Wilgotny makowiec w zdrowszej, lżejszej odsłonie. Makowiec jest bezglutenowy, może być bez laktozy, a zamiast cukru osłodzony jest daktylami i musem jabłkowym. Jest smaczny, wilgotny, lekko słodki i łatwy do przygotowania. Możecie polać go np. "Kremem czekoladowo- bananowym", "Sosem czekoladowym z daktyli" lub czekoladą o wysokiej zawartości kakao (roztopioną z 2 łyżeczkami oleju kokosowego).
Składniki na tortownicę o śr. 22 cm:
200 g suchego maku (w ziarenkach lub zmielonego)
350 ml* mleka (roślinnego lub krowiego, u mnie: migdałowe bez dodatku cukru)
80 g suszonych daktyli bez pestek (najlepiej miękkich)
100 g musu jabłkowego, bez dodatku cukru (kupnego lub z przepisu: "Mus jabłkowy")
4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
100 g zmielonych migdałów (najlepiej blanszowanych)
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (ok. 37- 40g)
szczypta soli
2 łyżeczki cynamonu
Sposób przygotowania:
Dno tortownicy o średnicy 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
250 ml mleka zagotować. Mak zalać gorącym mlekiem, przykryć i pozostawić na co najmniej 30 minut. Odkryć i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. (Można pozostawić na noc). Jeśli mak nie jest zmielony, należy go zmielić dwukrotnie w maszynce do mielenia mięsa, używając sitka o drobnych oczkach lub w malakserze np. w thermomixie. (Mleka nie odciskamy).
Daktyle zalać 100 ml gorącego mleka, przykryć i pozostawić na co najmniej 30 minut.
Oddzielić białka od żółtek.
Daktyle z mlekiem, w którym się moczyły przełożyć do wysokiej, wąskiej miski i zmiksować blenderem na gładką masę. Dodać mus jabłkowy i żółtka. Ponownie zmiksować na gładką masę.
Dodać zmielony mak i cynamon. Wymieszać szpatułką lub łyżką. Dodać zmielone migdały i budyń w proszku i wymieszać.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Wmieszać delikatnie szpatułką do masy makowej.
Masę przełożyć do przygotowanej tortownicy.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut, do suchego patyczka, w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół). Po upieczeniu wyciągnąć z piekarnika i pozostawić na kratce kuchennej do całkowitego ostygnięcia.
Uwaga:
* 250 ml mleka jest potrzebna do namoczenia maku. Obojętne, czy używamy maku w ziarenkach, czy zmielonego, zalewamy go gorącym mlekiem i po napęcznieniu nie odciskamy maku z mleka. Mak w ziarenkach należy po napęcznieniu zmielić dwukrotnie, a mak zmielony jest już gotowy do dalszego przygotowania ciasta.
Możesz użyć skrobi kukurydzianej. Może warto też poszukać budyniu innej firmy. Ja mam w domu budyń waniliowy Oetkera i ma w składzie skrobię kukurydzianą, sól, aromat i barwnik.
Świetne, świetne, świetne !!! Zrobiłam moim znajomym Francuzom i byli zaskoczeni. Gdybym nie powiedziałam z czego to by nie domyślili się mimo że drobinki maku widoczne