Tort z musem malinowym, mango i owoców leśnych

Tort biszkoptowy z musami owocowymi: z malin, mango i owoców leśnych. Tort jest lekki, owocowy, orzeźwiający i u mnie bezglutenowy. (Zrobiłam go na biszkopcie kukurydzianym, ale można zrobić zwykły biszkopt na mące pszennej. Podam oba przepisy poniżej ;)).

Cały tort pokryty jest masą maślaną z mlekiem skondensowanych. Wybrałam tę masę, ponieważ jest szybka do przygotowania, co przy tym torcie jest dużą zaletą, ponieważ czas oczekiwania na stężenie się poszczególnych musów wydłuża sporo czas przygotowania całego tortu. Niemniej jednak tort nie jest skomplikowany. Każdy mus przygotowuje się w ten sam sposób. Musy są bardzo smaczne, a ich różnorodność wpływa pozytywnie na smak i wygląd tortu w przekroju.

Biszkoptu w wersji bezglutenowej nie nasączam ponczem. Jest on delikatniejszy od klasycznego i po nasączeniu znacznie "siada". Zwykły biszkopt można spokojnie nasączyć np. wodą z cytryną.

Dekoracja jest bardzo prosta. Zrobiłam drip z białej czekolady, a ćwiartki kul to posklejane wodą półkola z papieru waflowego, oprószone złotym barwnikiem w proszku. (Użyłam bezglutenowych hostii).

Składniki na tort o śr. 20 cm i wysokości ok. 15 cm:

Biszkopty na tortownice o śr. 20 cm: (Składniki podane są od razu na dwa biszkopty*)

 • 6 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
 • 200 g drobnego cukru do wypieków
 • 120 g mąki pszennej lub kukurydzianej
 • 120 g skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
 • 2 łyżki wody (w przypadku użycia mąki pszennej)

Poncz (do biszkoptu na mące pszennej):

 • ok. 70 ml wody
 • sok z ½ cytryny

Mus malinowy:

 • 250 g malin, świeżych lub mrożonych
 • 3 łyżki cukru
 • 3 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku (8 g)
 • 3 łyżki zimnej wody
 • 200 ml słodkiej śmietanki 30%, schłodzonej

Mus mango:

 • 250 g miąższu z mango dojrzałego, świeżego (lub mrożonego w kostkach)
 • 2 łyżki cukru
 • 3 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku (8 g)
 • 3 łyżki zimnej wody
 • 200 ml słodkiej śmietanki 30%, schłodzonej

Mus z owoców leśnych:

 • 250 g mieszanki owoców leśnych, mrożonej
 • 3 łyżki cukru
 • 3 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku (8 g)
 • 3 łyżki zimnej wody
 • 200 ml słodkiej śmietanki 30%, schłodzonej

Masa maślana:

 • 250 g masła, temperatura pokojowa
 • 250 g słodzonego mleka skondensowanego, temperatura pokojowa

Drip z białej czekolady:

 • 50 g białej czekolady
 • ok. 20 g słodkiej, płynnej śmietanki 30%

Dekoracja:

 • papier waflowy/ opłatkowy
 • złoty barwnik w proszku

Sposób przygotowania:

