Dwupiętrowy tort, który upiekłam z okazji 20- tej rocznicy ślubu naszego małżeństwa. Dolny tort to tort czekoladowy z żelką wiśniową i amaretto. Jest ciężki, stabilny, odpowiedni na tort dolny. Mocno czekoladowy, z wiśniową wkładką i lekkim posmakiem likieru amaretto. Górny tort jest lżejszym tortem, składającym się z jasnego biszkoptu, masy serowej i również żelki wiśniowej, tym razem bez alkoholu. Całość obłożona jest stabilną masą z masła i masy krówkowej/ słodzonego mleka skondensowanego. Do dekoracji użyłam róż z papieru waflowego, koronki z 'kisielu' oraz brokatu jadalnego, przygotowanego samodzielnie. (Przepisy na poszczególne dekoracje będę pokazywać w najbliższych postach).
Składniki na tort (o wysokości każdy ok. 9,5 cm):
Tort dolny:
Biszkopt olejowy ciemny (na tortownicę o śr. 26 cm):
7 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
250 g drobnego cukru do wypieków
270 g mąki pszennej
15 g kakao
1 ½ płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
60 ml oleju np. rzepakowego, temperatura pokojowa
100 ml wrzącej wody
Żelki wiśniowe z amaretto na tortownice o śr. 20 cm (składniki na 2 żelki):
400 g wiśni bez pestek, świeżych lub mrożonych
140 ml likieru Amaretto
60 g cukru
18 g żelatyny w proszku
6 łyżek zimnej wody
3 łyżki soku z cytryny
Masa czekoladowa:
250 g masła, temperatura pokojowa
250 g masy krówkowej z puszki, temperatura pokojowa
300 g czekolady gorzkiej (50% kakao)
300 g słodkiej, płynnej śmietanki 30%
Poncz:
ok. 150 ml zaparzonej kawy (z ekspresu, rozpuszczalna lub parzona bez fusów)
50 ml likieru Amaretto
Masa karmelowa do obłożenia:
250 g masła, temperatura pokojowa
400 g masy krówkowej z puszki, temperatura pokojowa
trochę czerwonego barwnika w żelu (opcjonalnie)
Tort górny:
Biszkopt olejowy jasny (na tortownicę o śr. 20 cm):
4 jajka (rozmiar M), temperatura pokojowa
140 g drobnego cukru do wypieków
170 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
40 ml oleju np. rzepakowego, temperatura pokojowa
60 ml wrzącej wody
Żelki wiśniowe na tortownice o śr. 16- 17 cm (składniki na 2 żelki):
Przygotować dwie żelki wiśniowe z amaretto (do tortu dolnego): Dwie tortownice o średnicy ok. 20 cm wyłożyć folią spożywczą, wykładając dno i boki formy.
Żelatynę namoczyć w 6 łyżkach zimnej wody. Pozostawić do napęcznienia na ok. 10 minut.
Wiśnie przełożyć do rondelka, dodać sok z cytryny i cukier. Podgrzewać na niskiej mocy palnika, mieszając, aż cukier się rozpuści i wiśnie zmiękną.
Garnek ściągnąć z pieca i owoce zmiksować blenderem. Wlać amaretto. Można przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się skóry. (Nie jest to konieczne. Skórki są miękkie i można je pozostawić).
Napęczniałą żelatynę podgrzać na niskiej mocy palnika, mieszając, aż się rozpuści. (Należy uważać, aby nie doprowadzić do jej zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Mieszając, wlewać stopniowo puree wiśniowe.
Puree wlać po połowie do przygotowanych tortownic. Wstawić do lodówki na co najmniej 2- 3 godziny (najlepiej na noc) do stężenia.
Przygotować dwie żelki wiśniowe (do tortu górnego) według przepisu: "Żelka wiśniowa".
Przygotować biszkopt olejowy ciemny (do tortu dolnego): Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Odstawić na bok.
W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao. Przesiać.
Całe jajka z cukrem ubijać mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 10 minut na jasną, kremową masę. Dalej miksując na najwyższych obrotach, wlewać cienkim strumieniem najpierw olej, a następnie wrzątek.
Zmniejszyć obroty na najniższe i dodawać mąkę z proszkiem i kakao miksując krótko, tylko do połączenia się składników.
Ciasto przełożyć do przygotowanej tortownicy i wyrównać. Piec w nagrzanym piekarniku do suchego patyczka ok. 40 minut, w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół.
Biszkopt wyciągnąć z piekarnika. (Upieczony biszkopt wystaje lekko ponad formę). Gdy po chwili lekko opadnie do poziomu formy, odwrócić go do góry dnem na na kratkę kuchenną wyłożoną papierem do pieczenia. Pozostawić do ostygnięcia (najlepiej na całą noc).
Chłodny biszkopt oddzielić nożem od formy, wyciągnąć z formy i przekroić na 3 blaty.
W ten sam sposób upiec biszkopt olejowy jasny (do tortu górnego), tylko w tortownicy o śr. 20 cm. Chłodny biszkopt przekroić na 3 blaty.
