będzie sprężyste, jednolite i nieklejące. (W przypadku strudla powinno zrezygnować się z zagniatania ciasta robotem kuchennym i zrobić to ręcznie. W rękach mamy wyczucie, czy ciasto ma odpowiednią konsystencję. Ciasto na początku jest lekko klejące, ale z czasem wyrabiania staje się miękkie, gładkie, elastyczne i nieklejące).
  2. Z ciasto uformować kulę. Obtoczyć ją w oleju i przełożyć do miski wysmarowanej olejem. Przykryć miskę ściereczką i pozostawić na 30 minut.
  3. W tym czasie przygotować nadzienie: Rodzynki wymieszać z cukrem i rumem. Przykryć i odstawić na bok.
  4. 50 g masła roztopić, dodać bułkę tartą i przysmażyć na złoty kolor. Odstawić do ostygnięcia.
  5. Jabłka umyć, osuszyć, obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i pokroić na jak najcieńsze plasterki. Jabłka wymieszać z rodzynkami w rumie i cukrze.

2

  1. 200 g masła roztopić. (Najlepiej trzymać garnek na najmniejszym ogniu, aby było ciągle płynne lub gdy zacznie zastygać lekko je podgrzać).
  2. Po ok. 30 minutach ciasto podzielić na pół. Połowę ciasta wyłożyć na posypaną mąką ściereczkę i rozwałkować jak najcieniej, a następnie rozciągnąć w rękach, tyle ile się da ;) (Ręce włożyć pod ciasto i delikatnie rozciągać w każdą stronę, zaczynając od środka. U mnie rozciągnięte ciasto miało wymiar 50x 47cm). Przez ciasto musi być widoczny wzór ściereczki. (Jeśli by się zdarzyło, że zrobi nam się gdzieś niechcący dziura, to najlepiej odciąć z brzegu kawałek ciasta i dokładnie ją zakleić, a nie zagniatać i wałkować od początku). Gdyby brzegi były grubsze od reszty ciasta, można je obciąć lub rozwałkować wałkiem.
  3. Ciasto posmarować cienko roztopionym masłem, używając pędzelka.
  4. Na cieście rozłożyć połowę bułki tartej, pozostawiając ok. 3 cm odstęp od brzegów. Na bułkę wyłożyć połowę jabłek, uważając, aby jabłka były w miarę suche. Jeśli jabłka będą suche, wtedy upieczone ciasto będzie chrupiące. W przeciwnym wypadku niepotrzebnie namoknie. (Można też bułkę tartą wymieszać z jabłkami).
  5. Krótsze boki ciasta należy założyć na nadzienie.
  6. Następnie zwinąć ciasto w roladę, wzdłuż dłuższego boku. (Można pomóc sobie ściereczką przy zwijaniu).

3

  1. Ciasto przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia złączeniem do dołu. Posmarować z góry cienko roztopionym masłem.
  2. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 45 minut w temperaturze 200°C, grzałka góra- dół. (Strudel musi się dobrze zarumienić. Najlepiej obserwować go po 30 minutach pieczenia). Strudel wyciągnąć i ponownie posmarować roztopionym masłem.
  3. W czasie pieczenia przygotować w ten sam sposób drugie ciasto.
  4. Upieczony strudel zostawić na ok. 30 minut, następnie pokroić w dość grube kawałki i podawać na ciepło z ulubionym dodatkiem. (Gdy ostygnie, można go jeść również na zimno lub ponownie podgrzać).
Kuchnia

Kuchnia:

Austriacka, Niemiecka

Czas

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Liczba porcji:

