Biszkopt uniwersalny
Biszkopt można wykorzystać do upieczenia tortu lub ciasta biszkoptowego. Biszkopt klasyczny przygotowujemy na mące pszennej zmieszanej ze skrobią ziemniaczaną.
Poniżej przedstawiam dwa warianty: pierwszy wariant to biszkopt z czterech jaj, który po przekrojeniu na pół daje dwa blaty, a drugi wariant to biszkopt, ale z sześciu jaj, który można przekroić na trzy blaty. Z podanego przepisu można przygotować zarówno jasny, jak i ciemny biszkopt. W tym drugim przypadku należy tylko część mąki pszennej zastąpić kakao.
Biszkopt należy piec od razu po przygotowaniu i zawsze w nagrzanym uprzednio piekarniku. Piekąc biszkopt, należy pamiętać, aby nie otwierać piekarnika przynajmniej na początku pieczenia. W przeciwnym wypadku może opaść. Pod koniec pieczenia można otworzyć na chwilę drzwiczki piekarnika i sprawdzić patyczkiem, czy biszkopt jest gotowy. Patyczek powinien pozostać suchy.
Biszkopt piekę bez dodatku proszku do pieczenia. Wyrasta ładnie i proszek jest tutaj zbędny. Jeśli ktoś jednak obawia się, że mu ciasto nie wyrośnie to może dodać 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, mieszając go z mąką.
Biszkopt jasny z 4 jaj na mące pszennej
Składniki:
- 4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
- ¾ szklanki cukru (lub 150 g)
- ½ szklanki mąki pszennej (lub 80 g)
- ½ szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej (lub 80 g)
- 2 łyżki wody
Biszkopt ciemny z 4 jaj na mące pszennej
Składniki:
- 4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
- ¾ szklanki cukru (lub 150 g)
- 1 kopiata łyżka kakao (lub 20 g)
- ok. ¼ szklanki mąki pszennej (po połączeniu kakao i mąki powinniśmy otrzymać ½ szklanki) lub 60 g mąki pszennej
- ½ szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej (lub 80 g)
- 2 łyżki wody
Biszkopt jasny z 6 jaj na mące pszennej
Składniki:
- 6 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
- 1 szklanka cukru (lub 200 g)
- ¾ szklanki mąki pszennej (lub 120 g)
- ¾ szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej (lub 120 g)
- 2 łyżki wody
Biszkopt ciemny z 6 jaj na mące pszennej
Składniki:
- 6 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
- 1 szklanka cukru (lub 200 g)
- 1 kopiata łyżka kakao (lub 20 g)
- nieco ponad ½ szklanki mąki pszennej (po połączeniu kakao i mąki powinniśmy otrzymać ¾ szklanki) lub 100 g mąki pszennej
- ¾ szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej (lub 120 g)
- 2 łyżki wody
Sposób przygotowania:
- Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia i zacisnąć obręcz. (Dno formy można również wysmarować masłem lub margaryną i posypać bułką tartą lub mąką).
- Mąkę wymieszać ze skrobią (i kakao, jeśli będzie to biszkopt ciemny) w misce, a następnie przesiać przez sitko. Odstawić na bok.
- Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie, dalej miksując na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku.
- Przesianą mąkę (i kakao, jeśli będzie to biszkopt ciemny) dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. W międzyczasie dodać wodę. (Dodając mąkę i wodę, można dalej miksować robotem kuchennym, ale na najmniejszych obrotach. Miksować chwilę, tylko do połączenia się składników).
- Gotowe ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy i piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu wyjąć biszkopt z piekarnika, oddzielić nożem od formy i odwrócić do góry dnem na kratkę kuchenną wyłożoną papierem do pieczenia. W ten sposób uzyskamy płaski biszkopt. Papier do pieczenia zapobiega przyklejeniu się ciepłego biszkoptu do kratki. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Uwaga:
- 1 szklanka= 250 ml
Czas: |
Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
|
|
Trudność: | łatwa | |
Koszt: | niski |
lub pisz komentarz jako gość
- ← Poprzednie
- ...
- Następne →