Zaczyn drożdżowy

Przygotowując ciasto drożdżowe ze świeżych drożdży, zaczynamy od przygotowania zaczynu. Dobrze wyrośnięty zaczyn wpłynie na lekkość i pulchność naszego ciasta. W przypadku suchych drożdży instant, nie trzeba przygotowywać zaczynu. Wystarczy wymieszać je z mąką, dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto.

Do przygotowania zaczynu drożdżowego potrzebujemy: świeże drożdże, trochę cukru (lub miodu), mleka (lub wody) i mąki. Proporcje mogą się różnić w zależności od przepisu. Proszę postępować według przepisu na wybrane ciasto. Gdyby przepis był na drożdżach instant, a chcielibyście użyć świeżych, przygotujcie zaczyn według podanych poniżej proporcji. Składniki na zaczyn odejmujemy od składników podanych w wybranym przez Was przepisie.

Przydatne wskazówki:

 1. Drożdże na zaczyn powinny być świeże. Proszę sprawdzić datę ważności. Stare drożdże są słabe i mogą być przyczyną, że zaczyn nie wyrośnie.
 2. Mleko (lub wodę w zależności od przepisu) należy podgrzać, aby było lekko ciepłe. Najłatwiej sprawdzić je palcem. Powinno być delikatnie ciepłe. Za zimne mleko spowoduje, że drożdże będę fermentować za wolno, a za ciepłe zabije drożdże i zaczyn nie urośnie. Odpowiednia temperatura to ok. 37- 40 stopni.
 3. Zaczyn pozostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu (wystarczy temperatura pokojowa) i bez przeciągów.
 4. Do zaczynu nie musimy dodawać cukru (lub miodu), ale pomaga on drożdżom szybciej pracować. (Są przepisy np. na pieczywo drożdżowe, gdzie przygotowujemy zaczyn bez cukru i też ładnie wyrasta. Jeśli jednak jest z tym problem, to polecam dodać 1 łyżeczkę cukru. Nie będzie on wyczuwalny w wypieku, a pomoże przy wyrastaniu zaczynu).
 5. Ciasto drożdżowe można przygotować również na drożdżach instant. Awaryjnie mam zawsze takie w domu. Osobiście polecam jednak świeże drożdże. Z własnego doświadczenia wiem, że świeże drożdże są pewniejsze. Zdarzyło mi się, że ciasto słabo wyrastało na drożdżach suchych. Musiałam pędzić do sklepu po świeże drożdże i zaczynać zabawę od nowa. Zawsze mam też jedną kostkę świeżych drożdży w zamrażalniku. Drożdży suchych używamy o połowę mniej niż świeżych. Ja często daję ich jeszcze mniej, stosując przelicznik: 25 g świeżych drożdży= 7 g drożdży instant. (To taka podpowiedź dla osób, które starają się używać jak najmniej drożdży ;)).

Składniki (proporcja składników może być różna w zależności od przepisu):

 • 20 g świeżych drożdży
 • 250 ml mleka
 • 1 łyżeczka cukru lub miodu (opcjonalnie)
 • ok. 5 kopiatych łyżek mąki

Sposób przygotowania:

 1. Mleko podgrzać, aby było lekko ciepłe.
 2. Drożdże wkruszyć do wysokiej miski. Zasypać łyżeczką cukru.
 3. Zalać lekko ciepłym mlekiem.
 4. Dodać ok.5 kopiastych łyżek mąki i wymieszać na gładką masę, rozcierając grudki tylną stroną łyżki o ścianki miski. (Wystarczy rozetrzeć te największe grudki. Drobne mogą zostać. Połączą się z resztą w trakcie wyrabiania ciasta).

Zaczyn drożdżowy

Zaczyn drożdżowy

 1. Zaczyn przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut, aż podwoi swoją objętość.

Całkowity czas przygotowania:

Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: niski
Zaczyn drożdżowy