Przepis na warstwowe ciasto malinowe bez pieczenia. Ciasto jest bardzo smaczne, orzeźwiające i delikatne. Gdy herbatniki zmiękną, ciasto będzie rozpływać się w ustach. Polewa kokosowa bardzo dobrze pasuje do malin. Każda warstwa herbatników jest inna. Na dole ułożyłam herbatniki pełnoziarniste, w środku kakaowe, a na górze klasyczne maślane. Oczywiście można zdecydować się na jeden rodzaj ;)
Składniki:
ok. 510g herbatników (ok. 75 sztuk; każda warstwa po ok. 25 herbatników)
Masa budyniowa:
1 budyń malinowy (waniliowy lub śmietankowy; opakowanie na 500ml mleka)
400ml mleka
100g malin (świeżych lub mrożonych)
3 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku
200g słodkiej śmietany 30- 36%
Bita śmietana:
150g malin (świeżych lub mrożonych)
300g słodkiej śmietany 30- 36%
1 śmietan-fix
2 łyżki cukru pudru
Polewa kokosowa:
100g cukru
50g masła
100g płynnej, słodkiej śmietany 30- 36%
50g wiórków kokosowych
Sposób przygotowania:
Przygotować masę budyniową. Żelatynę namoczyć w 6 łyżkach zimnej wody. Budyń przygotować według przepisu na opakowaniu tylko w 400ml mleka. (Jeśli budyń jest bez cukru, dodać cukier). Do gorącego budyniu, dodać żelatynę i dokładnie wymieszać.
100g malin umyć, osuszyć, zmiksować blenderem i przetrzeć przez sitko, żeby oddzielić pestki. Maliny wmieszać do lekko ciepłego budyniu, najlepiej trzepaczką. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Ubić śmietanę na sztywno i wmieszać delikatnie do budyniu.
Formę prostokątną o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożyć herbatnikami. (Użyłam formy rozciąganej. Dopasowałam jej wymiar do herbatników, aby ich nie łamać. U mnie wyszło po 5 herbatników wzdłuż i wszerz).
Na herbatnikach rozsmarować masę budyniową. Wyłożyć drugą warstwę herbatników. Ciasto wstawić do lodówki.
W tym czasie przygotować kolejną warstwę. 150g malin umyć, osuszyć, zmiksować blenderem i przetrzeć przez sitko. Śmietanę ubić razem ze śmietan-fix na sztywno, dodając na końcu cukier puder. Ubitą śmietanę delikatnie wmieszać do malin. Gotową masę wyłożyć na herbatniki. Następnie wyłożyć ostatnią warstwę herbatników. Ciasto wstawić do lodówki.
Przygotować polewę kokosową. Śmietanę, masło i cukier rozpuścić w rondelku. Dodać kokos i podgrzewać, aż masa lekko zgęstnieje. (ale nie za bardzo. Musi pozostać lekko płynna, aby dało się ją rozprowadzić na herbatnikach).
Polewę kokosową wyłożyć na herbatniki.
Ciasto wstawić do lodówki, na co najmniej 12 godzin.
[b]Karolino[/b] możesz zrobić go sama. Wórki kokosowe wymieszaj z czerwonym barwnikiem spożywczym. (Jeśli barwnik jest w proszku to musisz dodać jeszcze troszkę wody). Dokładnie wymieszaj, aż wiórki równomiernie się zabarwią i wysyp je na blachę, aby wyschły. Gotowe ;-)
[b]Izo[/b] tak. Możesz je zmiksować blenderem i następnie przetrzeć przez sitko. Możesz również od razu je przetrzeć. Maliny są miękkie i łatwo się je przeciera ;-)
Chcę zrobić to ciasto i mam pytanie odnośnie malin do masy budyniowej- mam je najpierw zmiskowac blenderem a następnie przetrzeć przez sitko w celu pozbycia się pestek? I tak samo postępować w przypadku malin dodawanych do śmietany? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dziękuje za odpowiedz :-) pewnie moje pytanie wydało ci się śmieszne ale zaczynam dopiero uczyć się robić ciasta i szczerze powiedziawszy ciężko mi to idzie, mam nadzieje że mi się uda zrobić to ciasto bo na prawdę świetnie wygląda. Jeszcze raz dziękuje
[b]Małgorzato[/b] śmietan fix to taki usztywniacz do śmietany. (Do kupienia w takim małym opakowaniu jak proszek do pieczenia, czy cukier wanilinowy). Dzięki niemu śmietana utrzymuje dłużej odpowiednią konsystencję. Nie jest on jednak niezbędny. Jeśli śmietana ubije się dobrze, możesz go pominąć.
Myślę, że możesz spróbować bez żelatyny. Gdyby to ciasto miało twarde blaty, to nie polecałabym, bo przy krojeniu, masa by wypływała. Przy miękkich biszkoptach raczej nie będzie problemu.