ok. 14

Trudność Trudność: trudne
Koszt Koszt: niski
Strudel z jabłkami Strudel z jabłkami
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Danuta · 2 miesięcy temu
    Dziękuję za szczegółowo podany przepis, taki jak slyszalam w Niemczech
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Anna · 1 lat temu
    🤗🤗nnWłaśnie upiekłam i zostawiłam do ostygnięcia Nigdy nie robiłam z mlekiem ciasta zawsze z jajkami. Wyszedł super pięknie się wałkował zobaczymy jaki w smaku taki jak mój czy bardziej chrupiący.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Justyna · 1 lat temu
    Ciasto kompletnie mi się nie udało. Rwało się przy rozciąganiu a w piekarniku wypłynęły jabłka i wszystko się rozpaćkało. Dla mnie chyba za trudne 
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Marzena · 2 lat temu
    Dziś zrobiłam strudel z Pani przepisu . Ciasto wyszło super aczkolwiek miałam wrażenie że jest trochę za twarde. Po upieczeniu góra była jak na mój gust trochę za twarda i odstawała znacznie od masy jabłkowej.  Dół też dosyć twardy. Piekłam w 190 stopniach tylko termoobieg bo taki mam piekarnik. Co mogło być przyczyną twardości ciasta???
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Aga · 2 lat temu
    Właśnie zrobiłam 🙂 Pyszne👍
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    em · 2 lat temu
    mam pytanie - po co dodaje się bułkę tartą, wykłada na to ciasto?
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 2 lat temu
      Bułka tarta sprawia, że ciasto jest bardziej chrupiące i nie namoknie od nadzienia.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Danuta · 2 lat temu
    Dziś zostało trochę ciasta na pierogi, więc rozwałkowałam cieniutko . Dalej jak w przepisie. I okazało się, że nie musiałam niczego wyrzucać. Strudel był pyszny, ale podałam od razu po zdjęciu z formy .
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Gonia · 3 lat temu
    Dzisiaj piekłam. Super!!!!!, trochę bałam się rozciągania. Pamiętam jak z moją Babcią piekłam ten strudel, było to ok. 45 lat temu. Nie dodałam bułki tartej. Ciasto bardzo elastyczne, nie klei się, po 30.min. super się rozciąga.Do upieczenia zainspirował mnie mój mąż, Przywiózł strudel z ostatniego pobytu we Lwowie .
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Piotrek · 3 lat temu
    Dziś upiekłem 2 XI 2021r, wyszły dwa strudle troszeczkę szersze aniżeli te na zdjęciu, bardzo dobre, dodałem zamiast bułki tartej pokruszone herbatniki i 100gr płatków migdałowych no i zamiast 100gr cukru tylko 50gr - strudle pycha po pachy
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Marcin · 3 lat temu
    Wyszło przepyszne!
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Daga · 3 lat temu
    Świetny przepis. Ciasto wyszło idealnie. Dokonałam kilku drobnych zmian: nie dodałam alkoholu do jabłek (rodzynki z cukrem połączyłam trzema łyżkami wody), masła do smarowania ciasta potrzeba znacznie mniej (moim zdaniem najwyżej 150g); dwa strudle piekłam jednocześnie na tej samej blaszce. Wyszło super. Polecam!
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Misiek · 3 lat temu
    Ja dałem gin zamiast rumu i migdały kruszone do nadzienia. Ciasto idealne wyszło. Teściowie zachwyceni. Najlepsze ciasto ever :)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    PATI · 4 lat temu
    Pycha! Zrobiłam wczoraj, pierwszy raz takie ciasto i szczerze powiedziawszy miałam obawy co do pomyślności tej "misji", ponieważ w ogóle nie pieczę i nie gotuje. Polecam wszystkim! Dziękuję
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Agi Lein · 4 lat temu
    dobry! :) Musi byc maka 550
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Piotr · 5 lat temu
    Ciasto, jeśli je zrobić zgodnie z przepisem bardzo dobre. Można po rozwałkowaniu
    patrzeć przezeń jak przez mleczną szybę. Lubię dodawać więcej jabłek aniżeli sugeruje przepis i tylko "Szarą Renetę". Wychodzi wspaniałe ciasto. Uwielbiam
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Sylwia · 5 lat temu
    ciasto beznadziejne. Pomimo dosypania mąki "lejące" przylepiające się do wszystkiego. Rozpadło się podczas przenoszenia na blachę.
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Adrian · 5 lat temu
      Coś źle robisz. Mi zawsze wychodzi i od kilku lat rebię.
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Danuta · 4 lat temu
      Słaba gospodyni z ciebie!!
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Mania · 4 lat temu
      Ja kupiłam gotowe ciasto i nie ma problemu, a co do komentarza Danuty to po prostu omiń- gospodynie to były ale kiedyś - całodobawa służąca dla chłopa, robotnica gospodarcza. Jak próbował tak mówić do mnie mój mąż to mu odpowaidałam, że może gospodyni tu nie ma ale za to jest gospodarz i/czyli on/ i niech tu wszystko robi: obiadki, prania, sprzątania, zakupy, prasowania, pielenie ogródka, zajmowanie sie zwierzyńcem ....hehehe. Mówie ci kupne ciasto też dobre! niech mąż kupi i upiecze, będzie jeszcze lepsze! też mi coś - gospodyni - i co zdrowa woda? (giggle)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Piotr · 6 lat temu
    Bardzo dobre ciasto, polecam. Ponieważ nie miałem rumu dodałem trochę likieru chorwackiego "proszek" dzięki czemu uzyskało bardziej winny smak i dałem odrobinę cynamonu. Ciasto bardzo fajne w zagniataniu, wałkowaniu i zwijaniu. Bułka tarta daje bardzo fajny maślany efekt świeżego pieczywa, dałem trochę mniej masła i bułki tartej a i tak wyszło pyszne! Dziękuję!
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    ania · 7 lat temu
    Strudel wspaniały!!! Robiłam kilka razy i z różnym nadzieniem i zawsze wychodzi!
    Pozdrawiam Ania z Krakowa
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Ewa · 7 lat temu
      Ciasto musi odpoczywać w cieple - pod nagrzanym garnkiem, na nim drugi z ciepłą wodą!
      Podczas robienia pierwszego, ciasto na drugi strudel nadal odpoczywa w cieple. Na 2 duże strudle: 30dag mąki, 125 ml letniej wody, 1 jajko, szczypta soli, ŁYZECZKA octu, 50 ml dobrego oleju ew. rozpuszczonego masła. Pokropic masłem równiez bułkę tartą. Na smarowanie 200gmasła to chyba za dużo.Piekę 35 min.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Zofia · 8 lat temu
    Mnie nie wyszło :(. ... Nie umiem tak rozciągnąć równo tego placka.Jeszcze nikt go nie jadł ale już widzę że się nie upiekło tylko wysuszyło :(....
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Anna · 8 lat temu
    Witam.

    Po raz pierwszy zagniatałam tego typu ciasto, co aż dziwne po tylu latach kucharzenia. I trzeba przyznać jest wdzięczne, sprężyste, dobre do rozwałkowania. Zamiast rodzynek dodałam fig ze względu na preferencje domowników, zamiast rumu aromat rumowy i 3 łyżki wódki cynamonówki. I pomimo, że jabłka były pewnie za mokre i spód stał przez jakiś czas w małej pewnie słodkiej kałuży, podczas pieczenia, ciasto wyszło rewelacyjnie. Bardzo się cieszę, że, chcąc zrobić po raz pierwszy w życiu strudel, trafiłam na ten przepis.
    Pozdrawiam