Pyszne, słodkie, kremowe ciasto na kakaowym spodzie, z delikatnym kremem krówkowym z dodatkiem daktyli i orzechów oraz delikatną, chrupiącą bezą. Ciasto jest przepyszne, lekkie i rozpływające się w ustach.
Składniki na formę o wymiarach ok. 35x 24 cm:
Ciasto kakaowe:
3 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
160 g cukru
70 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
70 ml wody, temperatura pokojowa
20 g kakao
120 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Beza:
3 białka (z jajek rozmiaru M), temperatura pokojowa
150 g drobnego cukru do wypieków
2 łyżeczki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
Krem krówkowy:
500 g serka mascarpone, schłodzonego
400 g (lub ml) słodkiej śmietanki 30- 36%, schłodzonej
250 g masy krówkowej z puszki, schłodzonej
100 g orzechów włoskich
100 g suszonych daktyli bez pestek
Do posypania:
kakao
Sposób przygotowania:
Dno formy prostokątnej o wymiarach ok. 35x 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
Przygotować ciasto kakaowe: W miseczce wymieszać kakao, mąkę i proszek do pieczenia. Przesiać i odstawić na bok.
Całe jajka ubić z cukrem na jasną, kremową masę. (Miksować ok. 5 minut na najwyższych obrotach). Dalej miksując na wysokich obrotach, wlewać cienkim strumieniem olej i następnie wodę.
Suche składniki z miski dodawać stopniowo do masy jajecznej, miksując robotem kuchennym na najniższych obrotach lub delikatnie trzepaczką, tylko do połączenia się składników.
Ciasto przełożyć do przygotowanej formy.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 25 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół, do suchego patyczka. Pozostawić do ostygnięcia.
Formę umyć i ponownie wyłożyć papierem do pieczenia (wykładając spód i boki formy).
Przygotować bezę: Białka ubić na sztywną pianę. Dalej ubijając na najwyższych obrotach, dodawać stopniowo cukier (po ok. 1 łyżce, robiąc duże odstępy między kolejnym dodaniem). Na końcu dodać skrobię i zmiksować. Piana powinna być gęsta i błyszcząca.
Pianę bezową wyłożyć do formy i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60 minut, aż beza będzie lekko przyrumieniona i chrupiąca, w temperaturze 130°C (najlepiej termoobieg). Pozostawić do ostygnięcia, a następnie wyciągnąć za papier ostrożnie z formy.
Przygotować krem krówkowy: Daktyle i orzechy posiekać na małe kawałki. Wymieszać w misce. Zimną śmietankę i zimny serek mascarpone przełożyć do miski i zmiksować razem na sztywną, puszystą masę. Następnie zmniejszyć obroty miksera na niskie i dodać stopniowo po łyżce masę krówkową, miksując do połączenia. Na końcu wmieszać delikatnie szpatułką daktyle z orzechami.
Do formy włożyć ciasto kakaowe. Wyłożyć krem krówkowy, przykryć bezą i lekko docisnąć.
Ciasto schłodzić przez co najmniej 4 godziny w lodówce (można na noc).
Ładowanie komentarza...
The comment will be refreshed after 00:00.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ewelina·
1 miesięcy temu
Czy nasączać ciasto?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
1 miesięcy temu
Nie ma takiej potrzeby. Spód jest cienki, z dodatkiem oleju, więc nie jest to ciasto mocno suche i w połączeniu z kremem idealne 😊
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ola·
1 miesięcy temu
Czu można użyć kakao niealkalizowane ?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
1 miesięcy temu
Nie używałam, ale podobno w większości przepisów sprawdzi się bez problemu.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Anna·
1 miesięcy temu
Zastanawiałam się nad zrobieniem tego ciasta bo dużo jest opinii że jest przesłodzone. Zrobiłam. Ktoś kto dawał takie opinie chyba nigdy tego ciasta nie robił a jedynie popatrzył na składniki bo i daktyle i krówka i dużo cukru do biszkoptu i do bezy - faktycznie cukru nie jest mało ale w smaku ciasto wcale nie jest przesłodzone. Co dwa tygodnie piekę ciasto, na co dzień nie jem słodyczy więc nie mam zaburzonego odczucia smaku cukru i mogę powiedzieć że ciasto na słodkość jest w sam raz, nie ma potrzeby zmniejszania ilości cukru. Wyszło pyszne i polecam
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Maria·
2 miesięcy temu
Pyszne ciasto, niebo w gębie😋
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kasia·
2 miesięcy temu
Czy trzeba dodać olej do ciasta?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Edyta·
3 miesięcy temu
Na którym poziomie pieczemy bezę?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
3 miesięcy temu
Piekę na poziomie poniżej połowy. U mnie jest to druga szyna od dołu.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Aga·
3 miesięcy temu
Kiedyś zrobiłam Dakłas na spodzie od porzeczkowa, okazał się trochę za suchy. Dzisiaj zrobię spod wg przepisu ale postaram się go nasączyć 😉
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Aneta·
5 miesięcy temu
Nie doczytałam i dałam całą puszkę kajmaku 😣 będzie się dało zjeść ?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Beata ·
5 miesięcy temu
Czy daktyle są niezbędne? Można je czymś zastąpić?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 miesięcy temu
Można pominąć, ale warto dodać. Wyobrażam sobie, że drobno pokrojone figi też by tutaj pasowały.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Marta·
4 miesięcy temu
Ja dodałam żurawinę suszoną.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Malgorzta ·
1 miesięcy temu
Ja dodaję suszone śliwki i jest pyszne jak dla mnie lepsze jak z daktylami.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Aneta ·
5 miesięcy temu
Dzień dobry, czy można zrobić ciasto w okrągłej formie do pieczenia?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
5 miesięcy temu
Tak, można. Proszę tylko przeliczyć składniki do rozmiarów swojej tortownicy według przelicznika form do pieczenia (jest podlinkowane w menu w poradach kulinarnych).
