Rogale marcińskie


Rogale świętomarcińskie to rogale z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku. Tradycyjnie przygotowuje się je w Poznaniu i okolicach na 11 listopada z okazji Dania Świętego Marcina.
Prezentowane przeze mnie rogale to domowa wersja prawdziwych rogali marcińskich. Smakiem mają być zbliżone do oryginalnych, ale wielkościowo są co najmniej o połowę mniejsze. Są bardzo smaczne, kruche z zewnątrz, a miękkie w środku i z dużą ilością nadzienia. Nie bójcie się użyć dużo nadzienia. Nie wypłynie. Może, a nawet powinno lekko wychodzić na zewnątrz.
Składniki na ok. 24 rogale:
Ciasto:
- 1 szklanka lekko ciepłego mleka
- 1 łyżka suchych drożdży lub 30g świeżych
- 1 jajko
- ½ łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 3,5 szklanki mąki pszennej (u mnie 525g)
- 3 łyżki cukru
- szczypta soli
- 225g miękkiego masła (z tego 2 łyżki należy użyć do ciasta)
Nadzienie:
- 300g białego maku
- 100g masy marcepanowej
- ¾ szklanki cukru pudru
- 100g orzechów włoskich
- 100g zblanszowanych migdałów
- 1- 2 łyżek kandyzowanej skórki pomarańczowej
- ok. 2 łyżek gęstej, kwaśnej śmietany
- 3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki
Do posmarowania:
- 1 jajko
- 2 łyżki mleka
Lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- ok. 3 łyżek mleka (u mnie gorącej wody)
- posiekane migdały do posypania
Sposób przygotowania:
- Jeśli mamy suche drożdże należy wymieszać je z mąką, solą i cukrem. Dodać 2 łyżki masła i rozetrzeć je palcami. Dodać mleko, jajko i ekstrakt. Wymieszać najpierw łyżką lub ręką, a następnie przełożyć ciasto na blat i zagnieść krótko, tylko do momentu, aż ciasto stanie się gładkie. Nie wyrabiać za długo. Ciasto powinno zostać chłodne. (Jeśli mamy świeże drożdże należy najpierw przygotować zaczyn. Pokruszone drożdże wymieszać z lekko ciepłym mlekiem, łyżką cukru i ok. sześcioma łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić na ok. 15 minut do wyrośnięcia. Resztę mąki wsypać do miski, dodać resztę cukru, sól i 2 łyżki masła. Masło rozetrzeć palcami razem z mąką. Dodać wyrośnięty zaczyn, jajko i ekstrakt z wanilii. Wymieszać najpierw łyżką lub ręką, a następnie przełożyć ciasto na blat i zagnieść krótko, tylko do momentu, aż ciasto stanie się gładkie. Nie wyrabiać za długo).
- Ciasto uformować w prostokąt. Zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na ok. 1 godziny.
- Schłodzone ciasto rozwałkować na blacie (lub stolnicy) na prostokąt o wymiarach 30x 15cm, podsypując niewielką ilością mąki. Ciasto ułożyć tak, aby krótsze boki stanowiły górę i dół. Masło rozłożyć (lub rozsmarować) równomiernie na cieście, pozostawiając odstęp od brzegów na ok. 0,5 cm.
- Złożyć 1/3 ciasta od góry. Następnie złożyć dolną część tak, aby przykryła to złożenie (tak, jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi i delikatnie rozwałkować na wymiar 25x 17cm (używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania). Złożyć jak poprzednio, owinąć folią spożywczą i schłodzić przez 45 minut w lodówce. Powtórzyć proces 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po ostatnim złożeniu, ciasto owinąć w folię i schłodzić w lodówce przez co najmniej 5 godzin, a najlepiej całą noc.
- Ciasto wyciągnąć z lodówki 20 minut przed dalszym przygotowaniem rogali.
- W międzyczasie przygotować nadzienie. Mak i orzechy sparzyć wrzątkiem. Po 15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie razem z migdałami. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem razem z cukrem pudrem. Dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Wymieszać. Dodać tyle śmietany, aby uzyskać dość zwartą, ale plastyczną masę. (Masa nie powinna być za gęsta, ani za płynna. Konsystencję należy regulować śmietaną).
- Ciasto rozwałkować na posypanym mąką blacie na prostokąt o wymiarach ok. 65x 34cm. Przeciąć na pół wzdłuż dłuższego boku. Każdy z powstałych pasków pociąć na 12 trójkątów.
- Na trójkątach rozłożyć nadzienie, pozostawiając mały odstęp od brzegów. Podstawę trójkąta zawinąć na masę, zrobić pośrodku nacięcie, delikatnie odgiąć na boki i zwinąć rogala.
- Rogale układać na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia, zachowując odstępy. Przykryć ściereczką i pozostawić, aż podwoją objętość (na ok. 1 godzinę).
- Wyrośnięte rogale posmarować jajkiem rozkłóconym z mlekiem.
- Piec w nagrzanym piekarniku ok. 25- 30 minut w temperaturze 180°C, na złoty kolor. (Piekłam 2 blachy równocześnie z termoobiegiem).
- Upieczone rogale wyłożyć na kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem (cukrem pudrem wymieszanym z mlekiem lub wrzątkiem na gładką masę) i posypać posiekanymi migdałami.
Uwaga:
- 1 szklanka= 250ml
Źródło: Przepis Bajaderki z forum "Cincin"
![]() |
Kuchnia: |
Polska |
![]() |
Czas: |
Całkowity czas przygotowania:
|
![]() |
Ilość sztuk: |
24 |
![]() |
Trudność: | średnie |
![]() |
Koszt: | średni |


Biały mak:

Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub napisz komentarz jako gość.
Ładuję komentarz...
The comment will be refreshed after 00:00.