Lody orzechowe

Domowe lody orzechowe na żółtkach. Do wyboru można przygotować lody o smaku orzechów laskowych lub włoskich. Które lepsze? Trudno powiedzieć. U mnie w domu zdania są podzielone ;).

Składniki:

 • 150 g zmielonych orzechów laskowych lub włoskich
 • 400 ml mleka
 • 200 ml słodkiej śmietany 30- 36%
 • 90 g cukru
 • 4 żółtka

Do dekoracji (opcjonalnie):

 • posiekane orzechy
 • posiekana czekolada orzechowa

Sposób przygotowania:

 1. Do garnka wlać mleko i śmietanę. Zagotować i od razu ściągnąć z pieca. Dodać zmielone orzechy i wymieszać. Garnek przykryć talerzykiem i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. (Trwa to ok. 2 godzin, ale można zostawić na dłużej, nawet na całą noc).
 2. Chłodne mleko z orzechami przelać przez drobne sitko, aby oddzielić mleko od zmielonych orzechów. Orzechy ugnieść łyżką, aby wycisnąć całe mleko. (Przecedzone orzechy już nie będą potrzebne).
 3. Przecedzone mleko zagotować.
 4. W tym czasie utrzeć żółtka z cukrem na jasną, puszystą masę. Gorące mleko wlewać cienkim strumieniem do masy jajecznej, mieszając trzepaczką. (Wlewać powoli, aby żółtka się nie zwarzyły).
 5. Całą masę przelać z powrotem do garnka (ponownie umytego) i podgrzewać na małej mocy palnika, mieszając łyżką, aż masa lekko zgęstnieje i będzie utrzymywać się na tylnej stronie łyżki. (Trwa to ok. 5 minut. Nie należy się śpieszyć i nie zwiększać mocy palnika. Masy nie można za mocno podgrzać, bo się zwarzy). Masę pozostawić do ostygnięcia. (Można wstawić garnek do zimnej wody). Następnie schłodzić w lodówce przez kilka godzin lub noc.
 6. Masę przelać do maszyny do lodów i postępować zgodnie z zaleceniem producenta. Gotową masę przełożyć do pojemnika przeznaczonego do mrożenia, przykryć np. folią spożywczą i włożyć do zamrażarki na ok. 2 godziny, aby można było formować gałki.
 7. Lody można przygotować również bez maszyny. Masę przelać do pojemnika przeznaczonego do mrożenia i wstawić do zamrażarki na kilka godzin do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Regularnie wyciągać masę i miksować, aby nie utworzyły się kryształki lodów. (Miksować co pół godziny przez pierwsze 5 godzin. Następnie pozostawić, aby lody zamarzły do odpowiedniej konsystencji).

Uwagi:

 • Orzechy laskowe można zmielić samemu na mąkę lub kupić gotowe, zmielone. Włoskie należy zmielić, ponieważ zmielonych nie ma w sprzedaży.
 • Gdyby lody długo przebywały w zamrażarce, należy wyciągnąć je przed podaniem ok. 15 minut wcześniej, aby lekko zmiękły.
 • Na dwóch pierwszych zdjęciach od góry widać lody o smaku orzecha laskowego, a na dwóch ostatnich o smaku orzecha włoskiego.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Ilość:

ok. 700 ml

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Lody orzechowe Lody orzechowe Lody orzechowe