Dekoracja tortu z izomaltu

Dekoracja z izomaltu (ang. isomalt splash, czyli plusk, rozprysk) przypomina jakby koszyczek z wystającymi, nieregularnymi soplami. Sama w sobie stanowi piękną ozdobę tortu. Według upodobań można ją dodatkowo ozdobić np. wkładając do środka kwiaty, owoce, czy pralinki, a jej brzegi pomalować pędzelkiem np. na złoty lub srebrny kolor.

Do przygotowania takiej dekoracji na tort potrzebny jest tylko izomalt i mała ilość wybranego barwnika spożywczego. Izomalt należy zamówić przez internet. Niestety w sklepach nie jest dostępny. Jest to substancja słodząca w postaci białego granulatu, który należy przełożyć do garnka i razem z odrobiną barwnika roztopić. Roztopiony izomalt wylewamy na matę silikonową (którą niestety nie można niczym innym zastąpić), a matę z kolei układamy np. na stabilnie stojącej butelce, aby izomalt mógł spłynąć w dół, tworząc te ozdobne sople.

Izomalt można zabarwić na wybrany kolor. Bez dodatku barwnika dekoracja będzie przezroczysta. Barwnik można dodać bezpośrednio do granulatu lub po jego roztopieniu. Po dodaniu barwnika, dekoracja będzie jak kolorowe szkiełko (np. na zdjęciu dekoracja niebieska i zielona. Do zielonego dodałam jeszcze trochę srebrnego barwnika w proszku). Jeśli chcecie uzyskać kolor nieprzezroczysty np. jak u mnie różowy to należy dodać trochę białego barwnika i np. różowego. Można zrobić też szlaczki, nie mieszając barwnika dokładnie z roztopionym izomaltem.

Uwaga przy pracy, aby się nie poparzyć (podobnie jak przy pracy z karmelem).

Składniki na 1 dekorację:

 • ok. 100 g izomaltu
 • dowolny barwnik spożywczy

Dodatkowo:

 • mata silikonowa
 • stalowy, nieduży garnek
 • metalowa łyżka lub silikonowa szpatułka
 • wysokie, wąskie, ale stabilne naczynie np. stabilna butelka/ wysoki słoik/ termos
 • klamerki biurowe lub do prania

Sposób przygotowania:

 1. Izomalt wsypać do garnka. Dodać odrobinę barwnika spożywczego. (Po roztopieniu izomaltu można dodać więcej barwnika, jeśli kolor byłby za jasny. Można barwnik dodać już do roztopionego izomaltu, ale ostrożnie na wykałaczce, bo izomalt będzie gorący i może pryskać).
 2. Roztopić na średniej mocy palnika. (Gdy izomalt zacznie się roztapiać, można mieszać łyżką lub silikonową szpatułką, ale najlepiej nie za dużo, aby nie powstało za dużo pęcherzyków powietrza).

2

 1. Gdy izomalt się roztopi, odczekać dosłownie chwilkę, aby nie był bardzo płynny, ale też nie za długo, aby nie był za gęsty. (Musisz wyczuć odpowiedni moment. Wprawy nabierzesz po kilku razach, gdy wyczujesz odpowiednią konsystencję. Jeśli izomalt będzie za płynny, spłynie, aż na blat. Jeśli za mocno zgęstnieje, nie postawną sople. Jak długo należy poczekać zanim wylejesz izomalt na matę zależy do jakiej temperatury go rozgrzejesz. Jeśli izomalt roztopił się na średniej mocy palnika to właściwie jest już od razu lub po kilku sekundach gotowy. Jeśli go potrzymasz na płycie dłużej lub zagotujesz, to będzie bardziej płynny i należy odczekać nawet 1 minutę. Temperatury nie trzeba mierzyć. Wystarczy, że izomalt się roztopi. Może się zagotować. Nie ma problemu. Ważne, żeby go długo nie gotować, aby nie zrobił się żółtawy i się nie przypalił. Ja trzymam go na piecu tylko do roztopienia).
 2. Izomalt wylać na silikonową matę. Matę ułożyć na wysokim, wąskim naczyniu i działając dość szybko ułożyć ją jak chcemy. Można matę pospinać klamerkami, aby trzymała kształt.

3

4

 1. Tak pozostawić na ok. 15 minut, aż izomalt będzie chłodny. (Jeśli kształt was nie zadowala, możecie po zastygnięciu izomaltu roztopić go ponownie i spróbować jeszcze raz).
 2. Następnie ściągnąć matę z izomaltem z naczynia, a następnie delikatnie i powoli ściągnąć matę z izomaltu. (Izomalt jest twardy, ale może zbić się jak porcelana. Gdyby tak się stało, można roztopić go ponownie).

5

6

 1. Dekoracja jest gotowa. Izomalt jest lekko lepki. Najlepiej jak najmniej go dotykać, aby nie wypalcować. Ułożyć go na papierze do pieczenia, aby można było go łatwo ściągnąć. Do talerza np. może się przykleić. Układam go na torcie przed podaniem. Należy unikać kontaktu z wilgocią. Nawet w lodówce potrafi zmatowieć. Dlatego najlepiej przechowywać go w suchym miejscu, z daleka od wilgoci np. w szafce lub zamkniętym pojemniku.

Czas:

Czas przygotowania:
Czas oczekiwania:
Całkowity czas przygotowania:
Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Dekoracja tortu z izomaltu Dekoracja tortu z izomaltu Dekoracja tortu z izomaltuDekoracja tortu z izomaltu