Przepis na chleb drożdżowy mojej babci. Jest to jedyny chleb, który piecze mój tata ;) Jest wilgotny, o sprężystym miąższu i długo zachowuje świeżość.
1 szklanka= 250ml
Składniki na 3 bochenki o długości 30cm:
5 szklanek przegotowanej i ostudzonej wody
1 szklanka maślanki lub kefiru
80g świeżych drożdży
1 szklanka mąki pszennej razowej
3 łyżeczki soli (z czubkiem)
1 łyżka cukru
1 szklanka ziaren słonecznika
1kg i 650g mąki pszennej* (ok. 1,5kg plus 1 szklanka)
Sposób przygotowania:
Przygotować zaczyn. Do dużej miski lub garnka wlać lekko ciepłą wodę i maślankę. Dodać pokruszone drożdże, mąkę pszenną razową, sól, cukier i ziarna słonecznika. Zamieszać, przykryć ściereczką i pozostawić na ok. 20 minut, aż zacznie pracować. (Całość jest bardzo wodnista).
Po wyrośnięciu zaczynu, dodać mąkę pszenną i wyrobić ciasto. Przykryć ściereczką i pozostawić na 30 minut w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. (Ciasto powinno ładnie wyrosnąć).
Trzy formy keksowe o długości 30 cm wysmarować masłem i posypać mąką. Ciasto przełożyć do form. Przykryć ściereczką i pozostawić na ok. 10 minut. (W tym czasie rozgrzać piekarnik do temperatury 180°C, grzałka góra- dół).
Chleby piec ok. 1,5 godz. - 1godz. 40 min.
Gorące chleby od razu wyciągnąć z piekarnika i wyłożyć na kratkę. Pozostawić do ostygnięcia.
Smacznego.
* Dowolnej mąki pszennej. Mój tata kupuje mąkę pszenną w Biedronce. Ja dałam typu 405, innym razem orkiszową jasną, a innym mieszankę orkiszowej jasnej z pełnoziarnistą.
Trafiłam na ten przepis przy okazji bułeczek cynamonowych (nawiasem mówiąc - przepyszne! ). Od kilku lat eksperymentuję z pieczeniem chleba i wykorzystałam już wiele przepisów więc wypróbowałam i ten. Chleb wyszedł świetnie. Bardzo, bardzo smaczny, skórka chrupiąca. Gorąco polecam. Użyłam mąki orkiszowej 630 (do zaczynu razowej orkiszowej i mąki graham po pół szklanki)
Dziś w końcu victoria! Próbowałem wiele razy piec chleb. Szukałem przepisów i coraz bardziej się zniechęcałem. Dziś wyszło fenomenalnie. Dziękuję za przepis!
Bardzo smaczny chleb. Jestem początkującym domowym piekarzem. Starałem się trzymać receptury ale chociaż chleb ma nieprzypaloną złocistą chrupiącą wierzchnią skórkę, skórka ta wyszła dość gruba co utrudnia krojenie od góry (więc kroję chleb z boku). Korzystając z porad znalezionych w internecie, do piekarnika wstawiłem przed pieczeniem dodatkowo naczynie z wodą a po wyjęciu chleba z piekarnika zwilżyłem wierzchnią skórkę chleba wodą . Czas i temperatura jak w przepisie. Jak można uzyskać cienką skórkę u góry ? Może wyłączyć po jakimś czasie górną grzałkę i pozostać przy dolnej ? Jest to piekarnik elektryczny. Pozdrowienia !
Zrezygnowałabym jednak z pary w piekarniku. Ona daje efekt odwrotny, niż zamierzałeś. Wytworzona para wodna dodaje skórce chrupkości. Owsze para wodna spowalnia proces wysychania ciasta i formowania się skórki. Chleb będzie miał fajną strukturę, bo będzie mógł dłużej rosnąć w górę, ale skórka będzie bardziej chrupiąca. Możliwe też że czas pieczenia mógłby być krótszy w Twoim piekarniku. Obserwuj chleb szczególnie pod koniec pieczenia. Krótszy czas pieczenia będzie korzystny w tym przypadku. Życzę powodzenia.
Hej najlepszy przepis jaki krąży w necie, prosty łatwy w wykonaniu przepis i przepyszny chleb, szczerze polecam. Dzięki za przepis, piekę już któryś raz, pozdrawiam
Pieke chleb juz drugi raz jest rewelacyjny dziekuje za wspanialy przepis który pozostanie u mnie na zawsze Gorąco polecam jest wspanialyyyy Pozdrawiam cieplutko.
Witam, chlebek jest pyszny Piekłam go pierwszy raz i udał się wyśmienicie. Zrobiłam na 1 blaszkę z 1/3 porcji. Zamiast mąki pszennej razowej dodałam orkiszowej. Następnym razem spróbuję z czarnuszką lub z ziarenkami dyni. Polecam!
Witam ponownie 😊 dziękuje za poradę. Chlebek mimo większej ilości maki wyszedł pyszny, ale faktycznie bardziej zbity - dla porównania zrobię oczywiście bez podsypywania i zobaczymy czy będzie jakaś różnica. Ale ogólnie przepis na chlebek super - polecam 😊
Witam :) mam pytanie jaka konsystencje powinno mieć ciasto po wyrobieniu? Bo robiłam zgodnie z przepisem i w trakcie wyrabiania ciasto bardzo klei się do rak... musiałam użyć sporej ilości maki aby ciasto zaczęło odrywać się od miski, a nie wiem czy w tym wypadku chlebek bedzie ok po wypieczeniu... proszę o wskazówki dziękuje