Róże z jadalnego papieru waflowego

Piękna, jadalna dekoracja tortów, jak również ciast i babeczek. Róże są lekkie i można je użyć do dekoracji praktycznie zaraz po przygotowaniu. W suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, można je długo przechowywać. Dekoracja nie jest skomplikowana, ale wymaga cierpliwości i czasu. Do przygotowania róż potrzebujemy tylko papier waflowy i barwnik spożywczy, najlepiej w proszku. Dodatkowo potrzebujemy wykałaczki, które będą pełnić funkcję łodygi i pomogą formować płatki oraz nożyczki do ich wycięcia.

Papier waflowy szybko wciąga wodę i od niej robi się miękki, dlatego należy uważać przy barwieniu płatków, aby ich za mocno nie namoczyć. Z tego względu, do barwienia płatków, najlepiej jest użyć barwnika w proszku. Można także wykorzystać barwnik w żelu, rozcieńczony z wodą, ale pędzel z takim barwnikiem należy dobrze osuszyć na ręczniku papierowym, aby był tylko lekko wilgotny. (Wszystko też zależy od grubości papieru waflowego. Mój ma 0,35 mm. Przy cieńszym papierze praca z barwnikiem w żelu będzie jeszcze trudniejsza. Sposób przygotowania róży z barwnikiem w żelu możecie zobaczyć na filmie na YouTube).

Uważajmy również na krem, w który wbijemy nasze róże. Nie powinien być to krem na bazie śmietanki, serka, galaretki, który jest wilgotny i spowoduje, że róże zaczną się rozpuszczać. Powinien to być raczej krem na bazie masła, ganache, czy masa cukrowa.

https://www.youtube.com/watch?v=p5UofQhoor0&t=25s

Składniki:

 • arkusze papieru waflowego (u mnie A4 o grubości 0,35 mm)
 • barwnik spożywczy w proszku (ewentualnie w żelu, sposób przygotowania pod przepisem*)
 • bezbarwny alkohol np. wódka, spirytus lub biały rum (jeśli używamy barwnika w proszku)

Przybory:

 • nożyczki
 • wykałaczki
 • pędzel
 • jednorazowe rękawiczki
 • kawałek styropianu do trzymania róż (sprawdzi się również np. solniczka i pieprzniczka z dziurkami)

Sposób przygotowania:

 1. Z papieru waflowego wyciąć płatki w 3- 4 rozmiarach. Z każdego rozmiaru potrzebne będą 3- 5 płatków na jedną różę. (Można naszkicować sobie wzór płatka ołówkiem. Ja składam dwa arkusze razem, aby było szybciej i wycinam najpierw paski z papieru, z paska pierwszy płatek, który używam jako wzór. Zaczynam od najmniejszego płatka, następnie wycinam szersze paski i z nich większe płatki).

2

 1. Założyć jednorazowe rękawiczki. Z części niepotrzebnych resztek opłatka uformować w dłoni stożek/ 'jajko', mocząc delikatnie papier wodą i dobrze go ugniatając. (Orientacyjnie moje 'jajko' miało ok. 3 cm wysokości. Zależy od wielkości róży, którą chcemy zrobić. Jeśli ma być duża to stożek i płatki też muszą być odpowiednio duże). W środek wsunąć wykałaczkę, całość docisnąć i wbić wykałaczkę w kawałek styropianu lub w dziurkę solniczki, aby się pionowo trzymało.

3

4

 1. Stożek oprószyć barwnikiem w pudrze.
 2. Najmniejszy płatek oprószyć z obu stron barwnikiem w pudrze. (Wystarczy oprószyć górną część płatka, nie musi być cały).

5

 1. Następnie, używając pędzelka, cały płatek szybko nasączyć alkoholem, aby można go było wyginać i owinąć nim stożek. Tak samo przygotować drugi płatek i przykleić go z drugiej strony. Przykleić jeszcze ze 2- 3 płatki najmniejszej wielkości wokół stożka. (Proszę uważać na ilość alkoholu, aby nie dawać go za dużo, bo płatek będzie za miękki).

6

7

 1. Większy płatek oprószyć barwnikiem w pudrze. Górne brzegi lekko nasączyć alkoholem i przy pomocy wykałaczki wygiąć lewy i prawy brzeg płatka na zewnątrz. (Jeśli masz papier cieńszy niż mój, to możliwe, że jest na tyle giętki, że nie trzeba płatka w ogóle nasączać, aby go na wykałaczce lekko wygiąć).

8

 1. Następnie, używając pędzelka, dolną część płatka (z jednej strony) szybko nasączyć alkoholem i przykleić do stożka, dociskając dobrze od dołu.

9

 1. Tak, przygotować pozostałe płatki.

10

11

 1. Gotową różę, gdy będzie całkiem sucha, można długo przechowywać w temperaturze pokojowej.

Uwagi:

Róże można długo przechowywać, ale w suchym miejscu np. kartonie. Według mojego doświadczenia, na gotowym torcie w lodówce też się utrzymują. Trzeba być jednak ostrożnym i je obserwować. Jednym razem, róże będące na gotowym torcie na drugi dzień lekko zmiękły. Wyciągnęłam je i wbiłam ponownie w styropian (było lato) i z powrotem wyschły i zrobiły się twarde. Innym razem, po dwóch dniach w lodówce, róże na torcie dalej były twarde. Na pewno należy uważać na wilgoć i najbezpieczniej jest wbić róże w tort niedługo przed serwowaniem.

* Przygotowanie w przypadku użycia barwnika w żelu: Trochę barwnika rozcieńczyć np. w filiżance w małej ilości wody. Pędzel zamoczyć w farbie i następnie pomalować nim stożek. Następnie malować po kolei najmniejsze płatki, z obu stron, uważając, aby za mocno nie nasączyć płatka. Przyklejać je wkoło stożka. Przy większych płatkach należy postępować nieco inaczej. Pędzel osuszyć o ściankę filiżanki oraz na ręczniku papierowym i prawie że suchym pędzlem nanieść tylko kolor na górny brzeg płatka z obu stron. (Szczególnie przy większych płatkach należy uważać, żeby nie były za wilgotne). Przy pomocy wykałaczki wygiąć lewy i prawy brzeg płatka do tyłu. Dolną część płatka namoczyć pędzelkiem z jednej strony, aby dał się formować i przykleić do stożka.

Róże z jadalnego papieru waflowego Róże z jadalnego papieru waflowego Róże z jadalnego papieru waflowego