Jedno z klasycznych ciast. Fale Dunaju to dwukolorowe ciasto ucierane z zatopionymi w nim wiśniami, masą budyniową i polewą czekoladową na wierzchu. To dzięki wiśniom powstaje charakterystyczna fala. Jest nieskomplikowane i dość szybkie do przygotowania.
Składniki: Ciasto ucierane:
3 jajka
170g cukru
175ml oleju
175ml mleka + 1 łyżka (temp. pokojowa)
350g mąki pszennej
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka kakao
wiśnie z kompotu (waga samych wiśni 350g)
Masa budyniowa:
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (na 500ml mleka)
400ml mleka
2 łyżki cukru
250g masła
Polewa czekoladowa:
200g gorzkiej czekolady
2 łyżki kremu czekoladowego Nutella
1 łyżka oleju
Sposób przygotowania:
Wiśnie odsączyć na sitku.
Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dalej miksując dodawać stopniowo olej. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodać stopniowo do ubitej masy na przemian z 175ml mleka (ucieram mikserem na małych obrotach).
Połowę ciasta przełożyć do prostokątnej formy (o wymiarach ok. 35x24cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Do reszty ciasta dodać kakao i łyżkę mleka. Wymieszać. Ciemne ciasto rozłożyć na jasnym cieście.
Na ciemnym cieście ułożyć wiśnie. (Można je lekko wcisnąć w ciasto).
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 25- 30 minut w temperaturze 180°C. Ciasto pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować masę budyniową. Ok. 350ml mleka zagotować. Resztę mleka wymieszać z budyniem i cukrem. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając, aby nie powstały grudki. Chwilkę gotować (ok. 1 minuty), aż budyń zgęstnieje. Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dalej miksując dodawać stopniowo zimny budyń.
Masę budyniową rozsmarować na zimnym cieście. Ciasto wstawić do lodówki.
Przygotować polewę czekoladową. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Dodać Nutellę i olej i wymieszać. Gotową polewę wylać na ciasto. Można zrobić dodatkowo falisty wzorek na polewie.
Smacznego.
Przepis pochodzi z tej strony, „Donauwelle-super easy”.
Bardzo dobry przepis i pyszne ciasto😍 To standardowe proporcje kremu budyniowego, kluczowe jest aby masło było utarte na biały puch a nie tylko rozmieszane, w przeciwnym wypadku krem wyjdzie bardzo tłusty, dodatkowo można zwiększyć o pół porcji budyń.
Ciasto łatwe do zrobienia i nie wymaga dużo składników, jednak coś jest nie tak z przepisem ponieważ ciasto trochę zakalcowate a robione 1 do 1, proporcja masy zdecydowanie za mała.
Prosty, fajny przepis. Właśnie się zajadamy. Ale zamiast budyniu z proszku i ogromnej ilości masła, polecam zrobić creme pattisere z tego blogu oraz polewę ganache. I dużo owoców. W mojej wersji były to świeże borówki. Piekłam 30 minut w nieco większej blaszce. Pyszności.
Rewelacyjny przepis ! Ciasto bardzo łatwe w przygotowaniu , nie ma mowy o żadnym zakalcu , udało się idealnie . Polecam każdemu łasuchowi i życzę smacznego .
Pamiętam ten placek z lat dzieciństwa, kiedy to babcia koleżanki go piekła, a ta przynosiła go na dwór. Dostałam wiśnie i postanowiłam przypomnieć sobie smak dzieciństwa. Wyszedł super, choć z własnej winy zepsułam budyń. Za ciepły budyń zmiksowałam z maslem i niestety jest lejący.nasteonym razem uzbroję się w cierpliwość. Polewę zrobiłam z masła, cukru pudru i kakao. Ogólnie jest bardzo smaczny. Polecam.