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Arleta ·
6 miesięcy temu
Mega ciasto i zawsze znika jako pierwsze 😋😋😋
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna·
6 miesięcy temu
Ja na ciasto czekoladowe wykładam śliwkowe powidła, nanie masę, ale kajmakiem daje 2 łyżki, no i beza z płatkami migdałowymi- obłędne ciacho
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ania·
7 miesięcy temu
Beznadziejne ciasto mdłe bez smaku nie polecam a dużo piękę
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Aga·
5 miesięcy temu
Jak to ciasto jest mdłe i bez smaku,to aż strach pomyśleć co się jada u ciebie w domu ze „smakiem”🤢
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ja·
4 miesięcy temu
Zazdrosnica. Na pewno ci nie wyszlo ;) To najpyszniejsze ciasto jakiekolwoek jadlam
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
kate·
2 miesięcy temu
bzdury, ciasto jest wyjątkowe, nie jedz tak dużo, będzie ok
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
A.Ch·
19 dni temu
Nie słuchajcie Ani 😆 moja teściowa wzięła dokładkę tego ciasta i poprosiła żeby jej upiec na urodziny. Tak więc ciasto jest wyborne!
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Beata·
7 miesięcy temu
Zrobiłam wg przepisu. Wyszło doskonale. Polecam
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Ania·
7 miesięcy temu
Ja totalnie nie umiem piec ciast, a odpukać to ciasto mi wychodzi, wszyscy się nim zajadają jest efektowne i pyszne. Jeśli chodzi o krem to nie wyobrażam sobie jakiegoś bardzo sztywnego kremu na miarę ptasiego mleczka. Dla mnie to ciasto jest idealne i owszem na początku się bałam że będzie za luźny krem ale jak powstało w lodówce było idealnie. Może problem z kremem był właśnie taki że ciasto za wcześnie zostało podane, moim skromnym zdaniem zawsze jest najlepsze na drugi dzień, te min 4 godziny to i tak za mało także polecam zacząć robić po południu przed dniem w którym spodziewamy się gości :-)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Jadwiga·
6 miesięcy temu
Też tak uważam,że ciasto genialne,wszystkim bardzo smakuje,ale ja dodatkowo kropię ciasto kawą ze spirytusem,a do kremu dodaje 2 łyżeczki żelatyny namoczonej w mleku.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kasia·
7 miesięcy temu
Ciasto wyszło idealnie. Jedynie spód zrobiłam wg swojego przepisu na ciemny biszkopt .Poza tym ciasto jest przeraźliwie słodkie. Może to wina kajmaku, którego użyłam, był strasznie słodki . Przepis super.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
paulina·
8 miesięcy temu
Najgorszy przepis na to ciasto jaki kiedykolwiek miałam. Masa nie tężeje. Za duzo mascarpone za mało świetny- uważajcie:)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Gosia·
7 miesięcy temu
A ja właśnie je jem od koleżanki, która zrobiła identycznie z tego przepisu i jest przepyszne i zwięzłe. Także ewidentnie coś Pani nie wyszło
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Daria ;)·
7 miesięcy temu
u mnie zawsze wychodzi i zrobiło furrore w pracy ;)
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Sylwia·
7 miesięcy temu
Robię drugi raz z tego przepisu i wszystko jest idealne. Ciasto pyszne polecam
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Justyna·
7 miesięcy temu
Robiłam kilka razy według przepisu i mi krem wychodzi bez problemu
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Gość ·
4 miesięcy temu
Tężeje,trzeba dłużej miksować.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Kasia·
8 miesięcy temu
A czy można nie dodawać kakao?
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Joanna Moderator·
8 miesięcy temu
Myślę, że tak. Dodałabym skrobi lub mąki pszennej w to miejsce.
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Marzena·
10 miesięcy temu
Ciasto SZTOS
Ten komentarz nie został jeszcze opublikowany
Edyta ·
11 miesięcy temu
Robię już 6 raz i za każdym razem znika ze stołu i wszyscy są zadowoleni. Tym razem biszkopt wyrósł mocno więc przecięłam na pół i posmarowałam lekką warstwę kremu a resztę nałożyłam na górę i przykryłam beza. Jajka ze wsi to jest jednak sztos. Zrobiłam w okrągłej formie bo tym razem idzie jako tort urodzinowy dla męża. Jedno z najlepszych ciast jakie robiłam. Ja zaczynam od kremu żeby sobie poleżał w lodówce, na drugi dzień robię beze i spód. Przekładam jak wszystko ostygnie. Zdecydowanie polecam ten przepis!