Masa cukrowa (lukier plastyczny), podobnie jak masa marcepanowa, służy do dekoracji ciast i tortów. Masą cukrową najczęściej pokrywa się torty i formuje z niej różnego rodzaju ozdoby. Jest bardzo elastyczna i plastyczna.
Z podanego poniżej przepisu, masy cukrowej wystarcza na pokrycie dużego tortu o średnicy 30 cm i jeszcze pozostaje na ozdoby. Jest koloru białego i może zostać zabarwiona barwnikami spożywczymi na dowolny kolor.
Składniki:
ok. 800 g cukru pudru (najlepiej przesiać)
100 g glukozy (w proszku lub w płynie, ja używam w proszku)
4 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku
70 ml zimnej wody
aromat migdałowy, waniliowy, cytrynowy lub pomarańczowy (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Żelatynę namoczyć w 70 ml zimnej wodzie. Pozostawić na 5 minut do napęcznienia. Gdy napęcznieje podgrzać ją razem z glukozą, ciągle mieszając, aż się rozpuści i powstanie jednolita konsystencja. (Należy uważać, aby płyn się nie zagotował. Jeśli się zagotuje, wyrzucić i zacząć od początku).
Gdy płyn lekko przestygnie, dodawać po trochu cukru pudru, ciągle mieszając np. łyżką lub używając robota kuchennego z hakiem do zagniatania ciasta. Następnie przenieść masę na blat posypany grubo cukrem pudrem i wyrabiać ręką, dosypując cukier puder. (Może nie będzie konieczne dodanie całego cukru. Trzeba wyczuć moment, kiedy masa będzie odpowiednia. Dużo zależy od jakości cukru pudru). Można dodać parę kropelek aromatu, według uznania. Masę wyrabiać, aż będzie miała konsystencję plasteliny. (Masa na początku zagniatania strasznie się klei. To normalne, należy dalej zagniatać. Można pomóc sobie posypując ręce cukrem pudrem i zagniatając opuszkami palców).
Masę cukrową można zabarwić barwnikiem spożywczym. (Polecam barwniki w żelu lub ewentualnie w proszku. Barwniki w płynie mogą rozrzedzić masę). W tym celu należy dodać troszkę barwnika i zagnieść masę, jak plastelinę, aż stanie się jednolita. Gdyby kolor był za blady, dodać więcej barwnika i ponownie zagnieść. Jeśli masa podczas zagniatania będzie się kleić, należy podsypać ją cukrem pudrem. (Jeśli chcemy zabarwić całą masę cukrową na jeden kolor to można barwnik dodać już razem z glukozą).
Masę rozwałkować na blacie posmarowanym delikatnie olejem, posypanym cukrem pudrem lub skrobią ziemniaczaną na grubo ok. 5 mm (lub cieniej, jeśli mamy doświadczenie). Rozwałkowana masa musi być dużo większa od tortu. (W zimie i przy intensywnych kolorach masy cukrowej poleca się bardziej użycie oleju, ponieważ cukier puder i skrobia mogą zaprószyć masę. Z kolei w gorące dni lepiej wybrać cukier puder lub skrobię, ponieważ pod wpływem oleju masa może się bardziej kleić).
Rozwałkowaną masę należy przełożyć na tort, posmarowany masą na bazie masła lub ganache. Masa na bazie masła lub ganache umożliwi przyklejenie się masy cukrowej do ciasta. Zanim ciasto zostanie pokryte masą cukrową, powinno być schłodzone w lodówce, aby było bardziej stabilne. Przed obłożeniem ciasta masą cukrową, wyciągnąć ciasto wcześniej z lodówki, aby masa maślana lekko zmiękła, wtedy masa cukrowa dobrze przyklei się do niej. Należy unikać bezpośredniego kontaktu masy cukrowej z bitą śmietaną lub masą serową i innymi "wodnistymi" kremami, ponieważ mogą one rozpuścić masę cukrową. Masę najlepiej przenieść na wałku lub przedramieniu, aby nie zrobić niechcąco dziur.
Masę dopasować do ciasta. (Najpierw należy wygładzić wierzch, a potem boki). Nadmiar odkroić nożykiem. Z resztek można zrobić ozdoby.
