Buciki na tort z masy cukrowej

Dziś pokażę Wam jak wykonać buciki z masy cukrowej, które ozdobią tort z okazji narodzin dziecka, roczku lub chrztu. Buciki są nietrudne do wykonania. Wymagają jednak trochę czasu. Można przygotować je dużo wcześniej przed imprezą, a gdy stwardnieją włożyć do kartonika lub przykryć ściereczką, aby się nie kurzyły i przechowywać w temperaturze pokojowej. Najpóźniej polecam wykonać je dzień przed imprezą, aby masa miała czas stwardnieć.

Składniki:

 • ok. 250 g białej masy cukrowej
 • barwnik spożywczy (u mnie niebieski w żelu)
 • cukier puder do podsypywania
 • woda (lub klej spożywczy)

Dodatkowo:

 • wykałaczka
 • ostry nożyk
 • ręcznik papierowy
 • szpatułka do modelowania (patrz zdjęcie)

Sposób przygotowania:

 1. Pracę należy zacząć od wydrukowania szablonu i wycięcia nożyczkami poszczególnych części. Kliknij tutaj, aby otworzyć szablon jako plik PDF do druku.

Buciki szablon

 1. Większą część masy cukrowej zabarwić wybranym barwnikiem spożywczym. (Do masy dodać troszkę barwnika i zagnieść, do uzyskania jednolitego koloru. Gdy masa będzie się kleić, podsypywać cukrem pudrem).
 2. Masę rozwałkować na desce posypanej cukrem pudrem na grubość ok. 5 mm.
 3. Na masie ułożyć szablon podeszwy i przy użyciu ostrego nożyka wyciąć kształt. Następnie odwrócić szablon na drugą stronę i wyciąć drugą podeszwę.
 4. Kolejno wyciąć dwukrotnie boczną część buta i język. (Polecam przygotować dwa buciki jednocześnie, wykonując od razu te same czynności).

2

 1. Do przodu podeszwy przykleić język wodą lub klejem spożywczym. Do środka bucika można włożyć kawałek ręcznika papierowego, w celu podtrzymania kształtu. (Gdy masa wyschnie, papier należy wyciągnąć).

3

 1. Przygotować boczną część buta. Wykałaczką zrobić po 3 dziurki z każdej strony na sznurówki i ozdobić brzeg drobnymi dziurkami przypominającymi szew przy użyciu np. szpatułki do modelowania. (Patrz zdjęcie).
 2. Bok podeszwy posmarować wodą (lub klejem spożywczym) i przykleić boczną część buta.

4

 1. Białą masę cukrową rozwałkować i wyciąć pozostałe elementy. Ozdobić z jednej strony drobnymi dziurkami. Przykleić najpierw osłonę na palce, a następnie pasek boczny, a na końcu pasek przedni.

5

6

 1. Wyciąć cienkie paseczki (już bez szablonu) i zrobić sznurówki, wkładając końcówki do dziurek.
 2. Z niebieskiej masy cukrowej wyciąć cieniutki paseczek (bez szablonu) i przykleić go na pasku bocznym.
 3. Na końcu wyciąć najkrótszy pasek (zawleczkę), ozdobić jak szew z dwóch stron, zwinąć z jednej strony i przymocować na wodzie lub kleju z tyłu bucika.

7

 1. Pozostawić w temperaturze pokojowej na co najmniej 1 dzień, aby masa wyschła.

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Ilość porcji:

1 para bucików

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Buciki na tort z masy cukrowej Buciki na tort z masy cukrowej Buciki na tort z masy cukrowejBuciki na tort z masy cukrowej

Powiązane przepisy