Pyszna i prosta szarlotka bez glutenu i bez jajek. Chrupiące ciasto i chrupiąca kruszonka, a pośrodku soczyste jabłka. Bardzo smaczne ciasto nie tylko dla osób na diecie bezglutenowej.
Składniki:
Ciasto kruche:
200 g mąki kukurydzianej
200 g skrobi ziemniaczanej
240 g masła
150 g cukru
Nadzienie:
1,5 kg jabłek*
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki cukru
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto kruche. Mąkę, skrobię i cukier wsypać do miski. Dodać pokrojone na małe kawałki zimne masło. Zagnieść najpierw robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta, a następnie ręką, aż powstanie kruszonka.
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Wsypać połowę ciasta i ugnieść na dnie. Pozostałe ciasto wstawić do lodówki.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 17 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), aż ciasto lekko się zarumieni. Pozostawić do ostygnięcia.
W tym czasie przygotować jabłka. Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w niedużą kostkę. Wymieszać z 2 łyżkami cukru i przesmażyć (na mus lub mogą zostać kawałki, ale sok jabłkowy powinien odparować). Wmieszać cynamon i pozostawić do ostygnięcia.
Na podpieczone ciasto wyłożyć jabłka. Wyłożyć pozostałe ciasto, jak kruszonkę.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut, aż ciasto się przyrumieni, w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół).
Ciasto pozostawić do ostygnięcia. Szarlotkę podawać samą lub z kleksem bitej śmietany.
Uwagi:
* Użyłam odmiany Gala.
Jeśli kruszonka byłaby za sypka, to wystarczy ciasto jeszcze raz zagnieść, aż zacznie się bardziej kleić.
Wyśmienita,pachnąca masłem i chrupka. Dałam mus z papierówek i trochę mniej cukru. Piekłam pierwszy raz i już wiem,że będzie naszą ulubioną. Polecam!!!😊
Jestem zachwycona! W KOŃCU przepis na szarlotkę, który mi wyszedł - bardzo, bardzo dziękuję 🤍 modyfikacje moje: jak widać, kocham kruszonkę, wiec jabłek wzięłam dosłownie piec i to raczej małych niż dużych oraz użyłam maki schar bezglutenowej zamiast kukurydzianej. Serdecznie polecam i w weekend robię ponownie!
Ja użyłam mąki schar mix, 2 łyżki śmietany 30%, 2 żółtka,1 łyżeczka proszku do pieczenia, ciasto się nie kruszy... Pierwszy raz zrobiłam według przepisu i się kruszyło przy krojeniu,za drugim razem zmodyfikowałam i wyszło idealnie... Doradzam również trzymać ciasto w lodówce. Pozdrawiam (hi)
Czy produkty z modyfikacji przepisu użyła Pani dodatkowo do pozostałych składników, czy w zamian?Rozumiem, że 200 g mąki kukurydzianej i 200 g skrobi ziemniaczanej zastąpiła Pani 400 g mąką Schar-Mix, a reszta?Pozdrawiam
Ja użyłam mąki kukurydzianej i mąki ziemniaczanej. Totalna porażka :( O ile ciasto się pięknie zagniotło i wyglądało na kruche to potem zamiast się piec gotowało się . Niezła zadyma ... Czy to oznacza ,że musi być SKROBIA a nie mąka?
Ja zagniotłam ciasto z dodatkiem 3 jaj przepiórczych i dwóch łyżek jogurtu kokosowego. Ciasto było jednolite i plastyczne. Schlłodzilam w zamrażarce, na wierzch starałam zamrożone ciasto na tarce. Wyszło bardzo smaczne. Użyłam mąki schar mix c oraz skrobii z tapioki. Trochę masła, reszta to masło roślinne że względu na alergię. Jabłka były że słoiczka. Swojski mus.
Ciasto jest surowe nie ścina się w piekarniku.
Z logicznego punktu widzenia nie ma co go wiązać bo jest masło i mąka jedynie .Masło się topi pod wpływem temperatury wiec zachodzę w głowę jak Wam wyszło to ciasto... jakim cudem😏
Wszystko jest dobrze podane w przepisie. Chcą zrobić ciasto kruche wysatrczy mąka, cukier i masło. Może nie wzięłaś prawdziwego masła co najmniej 80% tłuszczu? tylko z dodatkiem olejów.
U mnie podobna sytuacja i zachodzę w głowę co zrobiłam nie tak skoro tylu osobom wyszło. Masło bez laktozy 82% (tradycyjne ciasto wychodzi bez problemu), piekarnik góra-dół. Zagniotło się wybornie! I nagle takie zaskoczenie, schłodziłam przed pieczeniem w lodówce, bo piekarnik miałam zajęty, ale to chyba nie powinno zaszkodzić.
Jestem początkującym "kucharzem", więc chciałbym zapytać: Czy ciasto na dole musi być (pod)pieczone wcześniej? Gdybym ułożył całość w tortownicy (ciasto - jabłka - kruszonka) i dał do piekarnika na jednakowy czas, to czy ciasto na dole nie upiekłoby się wystarczająco dobrze? Jeśli znajdzie Pani wolną chwilę, to będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.
Zależy od przepisu. Czasami wystarczy wszystko razem upiec i jest dobrze. Natomiast najpewniej jest podpiec spód wcześniej, szczególnie gdy nadzienie jest wilgotne. Jeśli wychodzi Ci ciasto z podpieczonym spodem, to możesz raz zrobić test bez podpiekania i się przekonasz, czy skracając czas pracy ciasto wyjdzie dopieczone i równie dobre ;)
Witam, zabieram się za robienie ciasta, ale mam pytanie czy mogę użyć innych proporcji mąk? Np. z ziemniaczanej, ryżowej i jaglanej. Mam również kojosową. Jestem kompletnie zielona w temacie bezglutenowych wypieków i nie wiem jak ciasto z danej mąki zachowuje się i smakuje. Pozdrawiam.
Witam czy mogę dać całe ciasto na spód - podpiec- i dac 1kg sera? ile wtedy min podpiekac samo ciasto? bo sernik z 1kg sera musi sie piec ok 1godziny. i czy spod tez wystudzic zanim dam mase serową? (fail) (call)
Po co tyle ciasta na spód? Zrobiłabym z połowy, tak jak jest w przepisie i podpiekła do zarumienienia się ciasta. Masę serową można wyłożyć na lekko ciepłe lub chłodne ciasto.
Czy mąka kukurydziana ma być mąką ( żółta w kolorze) czy skrobią kukurydzianą ( biała). Czy w cieście mie czuć charakterystycznego smaku mąki kukurydzianej?
czy będzie miało znaczenie, czy masło jest "zwykłym" masłem czy klarowanym? Chyba smak może być trochę inny? masło klarowane będzie powodować, że ciasto będzie smakowało bardziej tłusto wydaje mi się (brak węgli, a więcej tłuszczu w 240 gr)? czy ktoś może potwierdzić/ zaprzeczyć? dziękuję.