Creme patissiere- francuski krem cukierniczy

Waniliowy, aksamitny, budyniowy krem idealnie nadający się praktycznie do większości wypieków: do torów, ciast, babeczek, tart, pączków, makaroników, eklerków, czy profiterolek. Jest to jeden z klasycznych kremów. Krem jest bardzo smaczny sam. Można go jeść jak zwykły budyń na podwieczorek. Można wzbogacić go, dodając na przykład sok z cytryny, kawę, czekoladę lub trochę alkoholu. Można użyć go do przygotowania masy maślano- budyniowej, dodając go do utartego masła lub przygotować lżejszy krem dodając bitej śmietany.

Kremu wystarcza na przełożenie dwóch blatów tortu o średnicy 26 cm lub wypełnienie tarty o średnicy 28 cm.

Przed przystąpieniem do przygotowania kremu, przeczytaj wskazówki znajdujące się pod przepisem.

Składniki:

  • 500 ml mleka
  • 5 żółtek
  • 1 laska wanilii
  • 80 g cukru
  • 50 g skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej

Sposób przygotowania:

  1. Laskę wanilii przekroić wzdłuż i za pomocą noża wyciągnąć ziarenka. Do garnka wlać mleko. Dodać laskę wanilii z ziarenkami. Zagotować. Garnek ściągnąć z pieca, przykryć pokrywką lub talerzykiem i odstawić na bok.
  2. Żółtka utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę. Pod koniec ubijania, dodać skrobię.
  3. Z mleka wyciągnąć laskę wanilii. (Polecam dodatkowo przelać mleko przez sitko). Gorące mleko wlewać stopniowo do ubitych żółtek, mieszając cały czas trzepaczką.

2

  1. Całą masę przelać do garnka, postawić na piecu i mieszając trzepaczką podgrzewać na średniej mocy palnika do zagotowania. Od zagotowania, gotować jeszcze ok. 1 minuty. Powstanie gęsty budyń. (Należy ciągle mieszać, aby masa się nie przypaliła i nie zrobiły się grudki). Gotowy budyń ściągnąć z pieca i od razu przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. (W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch).

3

  1. Krem jest już gotowy. W zależności od przepisu można wyłożyć lekko ciepły np. na tartę lub chłodnym przełożyć ciasto. Krem można również schłodzić w lodówce. Można przechować go do ok. 2 dni w lodówce. Zimny krem z lodówki jest bardzo gęsty i należy ubić go krótko mikserem, aż zrobi się miękki i gładki.

Wskazówki:

  • Gorące mleko należy wlewać stopniowo do ubitych żółtek, ciągle mieszając najlepiej trzepaczką. Gwałtowne wlanie mleka może spowodować zwarzenie się żółtek, dlatego należy to robić stopniowo, aby je zahartować.
  • Wlewając mleko można również miksować żółtka mikserem, ale z mojego doświadczenia polecam bardziej trzepaczkę. Mikser mocno spienia masę mleczno- jajeczną i przy podgrzewaniu łatwiej o zwarzenie się masy, gdyż nie widać co dzieje się pod pianą. Oczywiście podgrzewając masę ostrożnie, również z tej spienionej wyjdzie dobry krem, ale jest to jednak trudniejsze.
  • Do zagęszczenia budyniu można użyć samej skrobi, skrobi wymieszanej z mąką pszenną lub samej mąki pszennej. Ja przygotowuję krem zawsze na samej skrobi, ponieważ dodatkowo mam krem w wersji bezglutenowej.
  • Przelewając masę mleczno- jajeczną z powrotem do garnka w celu ugotowania budyniu, należy zwrócić uwagę czy garnek, w którym gotowało się mleko z wanilią jest czysty. Jeśli mleko przywarło do dna, najlepiej umyć garnek lub użyć innego.
  • Gdyby ewentualnie w kremie powstały grudki, należy przetrzeć krem przez sitko od razu po ugotowaniu.
  • Gotowego kremu nie należy mieszać za dużo, aby go nie rozrzedzić.

Kuchnia:

francuska

Całkowity czas przygotowania:

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Creme patissiere- francuski krem cukierniczy