Mleko migdałowe

Mleko migdałowe to płyn powstały po odciśnięciu zmiksowanych migdałów z wodą. Jego przygotowanie jest bardzo proste, pod warunkiem, że mamy blender lub malakser, który poradzi sobie ze zmiksowaniem migdałów.

Mleko migdałowe to idealny zastępnik mleka krowiego. Polecane jest szczególnie dla osób nietolerujących laktozy i wegan.

Jeśli chcecie to można migdały obrać najpierw ze skórki. W tym celu należy migdały zalać wrzątkiem i pozostawić na 5- 10 minut, a następnie je obrać, ściskając migdał palcami. Nie jest to konieczne i wymaga dodatkowej pracy. Przetestowałam raz wersję z obieraniem i nie widzę wielkiej różnicy, więc uważam, że szkoda zachodu.

Jeśli chcecie mleko migdałowe nieco osłodzić to polecam podczas jego przygotowania zmiksować razem z migdałami i wodą ok. 6 daktyli suszonych na porcję podaną poniżej.

Składniki na ok. 1 litra mleka migdałowego:

  • 1 szklanka migdałów
  • 4 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody (lub filtrowanej)

Sposób przygotowania:

  1. Migdały zalać zimną wodą i pozostawić na noc.

2

  1. Następnego dnia migdały odcedzić na sitku. Przełożyć do malaksera/ blendera i zalać 4 szklankami wody (przegotowanej i ostudzonej lub filtrowanej). Miksować na najwyższych obrotach tak długo, aż powstanie biały płyn bez kawałków.

3

  1. Sitko, wyłożone gazą lub pieluchą tetrową, położyć na garnku. Całą zawartość blendera przelać na sitko. Następnie wycisnąć mleko do garnka, ściskając porządnie gazę ze zmiksowanymi migdałami. (Mleka wychodzi lekko ponad 1 litr).

4

  1. Mleko przelać do słoika lub butelki. Zakręcić i wstawić do lodówki. Przechowywać w lodówce do 2 dni. (U mnie trzeciego dnia już jest kwaśne i nie nadaje się do użycia).
  2. Pozostałą w środku gazy masę migdałową można wysuszyć (w piekarniku przy niskiej temperaturze) i użyć w wypiekach bezglutenowych jako mąkę migdałową. (Ja suszę ok. 45 minut w temperaturze 100°C z termoobiegiem).

Czas:

Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Ilość:

ponad 1 litr mleka migdałowego

Trudność Trudność: łatwe
Koszt Koszt: niski
Mleko migdałowe

Powiązane przepisy