Okrągła chałka

Drożdżowa chałka o pięknym, kulistym kształcie. Wcale nie jest trudna do wykonania. Zaplata się nią, układając 4 wałki ciasta na krzyż, a następnie przekłada niżej leżący wałek, nad wałek leżący obok (instrukcja poniżej). Chałka smakuje jak dobra, klasyczna chałka. Z góry posypana jest grubym cukrem. Cukier można zastąpić sezamem lub płatkami migdałowymi.

Składniki:

Ciasto drożdżowe:

 • 500 g mąki pszennej
 • 250 ml mleka
 • 50 g cukru
 • 25 g świeżych drożdży
 • 75 g masła, temperatura pokojowa
 • 1 płaska łyżeczka soli
 • 1 jajko (rozmiar M)
 • skórka starta z połowy cytryny

Dodatkowo:

 • 1 jajko
 • trochę mleka
 • ewentualnie: gruby cukier, sezam lub płatki migdałowe do posypania

Sposób przygotowania:

 1. Przygotować ciasto drożdżowe: Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 4 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut.
 2. Resztę z 500 g mąki wsypać do dużej miski. Dodać resztę cukru, sól i wymieszać. Dodać jajko, miękkie masło, startą skórkę cytrynową i wyrośnięty zaczyn. Wyrobić ciasto. (Ciasto można zagnieść ręcznie lub robotem kuchennym, używając haka do zagniatania ciasta). Następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość. (Ciasto można przygotować dzień wcześniej wieczorem i przykryte pozostawić do wyrośnięcia w lodówce do dnia następnego. Ciasto wyciągnąć z lodówki godzinę wcześniej przed dalszym wyrabianiem).
 3. Wrośnięte ciasto chwilę zagnieść, podzielić na 4 równe części i uformować z nich kule. Przykryć ściereczką i pozostawić na 15 minut.

2

 1. Następnie uformować z nich 4 wałki (u mnie na ok. 40 cm długości).

3

 1. Ułożyć po dwa wałki na krzyż, przeplatając je.

4

 1. Wałki przekładamy w koło, zaplatając je dość ściśle. Należy przełożyć niżej leżący wałek nad wałek leżący obok.

5

 1. W taki sposób przełożyć następne 3 wałki leżące niżej z pozostałych stron. (Zawsze mamy mieć po 2 wałki z każdej strony).

6

 1. Tak postępować dalej, przekładając zawsze wałki leżące niżej nad wałki leżące obok.

7

 1. Zaplatać, aż wałki się skończą. Pozostałe końcówki wałków włożyć pod spód chałki.
 2. Chałkę przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i pozostawić na ok. 30 minut, aby jeszcze podrosła.

8

 1. Gotową chałkę posmarować jajkiem rozkłóconym z małą ilością mleka. Posypać grubym cukrem (sezamem lub płatkami migdałowymi).
 2. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 40 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. (Po 30 minutach przykryłam folią aluminiową z góry, bo chałka była już wystarczająco zarumieniona).

Źródło: Przepis pochodzi ze strony: www.kuriositaetenladen.blogspot.com

Czas:

Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Czas oczekiwania:
Całkowity czas przygotowania:
Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: niski
Okrągła chałka Okrągła chałka Okrągła chałka