Świąteczny tort piernikowy przełożony powidłami śliwkowymi z czekoladą i kremem budyniowym. Idealny tort na święta Bożego Narodzenia. Udekorowany jest polewą czekoladową i domowymi pierniczkami. Bardzo smaczny i wilgotny.
Składniki:
Ciasto piernikowe:
450 g mąki pszennej
3 jajka (rozmiar M)
1 szklanka cukru (= 200 g)
1 szklanka zaparzonej kawy (z ekspresu, rozpuszczalna lub parzona bez fusów)
Przygotować ciasto piernikowe. Mąkę wymieszać z sodą i przyprawą do piernika. Odstawić na bok.
Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem i miodem na puszystą masę. Zmniejszyć obroty miksera na niskie i miksując krótko, tylko do połączenia się składników, dodać stopniowo kawę, wymieszaną mąkę i olej.
Osobno ubić białka na sztywno. Pianę z białek wmieszać delikatnie szpatułką do ciasta.
Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia i zacisnąć obręcz. Ciasto wyłożyć do tortownicy.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 60 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Studzić przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Po ostygnięciu górę ciasta wyrównać, ścinając powstałą górkę, a następnie przeciąć ciasto dwukrotnie tak, aby powstały 3 blaty.
Przygotować kawę na poncz i pozostawić do ostygnięcia.
Wszystkie blaty ciasta nasączyć ponczem. (Górny blat najlepiej nasączyć od wewnętrz).
Przygotować czekośliwkę. Czekoladę drobno posiekać. Dodać do garnka i razem z powidłami śliwkowymi podgrzewać, aż czekolada się roztopi.
Czekośliwkę rozsmarować na dolnym i środkowym blacie, pozostawiając trochę odstępu od brzegu. Pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować masę budyniową. Pół szklanki mleka i cukier zagotować. Pozostałe mleko wymieszać dokładnie z żółtkami i skrobią ziemniaczaną. Dodać do gotującego się mleka, szybko mieszając trzepaczką, aby nie powstały grudki. Od zagotowania, gotować ok. 1 minuty, aż budyń zgęstnieje. Gotowy budyń ściągnąć z pieca i od razu przykryć folią spożywczą tak, aby folia dotykała powierzchni budyniu. (W ten sposób na budyniu nie utworzy się kożuch). Pozostawić do ostygnięcia.
Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę. Dodać przyprawę do piernika. Dalej miksując, dodawać stopniowo chłodny budyń.
⅓ masy budyniowej rozłożyć na dolnym blacie. Przykryć środkowym blatem i rozsmarować połowę z pozostałej masy. Przykryć górnym blatem. Tort posmarować resztą masy, wykładając większość masy na górę, a boki pokryć cienko masą (jeśli chcecie uzyskać efekt "nagiego tortu" jak na zdjęciach).
Tort wstawić do lodówki na parę godzin, a najlepiej na noc.
Przygotować polewę czekoladową. Czekoladę drobno posiekać. Przełożyć do garnka i zalać śmietaną. Całość podgrzewać na małej mocy palnika, ciągle mieszając, aż czekolada się rozpuści i powstanie jednolita masa. Garnek ściągnąć z pieca i dodać masło. Wymieszać, aż do rozpuszczenia się masła. Polewę pozostawić do ostygnięcia lub schłodzić, wkładając garnek na chwilę do zimnej wody.
Polewę wylać na tort zaczynając od brzegów, aby spływała po bokach, a resztę rozprowadzić na środku.
Wcisnąć pierniczki. Tort wstawić do lodówki, aby polewa zgęstniała.
Uwagi:
Koniecznie proszę sprawdzić ciasto patyczkiem. Ciasto może wyglądać na upieczone, a w środku być surowe. Należy piec do suchego patyczka.
Składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową.
Robiłam trzy lata temu. Tylko krem robiłam z śmietany kremówki i mascarpone z dodatkiem przyprawy do piernika i wódki piernikowej. Nasączenie też robiłam z wódki piernikowej lekko rozcieńczonej wodą. Był obłędny. Co roku planuję powtórzyć ale potem czasu brak, może w tym roku się uda bo był przepyszny i mam na niego mega ochotę. Tak sobie pomyślałam, że tym razem przybrałabym go ciasteczkami lotus zamiast pierników. Przepis polecam każdemu. U mnie zawsze nasączamy alkoholem bo tak lubimy i robimy tak wszystkie torciki 😁
Dzień dobry, uda się wersja bezglutenowa tego ciasta? Jakich mąk wtedy użyć? Tradycyjny biszkopt do tortu wychodzi super z mieszanki kukurydzianej i ziemniaczanej, ale tu blaty będą wyraźnie cięższe i nie wiem czy te mąki sobie poradzą ? Dodam że często korzystam z Pani przepisów, niektóre dostosowuje do potrzeb bezglutenowej diety. Wszystko do tej pory się udawało i było pyszne :)
Niestety nie próbowałam. Mieszałabym różne mąki np. gryczaną, ryżową, jaglaną i do tego skrobia. Jeśli przetestujesz, proszę daj nam znać, bo to ważne informacje dla bezglutenowców. Ja również skorzystam ;)
Dobrze, dziękuję za odpowiedź. Tak właśnie myślałam o mieszance gryczana, ryżowa + jeszcze jakaś - te mąki sprawdzają się przy piernikach, więc może i tu również. Jeśli przetestuje w te święta, dam znać.
Dziwię się, że ten tort nie ma jeszcze komentarzy... Zrobiłam go na te święta i właśnie zjadłam kawałek. Jest naprawdę przepyszny! Wilgotny, wystarczająco słodki. Smak piernika idealnie komponuje się z czekośliwką i masą budyniową. W dodatku wykonanie nie jest trudne. Myślę, że jeśli ktoś choć raz spróbuje go zrobić to już nigdy nie wróci do tradycyjnego piernika. Ja szczerze polecam. Pozdrawiam Autorkę i życzę dalszych udanych przepisów!