Lody miętowe z kawałkami czekolady

Pyszne, zielone lody o smaku miętowym z kawałkami czekolady gorzkiej lub czekoladek z nadzieniem miętowym "After Eight". Lody są bardzo smaczne, kremowe, orzeźwiający i wyraźnie miętowe. Różnica w smaku między lodami z czekoladą gorzką, a z czekoladkami After Eight jest taka, że z czekoladkami lody są troszkę słodsze i jeszcze bardziej miętowe. Oba warianty są smaczne ;).

Składniki na ok. 900 ml:

 • 250 ml mleka
 • 250 ml słodkiej śmietany 30- 36%
 • 4 żółtka
 • 50 g cukru
 • 100 ml syropu miętowego
 • 100 g czekolady gorzkiej lub 10 sztuk czekoladek "After Eight"
 • zielony barwnik spożywczy (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

 1. Do garnka wlać mleko i 150 ml słodkiej śmietany. Zagotować.
 2. W tym czasie utrzeć żółtka z cukrem na jasną, puszystą masę. Gorące mleko wlewać cienkim strumieniem do masy jajecznej, mieszając trzepaczką. (Polecam przelać mleko przez sitko. Wlewać powoli, aby żółtka się nie zwarzyły).
 3. Całą masę przelać z powrotem do garnka (najlepiej ponownie umytego) i podgrzewać na małej mocy palnika, mieszając łyżką, aż masa lekko zgęstnieje i będzie utrzymywać się na tylnej stronie łyżki. (Trwa to ok. 5 minut. Nie należy się śpieszyć i nie zwiększać mocy palnika. Masy nie można za mocno podgrzać, bo się zwarzy). Masę pozostawić do ostygnięcia. (Można wstawić garnek do zimnej wody). Następnie wlać syrop miętowy i ewentualnie dodać trochę zielonego barwnika spożywczego dla koloru. Masę schłodzić w lodówce przez kilka godzin lub noc.
 4. Czekoladę gorzką lub czekoladki After Eight posiekać na drobne kawałki.
 5. 100 ml śmietany ubić na sztywno i wmieszać do chłodnej masy. Jeśli dodajemy czekoladki After Eight należy je również teraz dodać. (Gorzką czekoladę dodać pod koniec mrożenia masy w maszynie do lodów).
 6. Masę przelać do maszyny do lodów i postępować zgodnie z zaleceniem producenta. (Maszyna powinna mieć co najmniej ok. 1,5 litra pojemności. Pod koniec mrożenia dodać posiekaną gorzką czekoladę). Gotową masę przełożyć do pojemnika przeznaczonego do mrożenia, przykryć i włożyć do zamrażarki na ok. 3 godziny, aby można było formować gałki.
 7. Lody można przygotować również bez maszyny. Masę przelać do pojemnika przeznaczonego do mrożenia i wstawić do zamrażarki na kilka godzin do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Regularnie wyciągać masę i miksować, aby nie utworzyły się kryształki lodów. (Miksować co pół godziny przez pierwsze 5 godzin. Następnie pozostawić, aby lody zamarzły do odpowiedniej konsystencji).

Uwaga:

 • Gdyby lody długo przebywały w zamrażarce, należy wyciągnąć je przed podaniem ok. 15 minut wcześniej, aby lekko zmiękły.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Ilość:

ok. 900 ml

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Lody miętowe z kawałkami czekolady Lody miętowe z kawałkami czekolady