Żelka malinowa

Żelka malinowa do tortów to warstwa galaretki przygotowana ze świeżych lub mrożonych malin, żelatyny oraz cukru do smaku. Jest intensywnie malinowa w smaku, ma piękny intensywny kolor, jest orzeźwiająca i mało słodka. Żelka w torcie wzbogaca go smakowo, upiększa w przekroju i dodaje orzeźwiającej nuty.

Średnica żelki musi być mniejsza niż średnica tortu, a lukę należy wypełnić kremem. Jest to ważne, aby uniknąć wybrzuszenia na boku tortu, przebarwienia tynku i problemu z pokryciem tortu tynkiem, który będzie ślizgał się po żelce i jej nie pokryje. Dlatego też, żelkę należy przygotować w tortownicy o co najmniej 2- 3 cm mniejszej niż blaty tortu.

Chcąc przeliczyć ilość składników na inny wymiar tortownicy, skorzystaj z przelicznika form: "Przelicznik form do pieczenia".

Żelkę przełożyłam na talerz TYLKO na potrzeby zdjęć. Proszę tego nie robić, tylko umieścić żelkę od razu na blacie posmarowanym kremem, ponieważ żelka przyklei się do talerza.

Żelkę można zrobić dzień przed przygotowaniem tortu.

Poniżej podaję sposób przygotowania dla malin świeżych i mrożonych. Mrożone rozmrażam, podgrzewając je w garnku z cukrem, aż się rozmrożą i rozpadną. Natomiast świeże też można podgrzać z cukrem, aż się rozpadną, ale uważam, że lepiej je tylko zblendować bez ogrzewania, aby zachować pełnię witamin.

Przykładowe torty z żelką malinową: "Tort ajerkoniakowo- kawowy", "Tort komunijny z dekoracją z izomaltu", "Tort cytrynowy z lemon curd (w stylu fault line cake)", "Tort czekoladowo- malinowo- krówkowy".

Żelka malinowa z malin świeżych:

Składniki na tortownicę o śr. 17 cm, żelka o grubości ok. 1cm:

 • 250 g świeżych malin (lub 200 ml puree malinowego)
 • 2 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku (5 g)
 • 2 łyżki zimnej wody
 • 30 g cukru

Sposób przygotowania:

 1. Tortownicę o średnicy ok. 17 cm wyłożyć folią spożywczą, wykładając dno i boki formy.
 2. Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia na ok. 10 minut.
 3. Maliny przełożyć do miski i zasypać cukrem. Zmiksować blenderem, a następnie przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek. (Powinniśmy uzyskać ok. 200 ml puree malinowego).
 4. Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając, aż się rozpuści. (Należy uważać, aby nie doprowadzić do jej zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Do rozpuszczonej żelatyny wlewać puree malinowe, mieszając łyżką.
 5. Puree wlać do przygotowanej tortownicy. Chłodne wstawić do lodówki na co najmniej 1 godzinę do stężenia. (Można wstawić do lodówki na noc).
 6. Odpiąć obręcz tortownicy i wyciągnąć żelkę z formy.
 7. Żelkę należy przełożyć na posmarowany blat kremem. (Cienka warstwa kremu jest potrzebna, aby żelka się do niego przykleiła). Na środku tortu ułożyć żelkę, odwróconą (folią do góry). Ściągnąć folię. Przykryć kremem z góry i z boków.

Żelka malinowa z malin mrożonych lub świeżych:

Składniki na tortownicę o śr. 17 cm, żelka o grubości ok. 1cm:

 • 250 g malin, świeżych lub mrożonych (lub 200 ml puree malinowego)
 • 2 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku (5 g)
 • 2 łyżki zimnej wody
 • 30 g cukru

Sposób przygotowania:

 1. Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia na ok. 10 minut.
 2. Maliny przełożyć do garnka i zasypać cukrem. Podgrzewać na niskiej mocy palnika, mieszając, aż cukier się rozpuści i maliny zmiękną.

2

 1. Garnek ściągnąć z pieca i maliny przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek. (Powinniśmy uzyskać ok. 200 ml puree malinowego).

3

 1. Puree malinowe mocno podgrzać. Wlewać do napęczniałej żelatyny, mieszając łyżką. Mieszać dokładnie, aby żelatyna się rozpuściła. (Inny sposób: Nie podgrzewamy przetartego puree. Natomiast podgrzewamy, mieszając napęczniałą żelatynę, aż się rozpuści. Należy uważać, aby nie doprowadzić do jej zagotowania, bo straci właściwości żelujące. Mieszając, wlewamy stopniowo puree).

4

 1. Tortownicę o średnicy ok. 17 cm wyłożyć folią spożywczą, wykładając dno i boki formy.
 2. Puree wlać do tortownicy. Chłodne wstawić do lodówki na co najmniej 1 godzinę do stężenia. (Można wstawić do lodówki na noc).

5

 1. Odpiąć obręcz tortownicy i wyciągnąć żelkę z formy.
 2. Żelkę należy przełożyć na posmarowany blat kremem. (Cienka warstwa kremu jest potrzebna, aby żelka się do niego przykleiła). Na środku tortu ułożyć żelkę, odwróconą (folią do góry). Ściągnąć folię. Przykryć kremem z góry i z boków.

6

Czas:

Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: średni
Żelka malinowa