Tort ambasador to tort składający się z dwóch wilgotnych blatów czekoladowo- migdałowych przełożonych budyniem brzoskwiniowym oraz dwukolorową masą budyniową zawierającą kawałki brzoskwiń, czekolady oraz rodzynki. Na górze pokryty jest galaretką.
Składniki:
Ciasto czekoladowo- migdałowe:
100 g czekolady gorzkiej
4 jajka
80 g masła lub margaryny
80 g cukru
200 g zmielonych migdałów lub orzechów
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki mleka
Budyń brzoskwiniowy:
1 duża puszka brzoskwiń (ok. 850 g, waga samych owoców ok. 500 g)
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (opakowanie na 500ml mleka)
1 kopiata łyżka mąki lub skrobi ziemniaczanej (= 20 g)
250 g masła
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki kakao
50 g rodzynek
50 g posiekanej czekolady
ok. 10 ml rumu lub wódki (opcjonalnie)
Dodatkowo:
1 galaretka brzoskwiniowa (lub inna, dowolna np. wiśniowa, malinowa)
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto: Czekoladę połamać na kawałki i roztopić w kąpieli wodnej. Odstawić na bok. Oddzielić żółtka od białek. Miękkie masło (lub margarynę) utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę. Dalej miksując, dodać stopniowo chłodną, ale jeszcze płynną czekoladę. Nie przerywając miksowania, dodawać po kolei po jednym żółtku. Migdały wymieszać z proszkiem do pieczenia. Zmniejszyć obroty miksera i dodawać migdały z proszkiem na przemian z mlekiem. (Ciasto będzie gęste). Białka ubić na sztywną pianę i wmieszać stopniowo do ciasta, powoli rozrzedzając ciasto.
Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia i zacisnąć obręcz. Ciasto przełożyć do tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół) ok. 30 minut, do suchego patyczka. Pozostawić do ostygnięcia, a następnie przeciąć na pół tak, aby powstały 2 blaty.
Przygotować budyń brzoskwiniowy: Brzoskwinie odsączyć na sitku. Soku nie wylewać. Połowę brzoskwiń z puszki zmiksować blenderem na gładką masę.
Odmierzyć 250 ml soku z brzoskwiń. (Jeśli zdarzyłoby się, że soku jest troszkę mniej, to należy dolać wody, aby otrzymać 250 ml płynu). Trochę soku z brzoskwiń wymieszać z budyniem waniliowym w proszku. Resztę soku i zmiksowane brzoskwinie przełożyć do garnka, wymieszać i zagotować. Do gotującego się soku, dodać wymieszany budyń z sokiem, mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (ok. 1 minuty), aż budyń zgęstnieje. Garnek ściągnąć z pieca. Pozostawić na parę minut, aby budyń trochę ostygł.
Jeden blat ciasta ułożyć na paterze. Zacisnąć obręcz do tortu. Budyń brzoskwiniowy rozłożyć na cieście. Pozostawić do ostygnięcia i wstawić do lodówki.
Przygotować masę budyniową: Pół szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami, cukrem waniliowym i skrobią ziemniaczaną. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (ok. 1 minuty), aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu (w ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując, dodawać stopniowo zimny budyń.
Masę budyniową podzielić na pół. Do jednej połowy wmieszać 2 łyżki soku z cytryny i jedną połówkę pokrojonej w małą kostkę brzoskwini. Do drugiej połowy wmiksować kakao, a następnie rum, wlewając go cienkim strumieniem. Kolejno wmieszać rodzynki i posiekaną czekoladę.
Wyjąć ciasto z lodówki. Wyłożyć jasną masę budyniową z brzoskwiniami. Przykryć drugim blatem i wyłożyć masę kakaową. Tort wstawić do lodówki,aby masa stwardniała.
Przygotować galaretkę według przepisu na opakowaniu, rozpuszczając ją w 375 ml gorącej wody. Ostudzić, a następnie wstawić do lodówki. Pozostałe brzoskwinie pokroić w plasterki i ułożyć na masie kakaowej. Lekko tężejącą galaretkę wylać na brzoskwinie. Ciasto wstawić do lodówki do stężenia.
Uwagi:
Składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową.
Masę budyniową można dowolnie wzbogacać o różne bakalie, na przykład posiekane orzechy, migdały, rodzynki, suszone śliwki, żurawinę, oraz aromaty lub alkohol.
Tort można przygotować również na jasnym biszkopcie z 4 jaj. Po upieczeniu biszkopt należy przeciąć na pół tak, aby powstały 2 blaty.
