Robiłam jakiś czas temu z paczki"KREMÓWKA PAPIESKA " z tych co reklamują ale było czuć samą chemią nie polecam !!!!
Kremówka / Napoleonka
Prezentuję Wam przepis na pyszną kremówkę (napoleonkę). O nazwę tego ciastka sprzeczali się już niejedni ;-). Pochodzę z Małopolski i dla mnie będzie to zawsze kremówka. Napoleonka natomiast to wysokie ciastko z dużą ilością różowej lub białej pianki w środku.
Koniecznie chciałam upiec kremówkę podobną do tej, którą można kupić (przynajmniej w moich regionach) w cukierniach. Powinna ona być na cieście francuskim, przełożona masą budyniową (raczej gęstym budyniem) i posypana z góry cukrem pudrem. Ciasto jest delikatne, rozwarstwia się wspaniale i ładnie wyrasta. Masy chciałam, aby było dużo. Chcąc uzyskać ilość masy taką, jaka jest w kupnych kremówkach potrzebowałam ugotować budyń aż z 1 litra mleka. Pomimo tego masa trzyma się ładnie i nie wypływa.
Składniki:
Ciasto francuskie:
- 300 g masła
- 300 g mąki pszennej
- 1 jajko (rozmiar M)
- ½ łyżki octu (ok. 5%)
- ok. 100 ml ciepłej wody
Masa budyniowa:
- 1 litr mleka
- 50 g masła
- 4 żółtka
- 2 jajka (rozmiar M)
- 200 g cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 120 g mąki pszennej
- 70g skrobi ziemniaczanej
Dodatkowo:
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania:
- Przygotować ciasto francuskie: 300g masła i 100g mąki zagnieść na jednolitą masę. Masę położyć na kawałku folii spożywczej, przykryć drugim kawałkiem folii i spłaszczyć ręką lub rozwałkować w kwadrat o grubości ok. 2 cm. Zawiniętą masę maślaną w folię wstawić do lodówki.
- W tym czasie z reszty składników zagnieść ciasto, dodając tyle wody, aby miało konsystencję ciasta pierogowego. Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie w kształt koła.
- Na środku ciasta położyć schłodzoną masę maślaną z lodówki. Ciasto złożyć w kopertę i dokładnie skleić brzegi.
- Ciasto odwrócić złączeniami do dołu i rozwałkować na długi prostokąt o grubości ok. 1 cm. (Należy wałkować zawsze w jednym kierunku).
- Ciasto złożyć na 3 części, jak list. Leciutko rozwałkować (tylko wałkiem docisnąć, aby było troszkę cieńsze, wtedy lepiej się schłodzi) i zawinąć w folię. Zawinięte ciasto położyć na desce i wstawić do zamrażalnika na 15 minut.
- Ciasto wyciągnąć z zamrażalnika, obrócić o 90° i ponownie rozwałkować na podłużny prostokąt. Ponownie złożyć jak list. Leciutko rozwałkować (tylko docisnąć wałkiem, aby ciasto było cieńsze), zawinąć w folię i wstawić do zamrażalnika na 15 minut. Czynność tą powtórzyć jeszcze 2 razy, wkładając za każdym razem ciasto do zamrażalnika na 15 minut.
- Gotowe ciasto należy przeciąć na pół. Jedną połowę zawinąć w folię i wstawić do lodówki.
- Drugą połowę ciasta rozwałkować na posypanym mąką blacie, na duży prostokątny placek. (Ciasto pod wpływem pieczenia znacznie się kurczy). Ciasto przełożyć na dużą, płaską blachę z piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia, ewentualnie wyrównać nożem brzegi i nakłuć widelcem.
- Piec w nagrzanym piekarniku ok. 15 minut, na złoty kolor, w temperaturze 220°C, grzałka góra- dół. Po kilku minutach pieczenia, ciasto zacznie rosnąć. Należy wtedy otworzyć piekarnik i nakłuć widelcem wybrzuszenia. W ten sam sposób upiec drugi placek. Placki pozostawić do ostygnięcia. Jeden placek, przeznaczony na górę ciasta, pokroić (najlepiej nożem z ząbkami) na kwadraty, takiej wielkości, jakiej mają być kremówki. (Ułatwi to później krojenie ciasta).
- Przygotować masę budyniową: Ok. 750 ml mleka zagotować z masłem, cukrem i cukrem waniliowym. Resztę mleka zmiksować z jajkami, żółtkami, mąką i skrobią. Dodać do gotującego się mleka, miksując, aby nie powstały grudki. Ugotować gęsty budyń. Budyń pozostawić do lekkiego ostygnięcia, mieszając krótko co jakiś czas. Jeszcze lekko ciepły wylać na pierwszy placek z ciasta francuskiego. (Dolne ciasto francuskie najlepiej jest owinąć dodatkowo paskiem zrobionym ze zwiniętej kilkakrotnie folii aluminiowej, aby masa budyniowa nie wypływała). Na masie budyniowej ułożyć pocięte kwadraty.
- Ciasto wstawić do lodówki na co najmniej kilka godzin.
- Całość posypać cukrem pudrem. Ciasto najlepiej jest kroić ostrym nożem z ząbkami.
Całkowity czas przygotowania: |
||
Ilość porcji: |
ok. 24 |
|
Trudność: | trudna | |
Koszt: | średni |