Stollen (Drożdżowa strucla bożonarodzeniowa)

25 Komentarzy
Stollen (Drożdżowa Strucla Bożonarodzeniowa)

Stollen to tradycyjna, niemiecka, świąteczna strucla bożonarodzeniowa. Jest to drożdżowa strucla z dużą ilością bakalii. Właściwie to powiedziałabym, że bardziej bakalie w cieście :) Stollen ma oryginalny kształt, jedna połowa ciasta jest wyższa od drugiej i jest posypany grubą warstwą cukru pudru. Jest nawet do kupienia specjalna forma tylko do pieczenia Stollen. Ten specyficzny kształt i warstwa cukru pudru ma przypominać małe Dzieciątko Boże owinięte w pieluszkę.

Ciasto jest bardzo nabite bakaliami. Są w nim rodzynki, migdały, kandyzowana skórka pomarańczowa i cytrynowa oraz marcepan. Poniższy przepis jest na stollen klasyczny (zwany Christstollen lub Dresdner Stollen). Jest bardzo dużo odmian tego ciasta. Inne bardzo popularne są z nadzieniem marcepanem, quarkiem lub makiem. Bardzo lubię to ciasto. Jest ciężkie, bardzo bakaliowe, słodkie i wilgotne. Nadaje się do jedzenia właściwie zaraz po upieczeniu, choć powinno poczekać się chociażby do dnia następnego, aby przeszło smakiem. Pomimo tego, że jest to ciasto drożdżowe, można je owinąć w folię aluminiową i przechować przez co najmniej 2 tygodnie.

Składniki na dwie strucle:

Mieszanka bakaliowa:

  • 500 g rodzynek
  • 150 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 100 g kandyzowanej skórki cytrynowej
  • 200 g posiekanych migdałów bez skórki (można posiekać migdały w słupkach)
  • 8 kropli aromatu migdałowego
  • 70 ml rumu
  • nasiona z jednej laski wanilii
  • starta skórka z jednej pomarańczy
  • 120 ml wody

Ciasto drożdżowe:

  • ok. 70 g świeżych drożdży
  • 240 ml mleka
  • 25 g cukru
  • 600 g mąki pszennej (najlepiej typu 550)
  • 3 żółtka
  • szczypta soli
  • 200 g masy marcepanowej
  • 200 g masła

Dodatkowo:

Sposób przygotowania:

  1. Dzień wcześniej wymieszać w misce wszystkie składniki na mieszankę bakaliową. Przykryć folią lub talerzem. Pozostawić na noc.
  2. Na drugi dzień wymieszać w dużej misce 300g mąki z cukrem. Zrobić w mące wgłębienie, wlać 150ml zimnego mleka i dodać pokruszone drożdże. Zagnieść ciasto. (Ciasto będzie twarde). Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia. (Ciasto powinno podwoić swoją objętość).
  3. Do wyrośniętego ciasta dodać resztę mąki (300g), resztę mleka, żółtka i szczyptę soli. Zagnieść ciasto na jednolitą masę. Dodać starty na tarce o dużych oczkach marcepan. Ponownie zagnieść ciasto. Na końcu dodać 200g pokrojonego na małe kawałki masła. Zagnieść ciasto. Dopiero jak masło dobrze połączy się z ciastem dodać mieszankę bakaliową i jeszcze raz zagnieść ciasto. Ciasto posypać mąką, przykryć ściereczką i pozostawić na 40 minut.
  4. Ciasto podzielić na pół. Na posypanym mąką blacie uformować z każdej połowy ciasta owal (ok. 30x 20cm). Wzdłuż, przez środek zrobić głębokie wgłębienie.
  5. Jedną połowę ciasta spłaszczyć.
  6. Spłaszczoną połowę ciasta zarzucić na drugą. (Dobrze założyć, żeby podczas pieczenia ciasto nie straciło kształtu).
  7. Dwie gotowe strucle przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Strucle najlepiej oddzielić złożoną kilkakrotnie folią aluminiową, aby nie skleiły się podczas pieczenia. Ciasto pozostawić na 10 minut.