Chcąc przygotować taką dekorację z czekolady, jaka jest na bokach tortu, należy roztopić ok. 50 g czekolady w kąpieli wodnej. Następnie nakładać po ok. 1/2 łyżeczki płynnej czekolady na arkusz papieru do pieczenia i tylną stroną łyżeczki rozmarować ją wzdłuż. Wstawić do lodówki do zastygnięcia. W upalne dni taka dekoracja jest nietrwała. Szybko się topi. (Widać na zdjęciach, jak wystająca cześć się zawinęła).
Dziękuję pięknie za odpowiedź. Właśnie przekonałam się, gdy przekroiłam biszkopt ze nie trzeba nasączać. Zrobiłam biszkopt z 6 jaj ,a produkty zrobiłam z półtorej porcji🙂srednica tortu 28 cm a wysoki wyszedł na 10 cm 😄 jutro jak go wyjmę z obreczy to chciałabym zrobic zdjęcie i do Pani wysłać, ale nie wiem jak to zrobić. Robiłam pierwszy raz ten tort i chciałabym się pochwalić jak wyszedł. Serdecznie Panią pozdrawiam 😊
Moje Ciasto z czekoladą było raczej gęste przez tężejącą czekoladę i bardzo ciężki było wymieszać pianę z białek Trwało to długo Biszkopt słabo wyrósł Co żle zrobiłam ?
Czekolada nie powinna tężeć. Powinna pozostać płynna, ale już chłodna. Ciasto przed dodaniem piany wychodzi gęste, ale piana je rozrzedzi i będzie średnio gęste. Dodałam zdjęcia do przepisu. Może one będą pomocne. Ciasto nie jest wysokie, ale da się je przeciąć na dwa blaty.
Czekolada po prostu ze swojej natury tężeje jak będzie stała czy jak się ją doda do masła z cukrem i ten krem już się robi bardzo gesty i dlatego nie mogłam w nim rozmieszać piany z białek ☹️
Zgadza się. Stężeje jak będzie długo stać, ale jak postoi chwilę to będzie dalej płynna. Proszę też pamiętać, aby czekoladę roztapiać w kąpieli wodnej bardzo powoli na niskiej/ średniej mocy palnika. Jak zrobimy to za szybko to za wysoka temperatura wpłynie na nią niekorzystnie, na jej konsystencję. Proszę też użyć zwykłej czekolady o 50% tłuszczu. Można też najpierw oddzielić białka od żółtek, żeby za długo czekolada nie stała. W czasie ubijania masła z cukrem akurat ostygnie. Może być lekko ciepła, jak się ją dodaje do masła. Będzie jeszcze płynniejsza 🙂
Czy to ciasto z migdałami ma być takie gęste Wogóle piana nie chciala sie w nim rozmieszać Rozmieszalam ale z takiej piany to nici chyba Raczej biszkopt nie urośnie Co zrobiłam źle ?
Witam czy to tortu ambasador mozna dodac do budyniu brzoskwiniiwego zurawine albo dżemem zurawinowy czy druga opcja posmarowac ciasto dzemem żurawinowym i dac budyn brzoskwiniowy ktora opcja jest lepsza
Nie kombinowałabym tak, bo może wyjść bardziej suchy. Może lepiej zwiększ ilość składników w cieście np. z 6 jaj. Tylko należy wydłużyć czas pieczenia i piec do suchego patyczka.
zrobiłam mamie na 60 urodziny tort niespodziankę i wszyscy zaskoczeni nie znali takiej wersji ambasadora ale za to bardzo smacznie zaskoczeni :) torcik wyszedł przepyszny, na pewno będzie często gościł na naszym stole :D
Czy nie wyjdzie za mało masy z 250 ml mleka? to bardzo mała porcja... a chciałbym żeby grubość mas wyszła jak na zdjęciu :)
A odnośnie czekolady do masy to jaka ma być mleczna, gorzka?
Witam.
Czy moge wczesniej przygotowac biszkopt? tzn dzisiaj i czy do soboty zanim przeloze masami nie zczerstwieje? a biszkopt jest bardziej suchy czy wilgotny?? ile moge dodac alkoholu do masy ?? prosze o info zebym nie sknocila ciasta na swieta :)
Ciasto nie jest suche, ale nie piekłabym go aż dwa dni wcześniej. Chyba, że ewentualnie będziesz je trzymać w lodówce, żeby nie obsychało. Możesz również zrobić już cały tort. W lodówce wytrzyma parę dni. Alkoholu dodawaj stopniowo do smaku. Przy dużej ilości alkoholu masa może się zwarzyć, więc ostrożnie.
przepyszne ciasto a'la torcik. Nie umiem piec ale to wyszło i jest znakomite. Wkrótce znów je zrobię a przepis przekazała mi koleżanka. Ala dziękuję :)