Masę można przechowywać szczelnie zamkniętą w lodówce (np. zawiniętą w woreczku do mrożenia). Zimną masę cukrową z lodówki, przed nałożeniem na tort, należy podgrzać kilka sekund w mikrofalówce, aby zmiękła, ponownie zagnieść i rozwałkować. (Osobiście uważam, że najłatwiej rozwałkowuje się ją od razu po przygotowaniu).
Przygotowane z masy ozdoby można przechowywać naprawdę długo. (Po uformowaniu ozdób, należy pozostawić je w temperaturze pokojowej, aż masa stwardnieje. Następnie należy włożyć je do kartonika lub przykryć ściereczką, aby masa się nie kurzyła).
Ozdoby na tort można przykleić za pomocą lukru (zrobionego z cukru pudru wymieszanego z odrobiną wody lub białka zmiksowanego z cukrem pudrem), masy maślanej, specjalnego kleju spożywczego przeznaczonego do tego celu. Można użyć też wody lub bezbarwnego alkoholu np. wódki, ale tylko w przypadku elementów miękkich (czyli od razu po przygotowaniu) i płaskich.
Jeśli pracujemy tylko z częścią masy, pozostała cześć powinna być szczelnie zamknięta, aby nie obeschła.
Masa po pewnym czasie zmienia swoją konsystencję. Staje się twarda i jest bardzo sztywna. Tort obłożony taką masą wydaje się być bardzo stabilny. Pomimo tego, że masa stwardnieje, ciasto bardzo dobrze się kroi.
Masa jest bardzo słodka. Smakuje jak cukier. Można, ale nie trzeba jej jeść. Głównym jej zadaniem jest przecież nadanie tortowi pięknego wyglądu.
Robiłam po raz pierwszy w życiu ,tort tęczowy ,pokryty masą maślaną i dekorowany masą cukrową ...wszystko z przepisów tu znalezionych,powiem nieskromnie ,wyszło pysznie :-)
Witam.
Chciałabym na urodziny syna zrobić tort w kształcie smoka, na który przepis znalazłam na tej stronie.
Moje pytanie- czy do zrobienia smoka zamiast masy marcepanowej mozna uzyć masy cukrowej i jeszcze czy mogłabym zamiast żelatyny dodać do masy cukrowej niebieską galeretkę owocową, czy dobrze sądze, że powstałaby wówczas niebieska masa cukrowa? Może ktoś juz tak próbował? Z góry dziękuje za odpowiedż.:)
Katarzyno, oczywiście możesz pokryć tort masą cukrową. Nie dawałabym galaretki zamiast żelatyny. Galaretka to nie czysta żelatyna. Wyczytałam, że można zabarwić masę cukrową zmieloną na proszek galaretkę zamiast barwników. Brzmi ciekawie ;)
dzien dobry. kolejne podejscie kolejna porazka, tym razem chyba dodalam za duzo cukru pudru. do jakiego momentu trzeba ja zagniatac, kiedy jest gotowa? jak ma konsystencje taka klejaca?
Zagniatasz i dodajesz stopniowo cukier puder, aż masa będzie jednolita i elastyczna, przypominająca miękką plastelinę. Może się troszkę kleić. Lepiej lekko klejąca niż za sucha, bo może być potem problem, że będzie się kruszyć jak przecholujemy z cukrem.
Zrobiłam taka masę juz 3 razy, pierwsza wyszła za twarda, trudna do rozwałkowania i potem do krojenia. Ale nastepne wyszły juz fajne, pieknie otuliły moje wypieki. Pokusiłam sie tez na pokrycie ta masą ciastek (wieksze mufinki) ale mi sie nie udało, nie miałam co zrobic z nadmiarem masy po bokach:( a takie ciasteczka tak slicznie wygladfaja. Może ktos wie jak to zrobić?????
Zrobiam masę, chyba wyszla ale zabrala tylko niecale 400 g cukru.Pierwszy raz odważylam się zrobić taką masę:)) Tort wyszedl świetny - tak mówili. Pozdrawiam
Udalo, hip hip hura, moja pierwwsza masa cukrowa i pierwszy tort nia udekorowany.
