Banany na patyku z masłem orzechowym, orzeszkami i czekoladą

Banan na patyku w maśle orzechowym, orzeszkach ziemnych i czekoladzie. Wyborny deser, a'la lody.

Próbowaliście już przepisu na "mrożone banany w czekoladzie"? To super przekąska szczególnie na upały. Ten przepis to rozszerzenie tamtego. Deser wzbogacony jest dodatkowo o masło orzechowe i solone orzeszki ziemne, które idealnie pasują smakowo zarówno do czekolady jak i bananów.

Robiłam ten deser kilkakrotnie z mrożonym bananem, jak i ze świeżym. Jeśli nie chcecie mrozić banana, to wybierzcie gęste masło orzechowe, które dobrze pokryje banana i utrzyma na nim orzeszki. W przypadku "lejącego" się masła orzechowego trzeba banany zamrozić, aby całość się trzymała. Z resztą mrożone banany są bardzo smaczne, kremowe i smakują jak lody ;)

Ilość użytych orzeszków zależy od waszego upodobania. Można obtoczyć banana w orzeszkach tak, że cały będzie nimi pokryty (jak na zdjęciach, ale na 2 banany zużyjemy aż puszkę orzeszków) lub można posypać go orzeszkami gdzieniegdzie.

Składniki:

 • 2- 3 banany
 • masło orzechowe (polecam 100% orzechów w składzie)
 • 200 g orzeszków ziemnych, prażone i solone
 • 200 g czekolady gorzkiej
 • 1 łyżka oleju rzepakowego lub słonecznikowego

Dodatkowo:

 • drewniane patyczki do lodów

Sposób przygotowania:

 1. Banany obrać ze skórki i przekroić na pół. W każdą połówkę wbić patyczek do lodów. Banany ułożyć na desce wyłożonej papierem do pieczenia i włożyć do zamrażarki na ok. 1- 1,5 godziny. (Jeśli masło orzechowe jest w miarę gęste, to można pominąć mrożenie bananów).
 2. Banany posmarować masłem orzechowym, posypać lub obtoczyć w orzeszkach. (Jeśli masło orzechowe jest na tyle gęste, że przyklejone do niego orzeszki dobrze się trzymają, można od razu obtaczać banany w czekoladzie. Jeśli natomiast masło orzechowe jest lejące i orzeszki ześlizgują się z niego, to należy tak przygotowane banany zamrozić, aż całość będzie stabilna).

2

3

 1. Czekoladę posiekać i razem z olejem roztopić w kąpieli wodnej.
 2. Przy pomocy łyżeczki polewać szybko banana roztopioną czekoladą. (Czekolada szybko zastyga, jeśli banan był zamrożony).

4

 1. Ułożyć z powrotem na desce z papierem i włożyć do zamrażarki na ok. 1 godziny, aby czekolada stwardniała. (Dłużej mrożone banany robią się bardzo twarde. Mocno zmrożone należy wyciągnąć ok. 10- 15 minut wcześniej przed spożyciem, aby lekko zmiękły. Tak zamrożone banany można przechowywać do ok. 1 miesiąca w zamrażarce).

Czas przygotowania (bez czasu mrożenia):

Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: średni
Banany na patyku z masłem orzechowym, orzeszkami i czekoladą Banany na patyku z masłem orzechowym, orzeszkami i czekoladą Banany na patyku z masłem orzechowym, orzeszkami i czekoladąBanany na patyku z masłem orzechowym, orzeszkami i czekoladą

Powiązane przepisy