Lekki tort biszkoptowy przełożony francuskim, budyniowym kremem z dodatkiem bitej śmietany. Dla wzbogacenia smaku dodałam warstwę malinową. Tort ozdobiony jest dekoracją z białej czekolady.
Składniki:
Biszkopt z 6 jaj:
6 jajek (rozmiar M), temperatura pokojowa
¾ szklanki mąki pszennej (lub 120 g)
¾ szklanki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej (lub 120 g)
1 szklanka cukru (lub 200 g)
2 łyżki wody
Crème pâtissière:
500 ml mleka
5 żółtek
80 g cukru
50 g skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
30 ml soku z cytryny
200 g słodkiej śmietany 30- 36%
Poncz:
ok. ½ szklanki wody
sok wyciśnięty z połowy cytryny
Malinowy kisiel:
300 g mrożonych malin
30 g skrobi ziemniaczanej
2 łyżki cukru
Masa maślana:
100 g masła
80 g białej czekolady
Dekoracja:
ok. 200 g białej czekolady
Sposób przygotowania:
Mrożone maliny przełożyć do miski i pozostawić do rozmrożenia.
Przygotować crème pâtissière. Do garnka wlać mleko i zagotować. Garnek ściągnąć z pieca, przykryć pokrywką lub talerzykiem i odstawić na bok.
Żółtka utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę. Pod koniec ubijania, dodać skrobię.
Gorące mleko wlewać stopniowo do ubitych żółtek, mieszając cały czas trzepaczką.
Całą masę przelać do garnka, postawić na piecu i mieszając trzepaczką podgrzewać na średniej mocy palnika do zagotowania. Od zagotowania, gotować jeszcze ok. 1 minuty. Powstanie gęsty budyń. (Należy ciągle mieszać, aby masa się nie przypaliła i nie zrobiły się grudki). Gotowy budyń ściągnąć z pieca i mieszając trzepaczką wlać powoli sok z cytryny. Budyń przykryć od razu folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. (W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia, a następnie schłodzić w lodówce. (Dobrze jest wstawić krem do lodówki na kilka godzin lub noc).
W tym czasie przygotować biszkopt. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku.
W miseczce wymieszać mąkę ze skrobią. Dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. W międzyczasie dodać wodę.
Dno tortownicy o średnicy 26cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz.
Ciasto przełożyć do tortownicy. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt odwrócić do góry dnem na blat wyłożony papierem do pieczenia. W ten sposób uzyskamy płaską powierzchnię. (Papier do pieczenia zapobiega przyklejeniu się ciepłego biszkoptu do blatu). Pozostawić do całkowitego ostygnięcia, a następnie przeciąć tak, aby powstały 3 blaty.
Przygotować poncz. Zimną wodę wymieszać z sokiem z cytryny.
Na paterze ułożyć dolny blat biszkoptowy. Nasączyć 1/3 ponczu.
Przygotować malinowy kisiel. Skrobię i cukier wymieszać z sokiem z malin, który puściły po rozmrożeniu na gładką masę. Maliny zagotować. Dodać rozmieszaną skrobię z cukrem i mieszając doprowadzić do zagotowania. Od zagotowania, gotować ok. 1 minuty, ciągle mieszając.
Na dolnym blacie rozłożyć gorący kisiel. Pozostawić do ostygnięcia, a następnie schłodzić chwilę w lodówce.
Schłodzony creme patissiere ubić krótko mikserem, aż zrobi się miękki i gładki. Osobno ubić 200 g słodkiej śmietany na sztywno i wmieszać delikatnie szpatułką do kremu. 1/3 kremu wyłożyć na chłodny kisiel malinowy. Przykryć drugim blatem biszkoptowym. Nasączyć połową pozostałego ponczu, wyłożyć połowę pozostałego kremu patissiere i przykryć trzecim blatem. Blat nasączyć i wyłożyć resztę kremu. Tort schłodzić przez parę godzin w lodówce.
W tym czasie przygotować dekorację na podstawie przepisu: "Płatki czekoladowe", używając ok. 150 g białej czekolady.
Następnie przygotować masę maślaną. Czekoladę posiekać i roztopić w kąpieli wodnej. Pozostawić do ostygnięcia. Miękkie masło utrzeć na jasną, kremową masę. Dalej miksując, dodawać chłodną, ale jeszcze płynną czekoladę. Masą posmarować boki tortu.
Tort ozdobić przygotowanymi płatkami czekoladowymi i startą białą czekoladą.
Witam serdecznie, czy można czymś usztywnić ten krem? Np. żelatyną. Jeśli tak, to w jakiej ilości na tą porcje? Planuje upiec ten tort na Komunię ( w sierpniu) i nie chciałabym żadnej niespodzianki, zwłaszcza, że o tej porze roku jest bardzo ciepło. Z góry dziękuję za pomoc i cudowne przepisy
Czy ta masa maślana (czekolada biała i masło ) może być do otynkowania tortu przed nałożeniem masy plastycznej zrobionej z pianek marshmallow? Bedę wdzięczna za wszelkie pomysły i odpowiedzi :)
Masa faktycznie jest rzadka, ale po rozsmarowaniu nie wyjeżdża z tortu. Wszystko ładnie się trzyma, te maliny na dole stanowią piękny smakowy i kolorystyczny akcent. Dobrze się kroił i prezentował na imprezie!
Masa następnego dnia również nie zastygła. Ale pyszna była. W połączeniu z malinami ekstra. Nie zdążyłam zrobić zdjęcia bo tort szybko zniknął. Następnym razem może dodam np żelatyny do ubitej śmietany żeby lepiej konsystencja się trzymała. Pozdrawiam.
Witam . Właśnie skończyłam tort . Ale masa wyszła mi rzadka.. właściwe polałam nią tort zamiast przełożyć. Mam nadzieję, że do jutra choć trochę zastygnie. Efekt końcowy pokaże jutro. Pozdrawiam