2

  1. Piec w nagrzanym piekarniku 10 minut w temperaturze 200°C (grzałka góra- dół). Po 10 minutach zredukować temperaturę do 180°C i piec kolejne 40- 45 minut. Przed końcem pieczenia w razie potrzeby przykryć ciasta z góry folią aluminiową.
  2. 100- 200g masła roztopić. Gorące strucle posmarować masłem i posypać grubo cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym. Ciasto można jeść jak tylko ostygnie, ale zaleca się owinięcie strucli w folię aluminiową i pozostawienie co najmniej do następnego dnia. Następnego dnia należy usunąć nadmiar cukru i ponownie posmarować ciasta cienko roztopionym masłem i posypać cukrem pudrem.
  3. Ciasta przechowywać w chłodnym miejscu tydzień, nawet dwa, owinięte szczelnie w folię aluminiową. Najlepiej dodatkowo wsadzić je jeszcze do metalowej puszki lub worka, żeby chronić przed wyschnięciem.

Uwagi:

  • Należy dość ściśle uformować strucle i dobrze założyć jedną połówkę ciasta na drugą, ponieważ ciasto rozchodzi się na boki podczas pieczenia. Wyczytałam, że można ciasto owinąć w pasek z folii aluminiowej zwinięty kilkakrotnie, aby ciasto nie straciło za bardzo kształtu. Ja tego nie robiłam.
  • Nie należy za długo wyrabiać ciasta, ani przekraczać czasu wyrastania.
Stollen (Drożdżowa Strucla Bożonarodzeniowa) Stollen (Drożdżowa Strucla Bożonarodzeniowa) Stollen (Drożdżowa Strucla Bożonarodzeniowa)
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ilość osób w tej konwersacji:
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Miriam · 3 lat temu
    Ciasto drozdzowe"po polsku",robi sie w cieple i jest pulchne i wyrosniete.Natomiast drozdzowe "po niemiecku"robi sie na zimno(moja tesciowa wkladala do wyrosniecia ciasto do...lodowki)i czesto trwa to przygotowanie pare dni.Roznica?ano.Niemieckie jest twarde,plaskie,ale mozna dlugo przechowac i zachowuje dlugo swiezosc.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Damian · 4 lat temu
    Witam! Czy w przepisie na pewno ma być 70g drożdży?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Grażyna · 4 lat temu
    Stollen zrobiłam po raz pierwszy rok temu, specjalnie dla gości z Berlina. Byli zachwyceni. Zresztą, ciasto zachwyciło wszystkich, którzy próbowali. Nie mogę się doczekać powtórzenia tego dzieła w tym roku. Dziękuję Pani za precyzyjne, jasne przepisy. Z wielu korzystam.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Karola · 5 lat temu
    Witam,bede robic stollen wlasnie z Pani przepisu zastanawiam się tylko czy rzeczywiście jak doda się zimne mleko to ciasto wyrośnie?i czy mozna uformowac tak jak na bochenek chleba bez zadnego zarzucania?bo nie za bardzo wiem jak to zrobić,pozdrawiam serdecznie
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Brytnej · 6 lat temu
    Ponieważ Stollen oznacza również korytarz w kopalni, co tłumaczy się na polski "sztolnia", też tak już od lat nazywam to ciasto i sądzę, że byłaby to właściwa nazwa - sztolnia drezdeńska.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Ewka · 6 lat temu
    Dlaczego taki skomplikowany przepis. Stollen należy piec 2-3 tygodnie przed świętami- na tym polega cały urok tego ciasta. . Przechowywać po ostygnięciu dobrze zawinięte w folię aluminiową w b. chłodnym miejscu, bez problemu w pudle na balkonie. Dopiero wtedy, jak leżakuje w chłodzie, nabiera odpowiedniej kruchości. Nie daję nic co jest kandyzowane, nie mam zaufania do kupowanych owoców lub skórki -kanzyzowanych. Zdrowsze są rodzynki, żurawina, migdały lub orzechy włoskie. Co kto lubi. Ponizej mój przepis - sprawdzony!