Przygotować masę czekoladową (do dolnego tortu): Czekoladę posiekać i przełożyć do miski. Śmietankę wlać do garnka i doprowadzić do momentu zagotowania. Czekoladę zalać śmietanką, odczekać chwilę, aby trochę zmiękła i wymieszać łyżką lub trzepaczką, aż powstanie gładki krem. Pozostawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia. (Można ten proces przyspieszyć, wkładając miskę do zimnej wody. Należy jednak uważać, aby masa nie zrobiła się za zimna. Można sprawdzić palcem ;) Jeśli nie będzie ciepła, wyciągnąć z wody).
Masło ucierać mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 5 minut na jasną, miękką i kremową masę. Dalej miksując na wysokich obrotach dodawać stopniowo po łyżce masy krówkowej. Następnie, dalej miksując, wlewać stopniowo chłodną czekoladę roztopioną w śmietance. (Masa będzie dość rzadka). Masę podzielić na 4 równe części (np. do 4 takich samych miseczek).
Przygotować poncz: Chłodną, zaparzoną kawę wymieszać z likierem amaretto.
Składanie tortu dolnego: Górny blat biszkoptowy ciemny ułożyć na paterze (przypieczoną stroną do dołu) i nasączyć ⅓ kawy z amaretto. (Dolny blat biszkoptowy pozostawiam, aby ułożyć go jako ostatni blat tortu, odwrócony dołem do góry, aby tort był płaski). Zacisnąć wysoką obręcz do tortu. Wyłożyć jedną część masy czekoladowej. Na masie ułożyć żelkę wiśniową z amaretto i przykryć drugą częścią masy czekoladowej. Przykryć drugim blatem, nasączyć, rozłożyć 3 część masy, wyłożyć drugą żelkę z amaretto i przykryć ostatnią porcją masy czekoladowej. Przykryć trzecim blatem i go nasączyć.
Tort wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na noc.
Składanie tortu górnego: Górny, jasny blat biszkoptowy ułożyć (przypieczoną stroną do dołu) na podkładzie (o średnicy tortu lub dnie tortownicy) i nasączyć ⅓ soku pomarańczowego. (Dolny blat biszkoptowy pozostawiam, aby ułożyć go jako ostatni blat tortu, odwrócony dołem do góry, aby tort był płaski). Zacisnąć wysoką obręcz do tortu.
Przygotować masę serową: Żelatynę przełożyć do garnka, dodać 3 łyżki zimnej wody i wymieszać. Pozostawić do napęcznienia na 5- 10 minut.
W międzyczasie do miski przełożyć ser, cukier i cukier waniliowy. Wymieszać trzepaczką (lub chwilę zmiksować) na gładką masę.
Napęczniałą żelatynę podgrzać, mieszając łyżką, aż się rozpuści. (Nie doprowadzić do zagotowania, bo straci właściwości żelujące). Garnek z żelatyną ściągnąć z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodać najpierw 3 łyżki masy serowej i dokładnie wymieszać, a następnie połączyć z resztą masy serowej. Osobno ubić śmietankę na sztywno. Wmieszać delikatnie do masy serowej. Masę serową podzielić na 4 części.
Na blat biszkoptowy wyłożyć jedną część masy serowej, żelkę wiśniową i przykryć drugą częścią masy serowej. Przykryć drugim blatem, nasączyć połową pozostałego ponczu, wyłożyć kolejną część masy serowej, drugą żelkę i przykryć resztą masy serowej. Ułożyć trzeci blat i nasączyć resztą ponczu.
Tort wstawić na noc (lub co najmniej kilka godzin) do lodówki.
Na drugi dzień, schłodzone torty wyciągnąć z lodówki, oddzielić nożem od obręczy i ściągnąć obręcz do tortu. Torty wstawić do lodówki jeszcze na co najmniej 1 godzinę, aby "osiadły" bez obręczy.
Przygotować masę karmelową do obłożenia: Miękkie masło ucierać mikserem na najwyższych obrotach przez ok. 5 minut na jasną, miękką i kremową masę. Dalej miksując na wysokich obrotach dodawać stopniowo po łyżce masy krówkowej. Na końcu można dodać troszkę czerwonego barwnika spożywczego, aby kolor bardziej przypominał łososiowy.
Masą karmelową obłożyć dolny tort. (Nakładam najpierw cienką warstwę okruszkową. Tort schładzam przez kilka minut i nakładam kolejną warstwę masy i wygładzam skrobką). Do miękkiej masy przykleić koronkę. Tort wstawić do lodówki, aby masa stwardniała. Pozostałą masą obłożyć górny tort, zaczynając od dołu. (Masy najprawdopodobniej zabraknie. Zależy od grubości tynku, jaki wyszedł. Dlatego przygotujemy jeszcze kolejną masę).
Przygotować masę maślaną z mlekiem skondensowanym do obłożenia: Masło utrzeć mikserem na najwyższych obrotach na jasną, kremową masę. Dalej miksując, wlewać cienkim strumieniem słodzone mleko skondensowane.
Masą obłożyć górę górnego tortu. Tort można obsypać jadalnym brokatem. Wstawić do lodówki, aby masa stwardniała.
W dolny tort wbić wsporniki lub grube, plastikowe słomki równo przycięte do wysokości dolnego tortu i ułożyć górny tort na podkładzie. Udekorować różami z papieru waflowego i topperem.