Jak mrozić banany

Często kupujemy banany i nie wszystkie zjadamy. Leżą sobie, ciemnieją i nie zawsze mamy pomysł na ich wykorzystanie. Można zrobić z nich ciasto bananowe, smoothie, dodać do jaglanki, owsianki, ale jeśli nie mamy czasu i pomysłu po prostu je zamroźmy. Mrożone banany możemy wykorzystać do zrobienia orzeźwiającego smoothie, smoothie bowl, czy szybkich i zdrowych lodów na bazie bananów (zwanych nice cream). Zamrożony banan nadaje kremowej konsystencji, osładza i ochładza.

Odkąd spróbowałam zamrozić banany, zawsze mam co najmniej dwie sztuki w zamrażarce. W ten sposób mogę spontanicznie zrobić fit lody na deser lub orzeźwiający napój w upalny dzień. Nie boję się kupić za dużo bananów z obawy, że się zmarnują ;)

W zależności do czego użyjemy mrożonego banana, możemy zamrozić go pokrojonego, w całości, bez skórki lub ze skórką lub też puree. Osobiście polecam zamrozić banana obranego ze skórki i pokrojonego na kawałki. Łatwo wtedy wyciągnąć potrzebną porcję i mniejsze kawałki łatwiej się miksuje.

Składniki:

  • dojrzałe lub mocno dojrzałe banany

Sposób przygotowania:

  1. Banany obrać ze skórki i pokroić na grubsze plasterki.

Jak mrozić banany

  1. Deskę wyłożyć papierem do pieczenia i ułożyć plasterki bananów tak, aby się nie stykały. (Nie należy wrzucać ich od razu do woreczka, ponieważ zamrożone nie będzie można rozdzielić). Włożyć do zamrażarki na co najmniej 1- 2 godziny lub do całkowitego zamrożenia. Zamrożone kawałki przełożyć do woreczka do mrożenia, wypuścić powietrze, zamknąć i włożyć z powrotem do zamrażarki. (Możecie je również włożyć bezpośrednio do woreczka do mrożenia. Ja tak robię, aby było szybciej. Plasterki bananów należy rozłożyć na płasko tak, aby leżały pojedynczo, wypuścić powietrze z worka i tak na płasko zamrozić).

Jak mrozić banany

Jak mrozić banany

  1. Dobrze jest na woreczku napisać ile bananów się w nim znajduje i datę.
  2. Można przechowywać w zamrażarce do 3- 4 miesięcy.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: niski