Lody Amaretto

Kremowe lody z likierem Amaretto i kawałkami słodkich, migdałowych ciasteczek Amaretti. Lody są pyszne, aksamitne, słodkie i o wyraźnym smaku zarówno Amaretto, jak i ciasteczek Amaretti.

Składniki na ok. 900 ml:

  • 250 ml mleka
  • 250 ml słodkiej śmietany 30- 36%
  • 4 żółtka
  • 60 g cukru
  • 50 ml likieru Amaretto
  • 100 g ciasteczek Amaretti + ok. 4 sztuki do dekoracji (kupnych lub z przepisu: “Ciasteczka Amaretti”)

Sposób przygotowania:

  1. Do garnka wlać mleko i 150 ml słodkiej śmietany. Zagotować.
  2. W tym czasie utrzeć żółtka z cukrem na jasną, puszystą masę. Gorące mleko wlewać cienkim strumieniem do masy jajecznej, mieszając trzepaczką. (Polecam przelać mleko przez sitko. Wlewać powoli, aby żółtka się nie zwarzyły).
  3. Całą masę przelać z powrotem do garnka (ponownie umytego) i podgrzewać na małej mocy palnika, mieszając łyżką, aż masa lekko zgęstnieje i będzie utrzymywać się na tylnej stronie łyżki. (Trwa to ok. 5 minut. Nie należy się śpieszyć i nie zwiększać mocy palnika. Masy nie można za mocno podgrzać, bo się zwarzy). Masę pozostawić do ostygnięcia. (Można wstawić garnek do zimnej wody). Następnie wlać likier Amaretto. Masę schłodzić w lodówce przez kilka godzin lub noc.
  4. 100 ml śmietany ubić na sztywno i wmieszać do chłodnej masy. Wmieszać pokruszone ciasteczka Amaretti.
  5. Masę przelać do maszyny do lodów i postępować zgodnie z zaleceniem producenta. (Maszyna powinna mieć co najmniej ok. 1,5 litra pojemności). Masę mrozić ok. 50 minut*, następnie przełożyć ją do pojemnika przeznaczonego do mrożenia, przykryć i włożyć do zamrażarki na co najmniej 3 godziny, aby można było formować gałki.
  6. Lody można przygotować również bez maszyny. Masę przelać do pojemnika przeznaczonego do mrożenia i wstawić do zamrażarki na kilka godzin do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Regularnie wyciągać masę i miksować, aby nie utworzyły się kryształki lodów. (Miksować co godzinę przez pierwsze 5 godzin. Następnie pozostawić, aby lody zamarzły do odpowiedniej konsystencji).

Uwaga:

* Mrożenie masy spowalnia alkohol, dlatego w maszynie do lodów nie zamrozi się wystarczająco. Zamrozi się dopiero w zamrażarce. Za to po zamrożeniu, lody mają idealną konsystencję i można je nakładać od razu po wyciągnięciu z zamrażarki.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Ilość:

ok. 900 ml

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Lody Amaretto Lody Amaretto