    Na 500g mąki około 300g wszystkich dodatków- bakalii. (marcepan niekoniecznie]. Rodzynki i żurawię moczę wcześniej (wystarczą 2-3 godziny) w rumie, odcedzam. Orzeczy włoskie siekam lub daję sparzone i posiekane migdały ew. wiórki migdałowe.
    Masła daję 200g i dodatkowo 50g, rozpuszczonego do posmarowania przed posypaniem (grubo) cukrem pudrem z wanilią - ZARAZ po wyjęciu stollen z piekarnika dopóki są gorące. Drożdzy swieżych 4-5dag (1.mała kostka), cukru drobnego ok. 5 dag, mleka ok.120ml, sól, 2 jajka i 1. zółtko. Po schłodzeniu upieczonych stollen (formuję 2 sztuki) nalezy je b.szczelnie zawinąć w folię auluminiową, przechowywać w chłodnym miejscu. Oczywiście wczesniej, jak są gorące, obficie smarujemy rozpuszczonym masłem i posypujemy grubą warstwą cukru pudru z wanilią.
    Odwijamy i degustujemy stollen dopiero w Wigilię.
    Stollen sympolizuje zawinięte Dzieciątko w pieluszki:-), dlatego ma taki kształt. Ja dłuższy koniec wałkuję lekko w 1/3 i przekładam na tę grubsza część. Można uformować podłużną "górkę" z charakterystycznym wgłębieniem i też bedzie ok.
    Piec w temp. 170 st 30 minut, obnizyć na 140 i piec kolejne 20-30 min. Prościej - piec ok godziny w temp. 165 st. do suchego patyczka. Piekarnik musi być wczesniej dobrze nagrzany.
    Ciaso jest ciężkie i maślane, stosunkowo długo wyrasta 1-1/5 godz., nawet 2.
    Po uformowaniu stollen- 1.dużej lub 2.mniejszych należy je pozostawić w cieple do wyrosnięcia 20-30 min.
    Bakalie maja tendencje do przypalania. Jeżeli wystają z ciasta, można przykryć stollen papierem w trakcie pieczenia.
    Smacznego.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Joa · 9 lat temu
    Bardzo proszę o odpowiedź, jutro robię Stollen. Czytam przepis, komentarze i nie wiem czy w przypadku użycia suchych drożdży również mam wykonać tę czynność z dzieleniem składników czy od razu mogę wszystko wymieszać? w sensie czy mam wykonać etap opisany w punkcie 2? czy może wymieszać wszystko (całą mąkę, mleko itp.), pozostawić do wyrośnięcia i gdy wyrośnie to dodać tylko masło, marcepan, bakalie i dać do wyrośnięcia na kolejne 40 minut?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    MoniQ · 12 lat temu
    Przepis wybrałam spośród tysiąca innych bo urzekło mnie zdjęcie :) I właśnie przygotowuję na jutro bakalie, niestety nie mam rumu. Mogę zastąpić go whiskey? Zwykłą albo miodową?
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Agnieszka · 12 lat temu
    Właśnie upiekłam, studzi się, ale... Kiedy dodałam drugą część mąki, nie mogłam zagnieść, ciasto było tak suche, dolałam odrobinę mleka. Później, po dodaniu marcepana i masła było dość luźnie, nie dało się zagnieść jak zwykłe drożdżowe ciasto. Czy dolanie mleka było strasznym błędem? I czy mogłam zepsuć ciasto?Proszę rozwiać moje wątpliwości. Dziękuję. Agnieszka
    • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
      Joanna Moderator · 6 lat temu
      Agnieszko, jak wyszło to się okaże, gdy rozkroisz. Ciasto powinno być raczej zbite i ciężkie. Nie wiem ile tego mleka dodałaś, ale może będzie wszystko w porządku.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    krysiaogo · 13 lat temu
    Moja Mamcia pieka tę stollę, ja piekę i jemy ją posmarowaną maselkiem w Wigilię od rana ze względu na tradycyjny post. :P Jest pyszna! Pozdrawiam serdecznie.
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    grażyna · 14 lat temu
    A ja juz upiekłam, jak co roku zresztą. Dla mnie jest to typowe ciasto Bożenarodzeniowe.Życzę spokojnych Świąt
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    ewena · 14 lat temu
    A ja tak właśnie w tym roku myślę również o stollen na święta. Może mi się uda zrealizować;) Smakowicie wygląda!
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Anna · 14 lat temu
    Bardzo ciekawe to ciasto. Mój mąż uwielbia keksa ze względu na dużą ilość bakalii. Jestem pewna, że tym ciastem też byłby zachwycony. Może kiedyś wypróbuję:) Pozdrawiam:)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    karmel-itka. · 14 lat temu
    od kilku lat sie na nią zamierzam. nie, w tym roku nie odpuszczę! tyle bakalii.ach!
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Paula · 14 lat temu
    duuużo bakalii... lubię
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    asieja · 14 lat temu
    pysznie duża ilośc bakalii!
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    Majana · 14 lat temu
    Nigdy nie jadłam. A tak pieknie wyglada i kusi oj bardzo!:)
  • Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
    gosiaa99 · 14 lat temu
    Uwielbiam stollen, a najbardziej z marcepanem! ale co tam twoj wyglada tak wspanaile, ze i bez marcepanu sie obejde ;p:) Ale przyznaje, ze zawsze kupuje..ech Moze w tym roku uda mi sie ukrecic..