 1. Dno dwóch tortownic o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
 2. Przygotować biszkopt: W misce wymieszać mąkę ze skrobią i przesiać.
 3. Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku.
 4. Przesianą mąkę dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. W międzyczasie dodać wodę.
 5. Ciasto przełożyć po pół do przygotowanych tortownic i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30- 35 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka.
 6. Biszkopty wyciągnąć z piekarnika, odwrócić je do góry dnem na na kratkę kuchenną wyłożoną papierem do pieczenia. Pozostawić do ostygnięcia.
 7. Chłodne biszkopty oddzielić nożem od formy, wyciągnąć z form i przekroić na pół tak, aby powstały 4 blaty.
 8. Przygotować poncz (do biszkoptu na mące pszennej): Chłodną wodę wymieszać z sokiem z cytryny.
 9. Przygotować mus malinowy: Żelatynę przełożyć do niedużego garnka i wymieszać z 3 łyżkami zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia na ok. 5- 10 minut. Do garnka włożyć mrożone maliny i zasypać cukrem. Podgrzewać, mieszając, aż cukier się rozpuści, a maliny rozmrożą. Ściągnąć garnek z pieca i zmiksować blenderem na gładką masę, a następnie przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek. (Jeśli maliny są świeże, należy tylko zmiksować je z cukrem i przetrzeć przez sitko).
 10. Powstały mus malinowy mocno podgrzać, ściągnąć garnek z palnika i zalać napęczniałą żelatynę, mieszając łyżką lub trzepaczką, aż do jej rozpuszczenia. Mus pozostawić do ostygnięcia. Chłodny włożyć do lodówki, zaglądając co jakiś czas, a gdy zacznie tężeć (u mnie po ok. 30 minutach) ubić śmietankę na sztywno i wmieszać do musu malinowego.
 11. Jeden blat biszkoptowy ułożyć na paterze i nasączyć częścią ponczu. (Jeden dolny blat biszkoptowy pozostawiam, aby ułożyć go jako ostatni blat tortu, odwrócony dołem do góry, aby tort był płaski). Zacisnąć wysoką obręcz do tortu. Wyłożyć mus malinowy. Przykryć drugim blatem i go nasączyć. Wstawić do lodówki.
 12. W tym czasie przygotować mus z mango: Żelatynę przełożyć do niedużego garnka i wymieszać z 3 łyżkami zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia na ok. 5- 10 minut. Do miski przełożyć mango, dodać cukier i zmiksować blenderem na gładką masę. (Jeśli mango jest mrożone włożyć do garnka i zasypać cukrem. Podgrzewać, mieszając, aż cukier się rozpuści, a mango się rozmrozi. Kawałki mango można w trakcie podgrzewania rozdrobnić łyżką, aby szybciej się rozmroziły. Następnie zmiksować blenderem).
 13. Powstały mus z mango mocno podgrzać, ściągnąć garnek z palnika i zalać napęczniałą żelatynę, mieszając łyżką lub trzepaczką, aż do jej rozpuszczenia. Mus pozostawić do ostygnięcia. Chłodny włożyć do lodówki, zaglądając co jakiś czas, a gdy zacznie tężeć, ubić śmietankę na sztywno i wmieszać do musu.
 14. Mus z mango wyłożyć na biszkopt. Przykryć trzecim blatem, nasączyć i wstawić do lodówki.
 15. Przygotować mus z owoców leśnych: Żelatynę przełożyć do niedużego garnka i wymieszać z 3 łyżkami zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia na ok. 5- 10 minut. Do garnka włożyć mrożone owoce leśne i zasypać cukrem. Podgrzewać, mieszając, aż cukier się rozpuści, a owoce rozmrożą. Ściągnąć garnek z pieca i zmiksować blenderem na gładką masę, a następnie przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się pestek.
 16. Powstały mus mocno podgrzać, ściągnąć garnek z palnika i zalać napęczniałą żelatynę, mieszając łyżką lub trzepaczką, aż do jej rozpuszczenia. Mus pozostawić do ostygnięcia. Chłodny włożyć do lodówki, zaglądając co jakiś czas, a gdy zacznie tężeć, ubić śmietankę na sztywno i wmieszać do musu.
 17. Mus z owoców leśnych wyłożyć na biszkopt. Przykryć czwartym blatem i nasączyć.
 18. Tort wstawić na noc do lodówki, aby musy dobrze stężały.
 19. Na drugi dzień wyciągnąć tort z lodówki, oddzielić nożem ciasto od obręczy i ściągnąć obręcz do tortu. Tort wstawić jeszcze do lodówki na co najmniej 1 godzinę, aby tort "osiadł" bez obręczy.

2

 1. W tym czasie przygotować dekorację: Z papieru waflowego wyciąć kółka o średnicy ok. 3,5 cm. Kółka przeciąć nożem na pół. Połówki sklejać wodą, przy użyciu małego pędzelka, pod niewielkim kątem. (Sklejałam po 8 połówek). Używając suchego pędzelka, oprószyć gotową dekorację złotym barwnikiem.
 2. Przygotować masę maślaną: Masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 10 minut na jasną, miękką i kremową masę. Dalej miksując, wlewać cienkim strumieniem słodzone mleko skondensowane.
 3. Schłodzony tort posmarować najpierw cienką warstwą masy maślanej, aby przykleić okruszki z ciasta. Następnie otynkować tort resztą masy i wygładzić skrobką. (Gotowy tynk posmarowałam pędzelkiem w kilku miejscach złotym barwnikiem w proszku i ponownie wygładziłam skrobką).
 4. W miękki tynk powciskać dekorację.
 5. Tort wstawić na co najmniej 1 godzinę do lodówki, aby masa stwardniała.
 6. Przygotować drip z białej czekolady: Czekoladę drobno posiekać i przełożyć do miseczki. Śmietankę mocno podgrzać. Czekoladę zalać śmietanką. Chwilę poczekać, aby trochę zmiękła i wymieszać łyżką, aż się rozpuści. (Gdyby polewa była za gęsta, dodać jeszcze trochę śmietanki).
 7. Chłodną polewę przełożyć do jednorazowego rękawa cukierniczego lub małego woreczka do mrożenia, odciąć róg i wylać ją na górę tortu, zaczynając od brzegów, aby spływała (tylko z tej strony), a na wierzchu tortu szybko ją rozprowadzić np. małą łopatką lub tylną stroną łyżki.
 8. Tort wstawić do lodówki, aby polewa zastygła lub do dnia następnego.

Uwaga:

* Jeśli macie tylko jedną tortownicę o średnicy 20 cm, to proszę upiec biszkopt dwukrotnie z połowy składników.

Czas

Czas:

Czas przygotowania:
Czas pieczenia:
Czas oczekiwania:
Ilość porcji

Liczba porcji:

ok. 16

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: wysoki
Tort z musem malinowym, mango i owoców leśnych Tort z musem malinowym, mango i owoców leśnych