I wszystko latwiej niz sie spoedziewalam, choc prawde piszac, myslalam ze nie wyjdzie mi i mialam przygotowane wszystko na dodatkowa porcje masy maslanej, zeby po ewentualnej porazce ozdobic "tradycyjnie" truskawkami itp.
No i nie bylo problemow z krojeniem tortu, czasami gorzej mi sie kroi ciasta w polewei czekoladowej jak ta mase.
a ja bym chciała tylko zrobić lukier plastyczny na ozdoby, ile potreba mi bedzie skladnikow? na polowe czy jeszcze mniej? (dodam ze nie planuje duzo ozdob)
Agnieszko, jak uważasz. Z połowy porcji zrobisz dużo ozdób. Możesz zrobić jeszcze z mniejszej porcji, albo jak Ci zostanie to przechować masę w lodówce na następny raz ;-)
Dziękuję,bardzo dobry przepis, masa bardziej plastyczna niż ta gotowa ze sklepu, wałkuje się bardzo dobrze,bardzo proste do wykonania, szkoda ze tak ciężko dostac w Polsce nietoksyczne barwniki.
Witam man pytanko poniewaz chcialavym przygotowac mase,ale juz sama się gubie koleżanka podając mi przepis twierdzila że woda do rozpuszczenia żelatyny musi być gorąca a tu jest opisane inacej,czy ma to znaczenie..?nie chciałabym zepsuc.:)
Woda musi być gorąca, żeby żelatyna się rozpuściła. Nie może się jednak zagotować. Należy ją jednak pozostawić najpierw do napęcznienia w zimnej wodzie, a dopiero później podgrzać. Proszę trzymać się przepisu.
Chciałam zrobić na święta tort marchewkowy i ozdobić go masą i reniferkami z masy- nigdy nie dawałam na to ciasto masy- co mi poradzisz??
Bardzo dziękuję za pomoc
Ciasto marchewkowe możesz obłożyć masą cukrową. Pod masę proponuję np. dżem morelowy, przetarty, żeby nie było owoców. Będzie dobrze pasował do tego ciasta.
Waśnie skończyam moją pierwszą próbę. Tort też próbny do Barbie. Masa mi wysza. Problem miaam z nalożeniem. Najpierw walkowaam na pudrze ale to nie bylo to. Potem na oleju-super się walkuje- ale jak chiaam nakadać na tort to się "podarlo". Więc posypaam po olejowyms stole pudrem, potem nawijalam na walek lekko posypując pudrem i to byo to. Wyszlo mi.Po świętach robię calą Barbie. Więc dziękuje za extra przepis
witam :)
robię tort Szwarclandzki i chcę udokorowac go masą cukrową jednak nie wiem czy na górę mogę dąc bita śmietene i na to masę? czy jednak zostawić sam biszkopt? a jeśli zostawie biszkopt to czy mogę nasączyć go alkoholem? jaki ma wpływ na masę cukrową bita śmietana i alkohol?
Marysiu, nie dawaj bitej śmietany pod masę, bo śmietana ją rozpuści. Również nie nakładaj masy na goły biszkopt. Masa nie będzie się miała do czego przykleić. Zrób dowolną masę z dodatkiem masła i posmaruj tort chociaż cieniutką warstwą. Wówczas możesz spokojnie tort nasączyć alkoholem.
Joasiu, Twój artykuł był baaardzo pomocny ! Masa cukrowa wyszła świetna, naprawdę. I nawet zostało mi jej na obłożenie kolejnych trzech tortów ;) zostanie na kolejną okazję. Na samym początku nie chciała się kleić, potem zaś zrobiła się taka ciapa, że myślałam o rzuceniu tym w kąt. Łzy w oczach bo tort urodzinowy nie wyjdzie. Ale zawzięłam się i mieszam dalej. I wyszło! Znajomi pytali gdzie kupiłam tort, gdzie masę cukrową i ile płaciłam. Szczęki im opadły jak powiedziałam, że robiłam sama, po raz pierwszy w życiu! Czarno-biały 2-piętrowy miał być pikowany z perełkami, ale w końcu stanęło na kokardzie z racji nie znalezienia ozdób w sklepie na czas. Bardzo czasochłonny ale efekt był super. Opłacało się. Dziękuję raz jeszcze! :)
Pozdrawiam gorąco ! :)