Krem 3M

Krem 3M to krem z mascarpone, masła i mleka skondensowanego słodzonego. Jak widzicie jego nazwa pochodzi od pierwszych liter składników. Krem używany jest najczęściej do tynkowania i dekoracji tortów. Jest to krem maślany, ale przez dodatek serka mascarpone jest lżejszy i mniej maślany niż inne kremy na bazie masła. Pod masę cukrową raczej nie zdecydowałabym się go położyć, bo staje się szybciej miękki niż inne kremy maślane. Natomiast można ułożyć na nim dekoracje z masy cukrowej, nawet dzień przed podaniem tortu.

Składniki na tort o średnicy 20 cm i ok. 13 cm wysokości (ze skromną dekoracją):

 • 250 g serka mascarpone, temperatura pokojowa (min. 5 godzin wcześniej wyciągnięty z lodówki)
 • 150 g masła (min. 82% tłuszczu), temperatura pokojowa
 • 150 g słodzonego mleka skondensowanego, temperatura pokojowa

Sposób przygotowania:

 1. Masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 10 minut na jasną, miękką i kremową masę.

2

 1. Dalej miksując, wlewać cienkim strumieniem słodzone mleko skondensowane. Zmiksować, aż powstanie gęsty krem.
 2. Następnie dodawać stopniowo mascarpone w 2- 3 porcjach i zmiksować na średnich/ wysokich obrotach ok. 2 minut na gładki krem.
 3. Następnie można miksować przez kilka minut na najniższych obrotach, aby odpowietrzyć krem.

Uwagi:

 • Składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Podczas przygotowania kremu, bardzo łatwo dochodzi do jego zwarzenia. Proszę się nie przerażać, gdy tak się stanie, bo łatwo jest go uratować (o tym napiszę niżej). Najważniejszym warunkiem, aby krem się udał, jest doprowadzenie wszystkich składników do temperatury pokojowej. Ponieważ ser mascarpone potrzebuje sporo czasu na ocieplenie, wszystkie składniki należy wyciągnąć z lodówki co najmniej 5 godzin przed przystąpieniem do przygotowania kremu.
 • Masło musi być prawdziwe (min. 82% tłuszczu).
 • Drugim bardzo ważnym warunkiem udanego kremu jest zmiksowanie masła przez 10 minut na najwyższych obrotach na jasną, puszysto- kremową masę. Masło musi zrobić się naprawdę lekkie, aby szczególnie po połączeniu z mascarpone powstała puszysta masa. Jeśli będzie za mało utarte to po dodaniu serka masa od razu się zwarzy. Osobiście miksuję masło mikserem ręcznym w nie za dużej misce, bo tak masło uciera się najłatwiej. (Posiadam dobry robot planetarny Kenwood, ale przy takiej dla niego niedużej ilości masła jak w przepisie średnio radzi sobie z jego utarciem. Masło pozostaje na misie i haku i trzeba często go wyłączać i ściągać masło ze ścianek, więc najlepszy i najszybszy efekt otrzymuję jednak używając miksera ręcznego. Cały krem przygotowuję przy jego użyciu).
 • Ser mascarpone dodaję stopniowo, dalej miksując na średnich/ wysokich obrotach w 2- 3 porcjach, miksując ok. 2 minut na puszysty krem.
 • Jeśli krem po dodaniu mascarpone się zwarzy, co pomimo składników o temperaturze pokojowej się zdarza, należy ok. ⅓ kremu podgrzać w garnuszku lub w kuchence mikrofalowej, aż zrobi się płynny. Ten roztopiony krem wlewać stopniowo do zwarzonego kremu, cały czas miksując na wysokich obrotach, aż wszystko się połączy i powstanie gładki krem. (Gdyby to nie pomogło, powtórzyć czynność).
 • Krem należy użyć zaraz po przygotowaniu. Ma wtedy idealną konsystencję. Jeśli postoi w misce na blacie przez godzinę, czy dłużej lub schłodzimy go w lodówce to po ponownym rozmieszaniu, czy zmiksowaniu warzy się. W tym wypadku należy zwarzony krem uratować w sposób opisany wyżej.
 • Masę można barwić na dowolny kolor. Można dodać barwnik spożywczy w żelu/ paście lub proszku.
 • Masa ma kolor żółtawy. Chcąc uzyskać kolor biały należy użyć białego barwnika spożywczego/ wybielacza.
 • Chcąc uzyskać czekoladową masę należy użyć roztopionej, ostudzonej czekolady lub przesianego kakao, dodając jej/go stopniowo do gotowego kremu do uzyskania odpowiedniej intensywności koloru.
 • Dla orzeźwienia smaku można do masy dodać trochę wyciśniętego soku z cytryny.
 • Masę należy nakładać na schłodzony przez co najmniej kilka godzin (min. 4) w lodówce tort.
 • Tort obłożony tą masą polecam wyciągnąć przed podaniem wcześniej z lodówki, aby masa zdążyła ocieplić się do temperatury pokojowej, wtedy będzie smaczniejsza. Tort kroi się najlepiej, gdy przed każdym nacięciem zanurzymy nóż w gorącej wodzie, a następnie szybko go osuszymy np. ręcznikiem papierowym.

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Liczba porcji:

Masy wystarcza do obłożenia tortu o średnicy 20 cm i ok. 13 cm wysokości, składającego się z 4 blatów oraz na zrobienie małej dekoracji.

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Krem 3M Krem 3M