Baranek wielkanocny

45 Komentarzy

Baranek wielkanocny

Klasyczny przepis na baranka wielkanocnego z ciasta piaskowego, posypanego cukrem pudrem.

Składniki:

  • 3 jajka
  • 1 żółtko
  • 125g cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 75g masła
  • 25g mąki ziemniaczanej
  • 125g mąki pszennej
  • cukier puder do posypania

Sposób przygotowania:

  1. Masło roztopić. Ostudzić.
  2. Blachę do pieczenia ustawić na najniższej szynie w piekarniku. Piekarnik nagrzać do 180°C.
  3. Ubić jajka, żółtko, cukier i cukier waniliowy na puszystą masę.
  4. W osobnej miseczce wymieszać obie mąki. Mąki przesiewać do masy jajecznej, delikatnie mieszając.
  5. Dalej mieszając dodać powoli roztopione masło.
  6. Formę na baranka (o pojemności 0,7 litra) wysmarować masłem lub margaryną. Formę złożyć i napełnić ciastem. (Nie napełniać po sam brzeg. Ciasto urośnie podczas pieczenia. Jeśli jajka są duże, ciasta może być za dużo. Z reszty można zrobić np. babeczki ;))
  7. Baranka piec w nagrzanym piekarniku około 30- 35 min. Jeśli ciasto będzie za szybko się rumienić, przykryć go folią aluminiową.
  8. Baranka pozostawić w formie, aż ostygnie. Po wyciągnięciu baranka z formy w razie potrzeby ściąć kawałek ciasta, aby można było baranka postawić.
  9. Baranka posypać cukrem pudrem.

Przepis pochodzi z ulotki dołączonej do formy na baranka :)

zegarek

Czas przygotowania:

około 20 min.
zegarek3

Czas pieczenia:

około 30- 35 min.
trudnosc Trudność: łatwe
koszt Koszt: niski

Baranek wielkanocny

Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Marzena · 11 lat temu
    Chciałam podziękować za rewelacyjny przepis. Na początku byłam zdziwiona brakiem p.d.p, ale rośnie super. Upiekłam już trzy i to chyba nie koniec. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt i mokrego dyngusa.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    agnieszka · 11 lat temu
    super polecam bardzo mi smakowało i całej rodzinie :-) ;-)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Joanna · 12 lat temu
    [b]Emko[/b] to nie od braku proszku do pieczenia wyszedł Ci zakalec. Ciasto powinno ładnie wyrosnąć również bez proszku. Coś musiało pójść nie tak przy przygotowywaniu ciasta. Może składniki nie miały temperatury pokojowej, albo były za długo mieszane? Na większą formę możesz zwiększyć składniki i wydłużyć czas pieczenia.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    emka · 12 lat temu
    Witam!
    No właśnie ja odnośnie proszku do pieczenia. Robiłam baranka w foremce litrowej. Wszystko dałam tak jak w przepisie. Niestety baranek nie wyrósł. A w środku zakalec. Na drugi raz chyba dam ten proszek, samo ciasto jest pyszne. Na większą foremkę może jednak dać więcej składników proporcjonalnie? I dłużej piec?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Katarzyna · 12 lat temu
    Wykorzystałam ten przepis w ubiegłym roku i bardzo się cieszę, że go sobie zapisałam, bo wyjątkowo się sprawdził. Mam półlitrową formę baranka, która składa się na pół, więc nie mam możliwości włożyć do niej więcej niż 250 ml ciasta. Ale to żaden problem, bo i tak zawsze robię więcej baranków i rozdaję rodzinie (a rośnie ładnie, więc spokojnie wypełnia formę). Przepis na to ciasto jest prosty, szybki i pyszny (musiałam sobie w zeszłym roku upiec baranka po świętach, bo te świąteczne zeszły tak szybko, że nie zdążyłam spróbować :D).
    Bardzo dziękuję!
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Łukasz · 12 lat temu
    Super przepis!
    Baranek bardzo smaczny! Polecam!
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Maja · 13 lat temu
    pyszny!!! i wychodzi idealny nawet w foremce o pojemności 1 litra... polecam
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Stefanie · 3 lat temu
      ja też mam formę o pojemności 1 L. Czyli mogę być spokojna, tak ? że baranek będzie miał kopyta :D 
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Grażyna · 13 lat temu
    wyśmienity!!!!! Polecam
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Wiola · 14 lat temu
    Sprawdziłam i wyszedł super! Polecam przepis! Jednak odradzam wkładanie do nagrzanego pieca;)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Wiola · 14 lat temu
    Mam nadzieje że baranek na zdjęciu to ten upieczony przez ciebie ;-)
    Piekę i dam znać jak mi wyszło :-)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Joanna · 14 lat temu
    [b]Gosiu[/b] nie trzeba. Dla pewności sprawdziłam ;-)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    gosia · 14 lat temu
    a proszku do pieczenia nie dodajemy?